Novembra personība

Jo lielāks mērķis, jo jēgpilnāks ir arī ceļš uz to. Tomēr, lai sasniegtu iecerēto, kustībā jābūt arī pašam.

Uzzini vairāk

Zinātne Latvijai 2024

Harizmātiskas personības un viņu sasniegumi

noskaties video

Latvijas zinātnieku pieredzes stāsti

Novecošanās procesi un kognitīvo rezervju spēks: RSU vadošās pētnieces Kristīnes Šneideres ceļš zinātnē

Uzzini vairāk
  • 1 no

pētniecība Latvijā

īsumā

Mēs veidojam stabilu un spēcīgu nacionālo zinātnes vidi, ļaujot rasties starptautiskām un publiskām-privātām partnerībām.

uzzini vairāk

kāpēc Latvija

Latvijas zinātnes politika tiek izstrādāta tā, lai radītu maksimāli daudz iespēju gan zinātnes un izglītības sistēmā, gan biznesa vidē.

uzzini vairāk

misija

Mēs ticam, ka zināšanu kultūra rada vislabākās iespējas spēcīgas pilsoniskās sabiedrības radīšanai un uzturēšanai pasaulē.

uzzini vairāk

jaunākās ziņas

zinātnes politika OECD

OECD prezentē galaziņojumu par Latvijas zināšanās balstītas rīcībpolitikas attīstību

Šodien, 29. novembrī, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) prezentēja projekta “Zināšanās balstītas rīcībpolitikas kapacitātes veicināšana pēcpandēmijas Eiropā” galvenos rezultātus un iepazīstināja ar Latvijas galaziņojumu. Projektā izstrādātās rekomendācijas atspoguļo svarīgāko…

Izglītības un zinātnes ministrija

29. novembris, 2024. gads

kosmoss

Kosmosa tehnoloģijas – neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa 

Kosmosa tehnoloģijas bieži vien saista ar sarežģītiem zinātniskiem atklājumiem vai tālām kosmosa izpētes misijām, taču šīs aktivitātes veido tikai nelielu daļu no plašās kosmosa nozares. No tiešsaistes navigācijas lietotnes izmantošanas, pārvietojoties pilsētā vai ārpus tās, līdz pat vētru seku apz…

Ilze Stikāne, research Latvia

29. novembris, 2024. gads

medicīna

Rīgas Stradiņa universitātē uzsākts pētījums par ģimenes ārstu dzīvesspēka stiprināšanu

Lai risinātu ģimenes ārstu trūkumu un jauno ārstu vēlmi kļūt par ģimenes ārstiem Latvijā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki uzsākuši jaunu valsts pētījumu programmas (VPP) "Sabiedrības veselība" projektu "Ģimenes ārstu dzīvesspēka veicināšana Latvijā: izaicinājumi un risinājumi".  Pē…

Rīgas Stradiņa universitāte

29. novembris, 2024. gads

pētījumi

Iesaisties RSU zinātnes projektā "Savvaļas stāsti"!

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu iesaistoties projektā Savvaļas stāsti, daloties ar saviem unikālajiem Latvijas mežos gūtās pieredzes stāstiem par sēņošanu un ogošanu. Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai. …

Rīgas Stradiņa universitāte

28. novembris, 2024. gads

zinātne

Laikraksta “Zinātnes Vēstnesis” novembra izdevums

Ir iznācis Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA), Latvijas Zinātnes padomes un Latvijas Zinātnieku savienības laikraksta “Zinātnes Vēstnesis” novembra izdevums, kurā lasi šādus rakstus: LZA “Atkārtoti par Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu ievēlēts Ivars Kalviņš” OSI “Maijai Dambrovai pasni…

Latvijas Zinātņu akadēmija

28. novembris, 2024. gads

pārtikas drošība

Ilgstošs salmonelozes uzliesmojums Eiropā saistīts ar tomātu patēriņu

Eiropas Savienībā/EEZ un Apvienotajā Karalistē (AK) šobrīd norit Salmonella strathcona ST2559 uzliesmojums. Laika posmā no 2023. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 5. novembrim ir identificēti  232  Salmonella strathcona ST2559 gadījumi 16 ES/EEZ valstīs: Austrijā (33), H…

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”

27. novembris, 2024. gads

Attīstīs pētniecības un inovāciju kapacitāti dabas resursu ilgtspējīgai izmantošanai kūdras nozarē

26. novembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē saskaņoti jauni noteikumi par zinātnisko pētījumu platformas un izcilības centra izveidi, kas fokusēsies uz pētniecības attīstību dabas resursu ilgtspējīgai izmantošanai kūdras nozarē. Līdz ar šiem noteikumiem tiks veicināta Latvijas klimatneitralitāte…

Izglītības un zinātnes ministrija

27. novembris, 2024. gads

Svinīgi atklāta jaunā LU klīnisko studiju bāze Stradiņa slimnīcā

21. novembrī, Latvijas Universitāte (LU) svinīgi atklāja jauno klīnisko studiju bāzi Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS). Tā nodrošinās mūsdienīgas studiju un pētniecības telpas LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes (MDZF) studentiem un mācībspēkiem. Vēsturiskās Reinholda …

Latvijas Universitāte

26. novembris, 2024. gads

Veiksmīgi noslēgušies Juglas Velnezera attīrīšanas darbi

No 10. - 18. oktobrim pie Velnezera, Juglas apkaimē, Rīgā, visiem interesentiem bija pieejama Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta TRUST ALUM telts, lai nodrošinātu informāciju par nedēļas laikā ezerā notiekošo attīrīšanu, ezera ekoloģisko stāvokli un sagaidāmajie…

Latvijas Hidroekoloģijas institūts

25. novembris, 2024. gads

No “Viršu” kafijas biezumiem gatavos kosmētikas izejvielas

Energoresursu tirgotājs un ērtas iepirkšanās veikalu tīkls “Virši” un Latvijā bāzētais biotehnoloģiju uzņēmums SIA “Alternative Plants” sadarbosies, lai kopīgi izstrādātu ilgtspējīgu kosmētikas izejvielu no “Viršu” kafijas biezumiem. Kopš šī gada jūnija “Viršu” kafijas biezumi tiek padziļināti p…

Energoresursu tirgotājs "Virši"

25. novembris, 2024. gads

notikumi

Konference

Zinātniska konference “Par konservatīvismu, liberālismu un reliģiju”

28.11.2024

Visu dienu

Kalpaka bulvāris 4, Rīga

Konference

Strukturālās bioloģijas konference

03.12.2024

Plkst. 00:00

Jelgavas iela 1, Rīga

Forums

Baltijas kiberdrošības inovāciju forums "CyberBazaar 2024"

03.12.2024

Visu dienu

Krasta iela 60, Rīga

Pasākums tiešsaistē

Tiešsaistes diskusijā “Zinātne un Tava dzīve”

03.12.2024

Plkst. 13:00

Krasta iela 60, Rīga

video

Novembra personība: Gints Kučinskis

Dr. phys. Gints Kučinskis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) vadošais pētnieks, Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu laboratorijas vadītājs. Fiziķis Gints Kučinskis lika lietā savu vairāk nekā piecu gadu pieredzi darbā pētniecības institūtos Vācijā, lai LU CFI izveidotu, iespējams, lielāko bateriju materiālu pētniecības grupu Latvijā, kas veiksmīgi sadarbojas gan ar vietējiem jaunuzņēmumiem, gan Eiropas vadošajiem litija jonu bateriju ražošanas uzņēmumiem.

noskaties video

Oktobra personība: Rihards Novickis

Dr. sc. ing. Rihards Novickis, Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) Robotikas un mašīnuztveres laboratorijas vadošais pētnieks. Riharda un viņa vadītās pētniecības grupas darbs ir saistīts ar inovatīvu digitālu shēmu sintēzi, jaunu sensoru izstrādi, attēlu apstrādi un heterogēnām vienčipa sistēmām. 2018. gadā viņš līdz ar kolēģiem saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinības rakstu par vienu no ievērojamākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem – oriģinālu pieeju mākslīgo neironu tīklu arhitektūras transformēšanai programmējamo loģisko masīvu struktūrās. 

noskaties video

Septembra personība: Jānis Veliks

Dr. chem. Jānis Veliks, Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks, Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs.Jāņa Velika galvenais pētniecības virziens šobrīd ir jaunu – efektīvu, ērti izmantojumu un stabilu – fluormetilēngrupas reaģentu izstrāde vienlaicīgai fluora un oglekļa atomu ievadei organiskajos savienojumos. Šie reaģenti ļauj vieglāk veidot jaunas fluoru saturošas molekulas, un to svarīgākais pielietojuma potenciāls ir saistīts ar aktīvo zāļvielu ražošanu, jo vidēji katra ceturtā no tām satur vismaz vienu fluora atomu.

noskaties video

fakti un skaitļi

piesakies jaunumiem

#researchLatvia informatīvais izdevums, lai iedvesmotu ikvienu ar pētniecības jaunumiem, sadarbības iespējām, izciliem rakstiem un daudz ko citu