jaunumi

arhīvs

Kā sagatavot nākotnes inženierus - stratosfēras zondes izstrāde studiju laikā

Piektdien, 15. novembrī, Ventspils Augstskolas studenti plāno stratosfērā palaist zondi IRBE-6. Tā ir zonde, kas paceļas augstāk par mākoņiem un lidmašīnām tur, kur vēja ātrums pārsniedz 100 kilometrus stundā, bet temperatūra ir zem -40 grādiem un debesis vairs neizskatās zilas, bet melnas. Neskato…

Ventspils Augstskola

15. novembris, 2024. gads

Mākslīgais intelekts zobārstniecībā – no negodprātīgiem pētījumiem līdz rīkam ārstniecībā

Mākslīgais intelekts (MI) ienāk medicīnā. Mēs veicām pētījumu par to, kā ieviest efektīvas, pētījumos balstītas metodes zobārstniecībā¹, un sīkāk aplūkojām, kādas iespējas tajā paver MI. Iedziļinoties MI lietojumā, pamanījām tā ietekmi uz zinātnisko publikāciju sistēmu. Kā viss, kur iesaistīts MI, …

Ilze Maldupa, Serhio Uribe, Rīgas Stradiņa universitāte

15. novembris, 2024. gads

Ar Šveices atbalstu stiprinās lietišķo pētniecību Latvijā

Trešdien, 13. novembrī, Izglītības un zinātnes ministrijā Šveices Konfederācijas vēstnieks Latvijā Martēns Mišlē (Martin Michelet) un Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Eiropas Savienības (ES) fondu jautājumos Armands Eberhards parakstīja programmas “Lietišķā pētniecība” līgu…

Izglītības un zinātnes ministrija

14. novembris, 2024. gads

Kā zinātne palīdz mācīt un mācīties?

Latvijas izglītības nākotne ir cieši saistīta ar spēju nepārtraukti attīstīt ne vien mācīšanas, bet arī mācīšanās metodes. Lai skolēni varētu veiksmīgi pielāgoties mūsdienu pasaules izaicinājumiem, ir nepieciešami mūsdienīgi un inovatīvi mācību līdzekļi, kas balstīti uz jaunākajiem pētījumiem un te…

Latvijas Zinātnes padome

14. novembris, 2024. gads

Mākslīgā intelekta modelis spēj atpazīt vēža šūnas ar 92% precizitāti

Mākslīgais intelekts (MI) var sniegt atbalstu ārstiem slimību novēršanas, kā arī diagnostikas un ārstēšanas laikā. Lai veicinātu šīs jomas attīstību, tai skaitā Latvijā, Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU MDZF KPMI) st…

Latvijas Universitāte

14. novembris, 2024. gads

Novecošanās procesi un kognitīvo rezervju spēks: RSU vadošās pētnieces Kristīnes Šneideres ceļš zinātnē

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadošā pētniece Ph. D. Kristīne Šneidere savu zinātnisko karjeru velta kognitīvo rezervju un novecošanās procesu izpētei. Šobrīd, īstenojot pēcdoktorantūras projektu, zinātniece kopā ar studējošo komandu izstrādā novatorisku Rīgas Kognitīvā Skrīninga testu (RiTa),…

Brigita Zutere, research Latvia

13. novembris, 2024. gads

Latvijas e-pārvaldības attīstības ceļa karte – RTU pētījums modernākai un efektīvākai valsts pārvaldei

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir uzsākusi nozīmīgu pētījumu «Ceļa karte Latvijas e-pārvaldības attīstībai», kura mērķis ir atbalstīt Latvijas valsts pārvaldes digitālo transformāciju. Pētījums sniegs visaptverošu ieskatu Latvijas e-pārvaldības sistēmu pašreizējā stāvoklī un piedāvās risinājumus…

Rīgas Tehniskā universitāte

13. novembris, 2024. gads

Norisinās jau otrais Latvijas Universitātes un Banku augstskolas grantu konkurss

Līdz 2024. gada 25. novembrim iespējams pieteikties Latvijas Universitātes (LU) un Banku augstskolas Akadēmiskās karjeras doktorantu un zinātnes doktora grāda pretendentu doktorantūras grantu konkursā. LU konkursā paredzēts finansējums vismaz 20 grantiem, savukārt Banku augstskolā – 15 grantiem. …

Labs of Latvia

12. novembris, 2024. gads

Eiropas zinātnieki apvienojas neizzināta proteīna izpētē

Dr. med. Līga Zvejniece, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošā pētniece, ievēlēta par SIGMA-1 EUROPE (CA23156) COST starpvalstu zinātnieku apvienības priekšsēdētāja vietnieci. Apvienība pulcē 24 Eiropas valstu dažādu disciplīnu zinātniek…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

12. novembris, 2024. gads