Veicina Latvijas dalību programmā “Apvārsnis Eiropa”

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

1. aprīlis, 2025. gads

finansējums zinātnes politika

Ministru kabinets ir apstiprinājis Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītos grozījumus noteikumos, kas būtiski uzlabo Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma pieejamību Latvijas zinātniskajām institūcijām dalībai Eiropas Savienības vadošajā pētniecības programmā “Apvārsnis Eiropa”. Grozījumi precizē finansējuma attiecināšanu projektu koordinēšanas un priekšekspertīzes aktivitātēm.

IZM Vizuāļi ziņām (79) (1).png
Publicitātes foto.

Līdz šim Latvijas Zinātnes padome (LZP) kā finansējuma saņēmējs nevarēja segt zinātnisko institūciju izmaksas par ārvalstu ekspertu piesaisti, jo to nepieļāva spēkā esošā MK noteikumu redakcija. Tagad grozījumi precizē atbalstāmo darbību izmaksas un nosacījumus, paredzot, ka tās būs attiecināmas saskaņā ar LZP izstrādāto un ar IZM saskaņoto kārtību. 

Latvijas Zinātnes padomei tiek noteikti arī jauni pienākumi, tostarp izvērtēt zinātniskās institūcijas atbilstoši ES fondu izslēgšanas kritērijiem un izstrādāt iekšējās kontroles sistēmu, kas paredz mehānismus interešu konflikta, krāpšanas, korupcijas un dubultā finansējuma novēršanai. 

Vienlaikus grozījumi ietver arī precizējumus Viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) rādītāju nosaukumos, lai tie atbilstu Ekonomikas ministrijas vadlīnijām. 

Šie precizējumi pavērs ceļu zinātniskajām institūcijām izmantot ERAF līdzfinansējumu augstas kvalitātes “Apvārsnis Eiropa” projektu pieteikumu sagatavošanai un priekšekspertīzei. Tas ļaus sekmīgāk piedalīties starptautiskajos konkursos un efektīvāk kvalificēties Eiropas Komisijas finansējumam. 

Latvijas rezultāti programmā “Apvārsnis Eiropa”*: 

  • Latvijas institūcijas piedalījušās 1542 projektu pieteikumos, no kuriem 309 ir finansēti ar kopējo summu 105,3 miljoni eiro

Latvijas sekmes “Apvārsnis Eiropa” programmas pīlāros: 

  • “Globālo izaicinājumu risināšana un rūpniecības konkurētspēja” – 262 dalības, 62,1 miljons eiro, 
  • “Dalības paplašināšana un Eiropas pētniecības telpas stiprināšana” – 45 dalības, 29,6 miljoni eiro, 
  • “Inovatīva Eiropa” – 44 dalības, 8,5 miljoni eiro, 
  • “Zinātnes izcilība” – 44 dalības, 5,1 miljons eiro.  

Visaktīvākās institūcijas

  • Latvijas Universitāte (33 dalības),
  • Rīgas Tehniskā universitāte (27 dalības),
  • Elektronikas un datorzinātņu institūts (16 dalības),
  • Latvijas Organiskās sintēzes institūts (14 dalības),
  • Rīgas Stradiņa universitāte (12 dalības),
  • Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (10 dalības),
  • SIA “SmartSol” (9 dalības),
  • Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (9 dalības).

Lielākais piešķirtais finansējums: Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (9,68 miljoni eiro “Teaming for Excellence” projektā).

Šie MK noteikumu grozījumi ir būtisks solis ceļā uz mērķtiecīgu un kvalitatīvu Latvijas zinātnes internacionalizāciju, nodrošinot pētniekiem nepieciešamo atbalstu, lai pilnvērtīgi piedalītos vienā no vērienīgākajām Eiropas pētniecības programmām. 

*Dati uz 2025. gada 12. janvāri 

Plašāka informācija: 

saistītie raksti

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

finansējums zinātne

BioPhoT aicina zinātniekus pieteikties pirmajam inovāciju projektu konkursam

Valsts Pētījumu programmas projekts BioPhoT paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus: viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un …

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

11. aprīlis, 2025. gads

zinātnes politika

Darbseminārs “Akadēmiskā personāla prakses kopienas izveide Latvijā”

Augstākās izglītības,  zinātnisko institūciju pārstāvji tiek aicināti 2025. gada 29. aprīlī plkst. 9.00 Kalnciema Kvartālā, Rīgā tikties darbseminārā  “Akadēmiskā personāla prakses kopienas izveide Latvijā”. Lūdzu, reģistrējieties līdz šā gada 22. aprīlim šeit: SAITE Akadēmi…

Izglītības un zinātnes ministrija

10. aprīlis, 2025. gads

drošība zinātnes politika

Drošība pētniecībā – atslēga zinātnes attīstībai un starptautiskajai sadarbībai

Drošībai pētniecības jomā ir būtiska nozīme – tā veicina valsts konkurētspēju, vienlaikus radot priekšnoteikumus uzticamai un ilgtspējīgai starptautiskajai sadarbībai zinātnē, bez kuras nav iespējama strauja moderno tehnoloģiju attīstība. Lai zinātnisko institūciju vidū stiprinātu izpratni par pētn…

researchLatvia

27. marts, 2025. gads