Augstākās izglītības, zinātnisko institūciju pārstāvji tiek aicināti 2025. gada 29. aprīlī plkst. 9.00 Kalnciema Kvartālā, Rīgā tikties darbseminārā “Akadēmiskā personāla prakses kopienas izveide Latvijā”. Lūdzu, reģistrējieties līdz šā gada 22. aprīlim šeit: SAITE

Akadēmiskā personāla prakses kopienas izveide ir iniciatīva, kuras mērķis ir atbalstīt un stiprināt akadēmisko personālu Latvijā. Prakses kopienas izveide notiek, sadarbojoties Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijai, Eiropas Komisijai un OECD, lai veicinātu ilgtspējīgu akadēmiskās karjeras reformu ieviešanu Latvijā. Iniciatīva tiek īstenota ar Eiropas Savienības Tehniskā atbalsta instrumenta (TSI) finansējumu.
Darbseminārs notiks no plkst. 9.00 līdz 13.00 Kalnciema kvartālā, un tā laikā būs paredzēta arī kafijas/tējas pauze. Mēs esam pārliecināti, ka Kalnciema kvartāla radošā un iedvesmojošā vide būs lieliska vieta diskusijām un ideju apmaiņai. Darbseminārā dalībnieki kopīgi:
- izvērtēs iespējamos sadarbības formātus,
- noteiks galvenos jautājumus un izaicinājumus augstākajā izglītībā un zinātnē, kur akadēmiskā personāla prakses kopienas ieguldījums varētu būt visvērtīgākais,
- kopīgi vienosies par nākamajiem soļiem.
Rīts sāksies ar Džillianas Goldenas (Gillian Golden) (OECD) īsu uzrunu angļu valodā, pēc kuras darbs turpināsies latviešu valodā kopā ar Kristiānu Egli (OECD). Darbsemināru vadīs Anita Gaile un Elīna Petrovska. Anita Gaile ir biznesa vadības trenere un konsultante, lasa lekcijas par cilvēku un pārmaiņu vadību vairākās Latvijas augstskolās. Elīna Petrovska ir eksperte izglītības un zinātnes politikas jautājumos un OECD konsultante Latvijā.
Aicinājums ierasties plkst. 8.30 – būs iespēja nesteidzīgi iemalkot kafiju vai tēju un aprunāties ar kolēģiem pirms sākam.
Zemāk atradīsiet īsu pārskatu par akadēmiskā personāla prakses kopienas izveides ieceri TSI projekta “Atbalsts jauna akadēmiskās karjeras ietvara institucionālai ieviešanai Latvijā” ietvaros. Darba kārtība un informatīvais materiāls tiks nosūtīti visiem reģistrētajiem dalībniekiem pirms darbsemināra. Ja rodas kādi jautājumi, droši sazinieties ar OECD komandu, rakstot Džillianai Goldenai uz e-pastu: gillian.golden@oecd.org.
___________________________________
Akadēmiskā personāla prakses kopienas izveide Latvijā
OECD Augstākās izglītības politikas komanda sadarbībā ar Eiropas Komisiju un ar Eiropas Savienības TSI finansējumu sniedz atbalstu Latvijai dažādu reformu izstrādē un ieviešanā, kas attiecas uz akadēmiskās karjeras ietvaru, t. sk. doktorantūru.
Sākotnējie projekta rezultāti liecina, ka daudzi Latvijā strādājošie akadēmiskā personāla pārstāvji, t. sk. zinātnieki, izjūt nepieciešamību pēc plašākām iespējām dalīties ar informāciju, zināšanām un pieredzi. Akadēmiskā personāla prakses kopiena var nodrošināt šādu iespēju.
Dažādas akadēmiskā personāla sadarbības formas, t. sk. prakses kopienas, kļūst arvien populārākās. Ja tās tiek pārdomāti veidotas un nodrošinātas ar atbilstošiem resursiem, prakses kopienas var piedāvāt būtisku atbalstu akadēmiskajam personālam, veicināt inovatīvu pieeju ieviešanu un kalpot par platformu sadarbībai, pieredzes apmaiņai un profesionālajai pilnveidei. Vienlaikus tās palīdz izcelt akadēmiskā personāla nozīmīgo ieguldījumu dažādās akadēmiskā darba jomās, t. sk. studiju kvalitātes uzlabošanā, mentora darbā, kā arī mijiedarbībā ar sabiedrību (trešā misija).
Projekta komanda šobrīd izstrādā sākotnējo ieceri akadēmiskā personāla prakses kopienas izveidei Latvijā, balstoties uz līdz šim projektā gūtajām atziņām un iesaistīto pušu sniegto atgriezenisko saiti. Plānots, ka akadēmiskā personāla prakses kopiena apvienos pārstāvjus no augstākās izglītības un zinātniskajām institūcijām, t. sk. zinātniskajiem institūtiem, un citām augstākās izglītības un zinātnes sektora institūcijām un organizācijām. Tā var būt nozīmīga platforma, kur akadēmiskais personāls sadarbojas, dalās pieredzē, risina kopīgus izaicinājumus un piedalās aktivitātēs, kas veicina profesionālo attīstību un karjeras izaugsmi.
Sākotnējā iecere aptver priekšlikumus par to, kā akadēmiskā personāla prakses kopiena varētu tikt pārvaldīta, kādas tematiskās jomas tā varētu aptvert un kā nodrošināt tās ilgtspēju pēc šī TSI projekta noslēguma. Lai pārietu no ieceres uz praktisku īstenošanu, ir būtiski šo ieceri izmēģināt, šajā gadījumā – pārliecināties, ka izveidotā akadēmiskā personāla prakses kopiena atbilst akadēmiskā personāla vajadzībām un spēj nodrošināt ilgtermiņa ieguvumus.