Februāra personība: Toms Rostoks

Dr. sc. pol. Toms Rostoks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas  Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors, asociētais profesors 

noskaties video

Zinātne Latvijai 2025

Harizmātiskas personības un viņu sasniegumi

noskaties video

Iepazīsti Latvijas zinātni portālā “researchLatvia”

Zināšanas rada, pārsteidz un virza!

uzzini vairāk
  • 1 no

pētniecība Latvijā

īsumā

Mēs veidojam stabilu un spēcīgu nacionālo zinātnes vidi, ļaujot rasties starptautiskām un publiskām-privātām partnerībām.

uzzini vairāk

kāpēc Latvija

Latvijas zinātnes politika tiek izstrādāta tā, lai radītu maksimāli daudz iespēju gan zinātnes un izglītības sistēmā, gan biznesa vidē.

uzzini vairāk

misija

Mēs ticam, ka zināšanu kultūra rada vislabākās iespējas spēcīgas pilsoniskās sabiedrības radīšanai un uzturēšanai pasaulē.

uzzini vairāk

jaunākās ziņas

zinātnes komunikācija augstākā izglītība

Izglītības un zinātnes ministrija izstādē “Skola 2025” stāstīs par studiju un pētniecības iespējām

No 21. līdz 23. februārim izstāžu centrā “BT 1”, Ķīpsalā, norisināsies izglītības izstāde “Skola 2025”. Tās ietvaros par studiju un pētniecības iespējām stāstīs Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), kā arī Latvijas Zinātnes padome (LZP) un Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Pie…

Izglītības un zinātnes ministrija

20. februāris, 2025. gads

konkurss augstākā izglītība

Studējošie aicināti piedalīties konkursā "Makroekonomikas datu sprints: Izpēti, analizē, ietekmē!"

  Vai tiešām, kas lēni nāk, tas labi nāk? Centrālā statistikas pārvalde (CSP) sadarbībā ar Latvijas Universitātes fondu un Latvijas Mobilo telefonu (LMT) aicina bakalaura un maģistra programmu studentus piedalīties konkursā "Makroekonomikas datu sprints: Izpēti, analizē, ietekmē!". …

Centrālā statistikas pārvalde

20. februāris, 2025. gads

kosmoss pētījumi

Latvijas astronoms Baldones observatorijā atklāj jaunu asteroīdu

Asteroīds, ko astronoms Baldones observatorijā fiksēja 2017. gada 29. jūlija naktī, nu oficiāli apstiprināts kā jaunatklājums un iekļauts katalogā ar nosaukumu "LU fonds", informē Latvijas Universitāte (LU). Asteroīds ar numuru 658398 jeb Lufonds = 2017 RE3 nosaukts par godu visiem…

Latvijas Universitāte / Delfi.lv

18. februāris, 2025. gads

augstākā izglītība

Eiropas universitāšu līderu konferencē LU diskutēs par ilgtspējīgas augstākās izglītības nākotni

10. un 11. aprīlī Latvijas Universitātē (LU) notiks Eiropas Universitāšu asociācijas (European University Association – EUA) ikgadējā konference, pulcējot vairāk nekā 300 augstākās izglītības vadītājus un ekspertus no visas Eiropas, kas kopīgi pārrunās ilgtspējas un noturības nozīmi universitāšu da…

Latvijas Universitāte

19. februāris, 2025. gads

personība

Februāra personība Toms Rostoks: drošības pētniecība Latvijas aizsardzības stiprināšanai

Drošības pētījumiem ir būtiska loma nacionālās aizsardzības stiprināšanā, sniedzot padziļinātu izpratni par reģionālajiem un globālajiem procesiem. Dr. sc. pol. Toms Rostoks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (LNAA) Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors, savā pētniecībā pi…

researchLatvia

17. februāris, 2025. gads

open science

Atvērtā zinātne un Latvijas pētniecības spēju attīstība globālā mērogā

Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģiju koplietošanas pakalpojumu centram (Vienotais pakalpojumu centrs – VPC) ir nozīmīga loma Latvijas atvērtās zinātnes stratēģijas īstenošanā, nodrošinot digitālo infrastruktūru un veicinot atvērtās zinātnes principu ieviešanu pētniecības vidē. …

Natalija Galica, Izabela Ketano / EOSC

17. februāris, 2025. gads

zinātne pētījumi

Koksnes ķīmijas institūta pētnieki attīsta jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus

Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (KĶI) un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus. KĶI kopā ar SIA V.L.T. ir izstrādājuši jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma mater…

Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts

14. februāris, 2025. gads

dabaszinātnes

Sirds un Valentīndiena no zinātniskās perspektīvas

Cilvēka sirds ir svarīga asinsrites sistēmas sastāvdaļa, un tā nodrošina dzīvības uzturēšanu, sūknējot asinis visā ķermenī. Papildus savai fizioloģiskajai lomai sirds ir kļuvusi par universālu mīlestības simbolu, kas ir dziļi iesakņojies kultūras tradīcijās, tostarp Valentīndienā. Lai gan romantisk…

researchLatvia

14. februāris, 2025. gads

kvantu tehnoloģijas

2025. gads – Starptautiskais Kvantu zinātnes un tehnoloģiju gads

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā asambleja 2025. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko kvantu zinātnes un tehnoloģiju gadu, atzīmējot simtgadi kopš kvantu mehānikas pirmsākumiem. Šī iniciatīva uzsver kvantu zinātnes nozīmi un tās potenciālu ilgtspējīgu risinājumu attīstībā, vienlaiku…

UNESCO / researchLatvia

13. februāris, 2025. gads

dabaszinātnes pētījumi

DU entomologs jaunatklāto vaboli "Doliops kaupersi" nosauc par godu mūziķim Kauperam

Tradicionāli pieņemts, ka zinātnieks, kurš pirmais apraksta jaunatklātu sugu, iegūst tiesības tai piešķirt nosaukumu. Šī prakse turpināta ar jaunu koksngraužu sugu, kas sastopama Filipīnu arhipelāgā, un tagad nes latīnisko nosaukumu Doliops kaupersi, tā godinot latviešu mūziķi Renāru Kauperu. Ja…

Daugavpils Universitāte / Delfi.lv

13. februāris, 2025. gads

notikumi

Izstāde

LNAA ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025"

03.02.2025

Visu dienu

Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Ezermalas iela 8b, Rīga

Pasākums klātienē

Seminārs "Drošības stiprināšana Latvijā un Latgales reģionā"

21.02.2025

Plkst. 10:00

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne

Seminārs

Seminārs "Drošības stiprināšana Latvijā un Latgales reģionā: apdraudējumu veidi un to novēršana, kas šoreiz veltīts Latgales reģionam"

21.02.2025

Plkst. 10:00

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne

Izstāde

Starptautiskā izglītības izstāde "Skola 2025"

21.02.2025

Plkst. 12:00

Ķīpsalas starptautiskais izstāžu centrs

video

Februāra personība: Toms Rostoks

Dr. sc. pol. Toms Rostoks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (LNAA) Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors, asociētais profesors.

Jaunākās akadēmiskās publikācijas un pētījumi ir saistīti ar NATO īstenotajiem atturēšanas pasākumiem Baltijas reģionā, valstu nodomu izpēti, izmaiņām Latvijas drošības un aizsardzības politikā kopš 2014. gada un Latvijas sabiedrības uzskatiem par valsts drošībai un aizsardzībai nozīmīgiem jautājumiem.

noskaties video

Janvāra personība: Diāna Zandberga

Dr. art. Diāna Zandberga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas  Latvijas mākslas augstskolu kopīgās profesionālā doktora studiju programmas mākslās direktore, pianiste. 

Pētījumi par māksliniecisko pētniecību, klaviermūziku un horeomuzikālām performancēm. Piedalījusies starptautiskās mākslinieciskās pētniecības konferencēs, koncerti un lekcijas par māksliniecisko pētniecību prezentēti starptautiskā mērogā.

noskaties video

Zinātne Latvijai 2025

Citai citu papildinot, kalendārs “Zinātne Latvijai 2025” apvieno 12 Latvijas vadošās zinātniskās institūcijas. To izcilie sasniegumi pētniecībā apliecina mūsu valsts nozīmīgo lomu kā Eiropas Pētniecības telpā, tā arī pasaules zinātnes arēnā. 12 zinātnes personības – sešas pētnieces un seši pētnieki – ar savu unikālo pētniecisko darbu sniedz ieguldījumu starpdisciplināru nacionāla un pasaules līmeņa zinātnes centru attīstībā. Lai Gaismas pils, Latvijas zinātnes, mākslu un kultūras, kā arī lietišķo zinātņu universitāšu un augstskolu sniegums turpina mūs visus iedvesmot – meklēt, radīt un augt! 

noskaties video

fakti un skaitļi

piesakies jaunumiem

#researchLatvia informatīvais izdevums, lai iedvesmotu ikvienu ar pētniecības jaunumiem, sadarbības iespējām, izciliem rakstiem un daudz ko citu