Novembra personība

Jo lielāks mērķis, jo jēgpilnāks ir arī ceļš uz to. Tomēr, lai sasniegtu iecerēto, kustībā jābūt arī pašam.

Uzzini vairāk

Zinātne Latvijai 2024

Harizmātiskas personības un viņu sasniegumi

noskaties video

Latvijas zinātnieku pieredzes stāsti

Novecošanās procesi un kognitīvo rezervju spēks: RSU vadošās pētnieces Kristīnes Šneideres ceļš zinātnē

Uzzini vairāk
  • 1 no

pētniecība Latvijā

īsumā

Mēs veidojam stabilu un spēcīgu nacionālo zinātnes vidi, ļaujot rasties starptautiskām un publiskām-privātām partnerībām.

uzzini vairāk

kāpēc Latvija

Latvijas zinātnes politika tiek izstrādāta tā, lai radītu maksimāli daudz iespēju gan zinātnes un izglītības sistēmā, gan biznesa vidē.

uzzini vairāk

misija

Mēs ticam, ka zināšanu kultūra rada vislabākās iespējas spēcīgas pilsoniskās sabiedrības radīšanai un uzturēšanai pasaulē.

uzzini vairāk

jaunākās ziņas

Futrālis, kas pašiznīcinās, pārklājums droniem un vestēm – RTU top inovācijas aizsardzības vajadzībām

Sākot ar droniem paredzētu aizsargpārklājumu un aizsargvestēm ar spiediena sensoriem, beidzot ar datu glabāšanas un pašiznīcināšanās rīkiem – inženieri Latvijā sazobē ar aizsardzības nozari rada dažādas inovācijas valsts fiziskajai un kiberdrošībai, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" pa…

LSM.lv, "Zināmais nezināmajā" 

21. novembris, 2024. gads

Ādas mikrobioms: Cilvēka lielākais orgāns ir mājvieta dažādiem organismiem

Mūsu āda ir kolonija veselai saimei dažādu organismu, kurus ar aci nesaskatīsim, bet bez kuru klātbūtnes nevaram iedomāties veselu cilvēka lielāko orgānu – ādu. Tā ir mājvieta dažādām baktērijām, sēnēm, vīrusiem un citiem sīkiem organismiem. Dažkārt šai vērtīgajai kopienai kaitējam neapzinoties, pē…

Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

21. novembris, 2024. gads

Stājas spēkā regulējums par doktorantu nodarbinātību un atlīdzību

Šī gada 19. novembrī Ministru kabinets (MK) pieņēma jaunu regulējumu, kas paredz garantētus ienākumus un sociālo apdrošināšanu doktora studiju programmas apguves laikā. Tas palielinās reflektantu pieplūdumu un sekmēs perspektīvāko reflektantu uzņemšanu, kā arī doktorantūras pabeigšanu trīs līdz čet…

Izglītības un zinātnes ministrija

21. novembris, 2024. gads

Latvija pievienojas ietekmīgajam Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīklam

2024. gada 13. novembrī Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centrā svinīgi tika atklāts Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Biznesa inkubācijas centrs “ESA BIC Latvia”. Šis notikums iezīmē Latvijas pievienošanos ietekmīgajam 32 Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīk…

research Latvia

20. novembris, 2024. gads

RTU parakstījis sadarbības līgumu ar aizsardzības nozares uzņēmumu, sekmējot pretdronu raķešu tehnoloģiju attīstību

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir parakstījusi sadarbības līgumu ar Latvijas–Igaunijas aizsardzības tehnoloģiju uzņēmumu «Frankenburg Technologies». Uzņēmums specializējas inovatīvu pretgaisa aizsardzības sistēmu, tostarp masveida ražošanai piemērotu pretdronu raķešu, izstrādē. Uzņēmums darbojas…

Rīgas Tehniskā universitāte

20. novembris, 2024. gads

LU piedalās prestižā EPP sinerģijas grantā vēsturisko pandēmiju izpētei

Latvijas Universitātes (LU) Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte (EZTF) kļuvusi par būtisku dalībnieku Eiropas Pētniecības padomes (EPP) sinerģijas projektā “EUROpest”. Sešu gadu projekts apvieno starpdisciplināras metodes, lai izpētītu vēsturiskās pandēmijas un to ietekmi Eiropā. Baltijas reģi…

Latvijas Universitāte

20. novembris, 2024. gads

Reto slimību atklāšanā «puzli» salikt kopā palīdz pasaules zinātnieku tīklošanās

Arī Latvijas ģenētiķi strādā pie jaunu un retu slimību atklāšanas, bet, lai tas būtu iespējams, mūsdienās ārkārtīgi svarīga ir starptautiska sadarbība, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja bioloģijas zinātņu doktore, Latvijas Universitātes Biomedicīnas pētījumu un studiju centra …

LSM.LV, "Zināmais nezināmajā"

19. novembris, 2024. gads

Igaunijas un Latvijas gēnu bankas pirmo reizi apmainās ar kartupeļu šķirņu drošības kolekcijas paraugiem

Latvijas un Igaunijas kartupeļu zinātnieku ilggadējā sadarbība sasniegusi jaunu pavērsienu. Sadarbība abu valstu zinātnisko institūtu šobrīd kopīgi realizētajā projektā MainPotRe  mudinājusi uzsākt kartupeļu ģenētisko resursu drošības kolekciju veidošanu. Novembra sākumā METK rīkotajā sta…

Agroresursu un ekonomikas institūts

19. novembris, 2024. gads

Kā sagatavot nākotnes inženierus - stratosfēras zondes izstrāde studiju laikā

Piektdien, 15. novembrī, Ventspils Augstskolas studenti plāno stratosfērā palaist zondi IRBE-6. Tā ir zonde, kas paceļas augstāk par mākoņiem un lidmašīnām tur, kur vēja ātrums pārsniedz 100 kilometrus stundā, bet temperatūra ir zem -40 grādiem un debesis vairs neizskatās zilas, bet melnas. Neskato…

Ventspils Augstskola

15. novembris, 2024. gads

Mākslīgais intelekts zobārstniecībā – no negodprātīgiem pētījumiem līdz rīkam ārstniecībā

Mākslīgais intelekts (MI) ienāk medicīnā. Mēs veicām pētījumu par to, kā ieviest efektīvas, pētījumos balstītas metodes zobārstniecībā¹, un sīkāk aplūkojām, kādas iespējas tajā paver MI. Iedziļinoties MI lietojumā, pamanījām tā ietekmi uz zinātnisko publikāciju sistēmu. Kā viss, kur iesaistīts MI, …

Ilze Maldupa, Serhio Uribe, Rīgas Stradiņa universitāte

15. novembris, 2024. gads

notikumi

Pasākums tiešsaistē

Venture Catalysts - praktisks ceļvedis zināšanu ietilpīga biznesa uzsākšanai

22.10.2024

Visu dienu

Konference

Zinātniskā konference "Akti. Fakti. Artefakti”

21.11.2024

Visu dienu

Pulka ielā 8, Rīga

Pasākums klātienē

Konference - plenārsēde "Veterinārmedicīnas zinātnes un prakses aktualitātes 2024"

22.11.2024

Visu dienu

Kristapa Helmaņa iela 8, Jelgava

Konference

Zinātniska konference “Par konservatīvismu, liberālismu un reliģiju”

28.11.2024

Visu dienu

Kalpaka bulvāris 4, Rīga

video

Novembra personība: Gints Kučinskis

Dr. phys. Gints Kučinskis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) vadošais pētnieks, Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu laboratorijas vadītājs. Fiziķis Gints Kučinskis lika lietā savu vairāk nekā piecu gadu pieredzi darbā pētniecības institūtos Vācijā, lai LU CFI izveidotu, iespējams, lielāko bateriju materiālu pētniecības grupu Latvijā, kas veiksmīgi sadarbojas gan ar vietējiem jaunuzņēmumiem, gan Eiropas vadošajiem litija jonu bateriju ražošanas uzņēmumiem.

noskaties video

Oktobra personība: Rihards Novickis

Dr. sc. ing. Rihards Novickis, Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) Robotikas un mašīnuztveres laboratorijas vadošais pētnieks. Riharda un viņa vadītās pētniecības grupas darbs ir saistīts ar inovatīvu digitālu shēmu sintēzi, jaunu sensoru izstrādi, attēlu apstrādi un heterogēnām vienčipa sistēmām. 2018. gadā viņš līdz ar kolēģiem saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinības rakstu par vienu no ievērojamākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem – oriģinālu pieeju mākslīgo neironu tīklu arhitektūras transformēšanai programmējamo loģisko masīvu struktūrās. 

noskaties video

Septembra personība: Jānis Veliks

Dr. chem. Jānis Veliks, Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks, Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs.Jāņa Velika galvenais pētniecības virziens šobrīd ir jaunu – efektīvu, ērti izmantojumu un stabilu – fluormetilēngrupas reaģentu izstrāde vienlaicīgai fluora un oglekļa atomu ievadei organiskajos savienojumos. Šie reaģenti ļauj vieglāk veidot jaunas fluoru saturošas molekulas, un to svarīgākais pielietojuma potenciāls ir saistīts ar aktīvo zāļvielu ražošanu, jo vidēji katra ceturtā no tām satur vismaz vienu fluora atomu.

noskaties video

fakti un skaitļi

piesakies jaunumiem

#researchLatvia informatīvais izdevums, lai iedvesmotu ikvienu ar pētniecības jaunumiem, sadarbības iespējām, izciliem rakstiem un daudz ko citu