Tiekamies miniLAMPA Cēsīs

Sarunu festivāla Lampa ietvaros norisināsies miniLAMPA, kur varēsi satikt mūs kopā ar Kosmosa izziņas centru un interaktīvā veidā uzzināt, ko Tu vai Tavs bērns var darīt kosmosa nozares attīstībā jau tagad.

Uzzini vairāk

Zinātne Latvijai 2024

Harizmātiskas personības un viņu sasniegumi

noskaties video

Jūnija personība

Prof.Mārcis Auziņš, Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Eksperimentālās fizikas katedras vadītājs

noskaties video
  • 1 no

pētniecība Latvijā

īsumā

Mēs veidojam stabilu un spēcīgu nacionālo zinātnes vidi, ļaujot rasties starptautiskām un publiskām-privātām partnerībām.

uzzini vairāk

kāpēc Latvija

Latvijas zinātnes politika tiek izstrādāta tā, lai radītu maksimāli daudz iespēju gan zinātnes un izglītības sistēmā, gan biznesa vidē.

uzzini vairāk

misija

Mēs ticam, ka zināšanu kultūra rada vislabākās iespējas spēcīgas pilsoniskās sabiedrības radīšanai un uzturēšanai pasaulē.

uzzini vairāk

jaunākās ziņas

Zinātnē var nonākt arī nejaušības pēc

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta vadošā pētniece, RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe profesore Dagnija Loča jaunībā nebūt negribēja būt zinātniece. Viņa bija nolēmusi k…

Anda Asere, Labs of Latvia

27. jūnijs, 2024. gads

Uzsākts darbs pie pētījuma par inovācijām sporta nozares attīstībai

Lai uzlabotu Latvijas sasniegumus sportā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes, RTU Liepājas akadēmijas un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas zinātnieki uzsākuši nacionālas nozīmes pētniecības projektu Inovācijas, metodikas un rekomendā…

Rīgas Stradiņa universitāte

28. jūnijs, 2024. gads

Stiprinot Eiropas zilo ekonomiku, tiks veidota jauna Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta kopiena

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT) veidos jaunu zināšanu un inovāciju kopienu ūdens, jūras un jūrniecības nozares un ekosistēmu jomā, tā lemts 27. jūnijā publicētajā Eiropas Komisijas analīzē. Jaunas zināšanu un inovāciju kopienas izveide ir svarīga, lai risinātu kritiskas globālās pr…

Brigita Zutere, Research Latvia

27. jūnijs, 2024. gads

56,7 miljonu eiro ieguldīs pētniecības attīstībai jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei

Pētniecības attīstībai, jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei Latvijas viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) jomās līdz 2029. gadam ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu būs iespējas ieguldīt vairāk nekā 56,7 miljonu eiro. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie noteikumi…

Izglītības un zinātnes ministrija

26. jūnijs, 2024. gads

Palīdz dzesēt planētu

Mākslīgā intelekta attīstības vilnis pieprasa arvien lielākas skaitļošanas jaudas. Līdz ar to ir izaicinājums, kā efektīvāk dzesēt serverus. Latvietes Helēnas Samodurovas līdzdibinātais Nīderlandes jaunuzņēmums “Incooling” piedāvā risinājumu – divu fāžu dzesēšanas sistēmu serveriem datu centros. …

Anda Asere, Labs of Latvia

26. jūnijs, 2024. gads

Dabas izziņas pētniecības mazizmēra kuģošanas līdzeklis “AkvaLab Liepāja” atvērts sabiedrībai

Liepājas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centrs (ZIIC) ir atklājis Liepājas ezerā Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas (EEZ/N) projekta "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā" ietvaros realizēto laikietilpīgāko un inženiertehniskā ziņā sarežģītāko rezultātu – dabas izz…

Zinātnes un izglītības inovāciju centrs

25. jūnijs, 2024. gads

Ieviesīs ilgtermiņa valsts pētījumu programmas modeli

Ministru kabinetā apstiprinātās ilgtermiņa valsts pētījumu programmas mērķis ir attīstīt akadēmiskās pētniecības un pielietojamās zinātnes kompetences inovatīvu un komercializējamu produktu un tehnoloģiju izstrādei ciešā sadarbībā ar Latvijas biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonik…

Ekonomikas ministrija

19. jūnijs, 2024. gads

Eiropas mēroga atzinību saņem sabiedriskās zinātnes platforma

12. jūnijā paziņoti Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balvas (European Union Citizen Science Award) saņēmēji 2024. gadā. Pirmo reizi atzinība izteikta arī projektam no Baltijas – LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta sabiedriskās zinātnes digitālajai platformai iesaisties.lv, kas pi…

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts

13. jūnijs, 2024. gads

Aicina iedzīvotājus piedalīties pētījumā par pārtikas izšķērdēšanu

Gada laikā Eiropas Savienībā tiek radīti 58 miljoni tonnu pārtikas atkritumu, kas ir aptuveni 131 kg uz vienu iedzīvotāju. Turklāt vairāk nekā puse pārtikas tiek izšķērdēta mājsaimniecībās. Lai apzinātu šīs problēmas apmērus Latvijā un meklētu tai atbilstošus risinājumus, Latvijas Biozinātņu un teh…

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

12. jūnijs, 2024. gads

Jūnija personība: Mārcis Auziņš

Prof. Mārcis Auziņš, Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Eksperimentālās fizikas katedras vadītājs, iepriekš - arī Lāzeru centra vadītājs.  Zinātnieku vidū nereti vērojama pārliecība, ka sabiedrībai vajadzētu interesēties par zinātni, jo tā ir …

Zinātne Latvijai

15. maijs, 2024. gads

notikumi

Pasākums klātienē

miniLampa sadarbībā ar Kosmosa izziņas centru

05.07.2024

Visu dienu

Cēsu pils parks

video

Jūnija personība: Mārcis Auziņš

Prof. Mārcis Auziņš Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Eksperimentālās fizikas katedras vadītājs. Fiziķa Mārča Auziņa profesionālā karjera vienmēr ir bijusi saistīta ar LU un nenoliedzami vērtējama kā patiesi veiksmīga gan Latvijas, gan pasaules mērogā. Viņš ir vadījis LU Senātu, bijis Fizikas un matemātikas fakultātes dekāns, LU rektors. Darbojies Latvijas Zinātņu akadēmijas Senātā un Latvijas Zinātnes padomē, bijis viesprofesors vairākās Apvienotās Karalistes, Vācijas, Izraēlas, Taivānas un ASV universitātēs, viņa monogrāfijas laiduši klajā Kembridžas un Oksfordas Universitātes apgādi.
noskaties video

Maija personība: Vita Rovīte

 

Dr. biol. Vita Rovīte - Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Molekulārās un funkcionālās genomikas zinātniskās grupas un Latvijas Nacionālās biobankas vadītāja. Molekulārā ģenētika ir Vitas specializācija jau kopš studiju sākuma. Viņa ir saņēmusi atzinību par akromegālijas – retas endokrīnas patoloģijas – izpēti, ko izraisa labdabīgs hipofīzes audzējs, pārproducējot augšanas hormonu (GH), veicinot dažādas blakus slimības un kļūstot par cēloni paaugstinātai mirstībai. 
noskaties video

Aprīļa personība: Pēteris Lakovskis

Dr. geogr. Pēteris Lakovskis Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Zinātniskās padomes priekšsēdētājs un Bioekonomikas nodaļas vadītājs.

Pēteris jau astoņus gadus aktīvi iesaistās AREI zinātniskās darbības pārvaldībā un šobrīd vada Latvijai nozīmīgu valsts pētījumu programmas projektu “Ilgtspējīga zemes resursu un ainavu pārvaldība: izaicinājumu novērtējums, metodoloģiskie risinājumi un priekšlikumi”, kurā tiek veidots interaktīvs digitālais ainavu atlants un izstrādāti visaptveroši alternatīvi scenāriji un ieteikumi attiecībā uz zemes resursu izmantošanas efektivitāti un ilgtspēju.

noskaties video

fakti un skaitļi

piesakies jaunumiem

#researchLatvia informatīvais izdevums, lai iedvesmotu ikvienu ar pētniecības jaunumiem, sadarbības iespējām, izciliem rakstiem un daudz ko citu