Drošība pētniecībā – atslēga zinātnes attīstībai un starptautiskajai sadarbībai

Author
researchLatvia

27. marts, 2025. gads

drošība zinātnes politika

Drošībai pētniecības jomā ir būtiska nozīme – tā veicina valsts konkurētspēju, vienlaikus radot priekšnoteikumus uzticamai un ilgtspējīgai starptautiskajai sadarbībai zinātnē, bez kuras nav iespējama strauja moderno tehnoloģiju attīstība. Lai zinātnisko institūciju vidū stiprinātu izpratni par pētniecības drošības izaicinājumiem un risku mazināšanu pētniecības drošības un kritisko tehnoloģiju jomā, 27. martā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkotajā seminārā pulcējās valsts zinātnisko institūciju pārstāvji.

Pasākuma mērķis bija veicināt izpratni par drošības prasībām zinātniskajā darbībā, identificēt galvenās risku jomas un kopīgi izstrādāt prasības, kas būtu jāiekļauj zinātnisko institūciju iekšējās procedūrās. Semināra dalībnieki dalījās ar pieredzi un vienojās turpināt sadarbību, uzturot regulāru informācijas apmaiņu un iesaistot arī privātā sektora un aizsardzības sektora ieinteresētās puses.

"Pētniecības drošība nav tikai atbilstība regulējumiem – pētniecības drošība veido fundamentālu pamatu mūsu valsts un Eiropas Savienības konkurētspējai un drošībai, pasargājot mūsu vērtīgos intelektuālos aktīvus un tehnoloģijas, vienlaikus saglabājot priekšnoteikumus uzticamai un ilgtspējīgai starptautiskajai sadarbībai zinātnē, bez kuras nav iespējama moderno tehnoloģiju attīstība strauji mainīgajā pasaulē.

Drošības pasākumu nodrošināšana palīdz mazināt riskus un vienlaikus saglabāt zinātnes atvērtību un starptautisko sadarbību," tā uzsver Lauma Sīka, IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece.

Seminārā tika prezentēti Padomes ieteikumi pētniecības drošības stiprināšanai, apspriesti aktuālie izaicinājumi un iespējamie risinājumi, kā arī diskutēts par principa "tik atvērti, cik iespējams, tik slēgti, cik vajadzīgs" ieviešanu praksē. Tāpat zinātnisko institūciju pārstāvji kopīgi definēja būtiskākos pētniecības drošības aspektus institucionālajā un valsts līmenī, kā arī plānoja turpmāko sadarbību, lai izveidotu pētniecības drošības padomdevēju tīklu Latvijā.

zinatnes drosiba 1500 x 860 px.png

 

Seminārs un koprades pasākums tika rīkots IZM administrētā ERAF projekta Nr.  1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. Pasākums tika organizēts sadarbībā ar Latvijas Universitāti.

Paragraphs

saistītie raksti

drošība tehnoloģijas pētījumi

Aizsardzības ministrs iepazīst zinātnisko potenciālu aizsardzības stiprināšanā

Lai veicinātu sadarbību starp zinātni un aizsardzības nozari, 20. martā Latvijas Universitātē (LU) viesojās aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Vizītes laikā ministrs iepazinās ar LU zinātnisko potenciālu, kas var sniegt būtisku pienesumu valsts drošībai, un pārrunāja ar LU vadību turpmākās sadarb…

Latvijas Universitāte

20. marts, 2025. gads

zinātnes politika zinātne

Attīstot Latvijas pētniecības infrastruktūru, ieguldīs 35,8 miljonus eiro zinātnes izcilības veicināšanā  

Lai veicinātu inovācijas un stiprinātu Latvijas zinātnisko institūciju kapacitāti, valdība otrdien, 4. februārī, apstiprinājusi pētniecības programmu 35,8 miljonu eiro publiskā finansējuma apmērā. Izglītības un zinātnes ministrijas rosinātā iniciatīva līdz 2029. gada beigām sekmēs Latvijas zinātnes…

Izglītības un zinātnes ministrija

4. februāris, 2025. gads

zinātnes politika OECD

OECD prezentē galaziņojumu par Latvijas zināšanās balstītas rīcībpolitikas attīstību

Šodien, 29. novembrī, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) prezentēja projekta “Zināšanās balstītas rīcībpolitikas kapacitātes veicināšana pēcpandēmijas Eiropā” galvenos rezultātus un iepazīstināja ar Latvijas galaziņojumu. Projektā izstrādātās rekomendācijas atspoguļo svarīgāko…

Izglītības un zinātnes ministrija

29. novembris, 2024. gads