Sākumskola
2. jūlijs, 2024. gads
Apsveicu!
Tu tikko savam bērnam atvēri durvis kosmosa nozarē! Vai Tavu bērnu fascinē vēl līdz galam neizpētītais kosmoss? Viņš uzdod jautājumus par planētām, zvaigznēm un to, kā darbojas dažādas tehnoloģijas? Iespējams, viņš sapņo nākotnē kļūt par astronautu vai zinātnieku? Lieliski! Lai kļūtu par astronautu vai profesionāli kosmosa industrijā, nepieciešama gan laba fiziskā forma, gan padziļinātas zināšanas fizikā, matemātikā, inženierijā, astronomijā un dabaszinībās. Tāpat būtiski attīstīt dažādas prasmes - kritisko domāšanu, prasmi patstāvīgi un radoši risināt problēmsituācijas un sadarboties komandā.
Šīs prasmes bērni sāk attīstīt jau šobrīd, un sākumskola ir ideāls laiks, lai veicinātu viņu interesi par apkārtējo pasauli un tās neizzinātajiem noslēpumiem. To var darīt ne tikai skolā un dažādās interešu izglītības nodarbībās, bet arī apmeklējot Kosmosa izziņas centru, kur bērni iegūs praktiskas iemaņas un paplašinās savas zināšanas interaktīvās nodarbībās. Vai visiem bērniem ir jākļūst par astronautiem? Protams, nē! Tomēr astronauta prasmes būs vērtīgas ikvienam, neatkarīgi no izvēlētās profesijas.
Kosmosa tematika ir arī lieliska iespēja kopīgām, izzinošām aktivitātēm ģimenes lokā. Ja nevarat sagaidīt kopīgo ģimenes ceļojumu uz Kosmosa izziņas centru, šeit ir 2 aktivitātes, kuras veikt mājās jau šovakar, lai uzlabotu savu fizisko formu un ieraudzītu zvaigznājus uz savas sienas pirms došanās gulēt!
Orbitālā līdzsvara spēle
Šis vingrinājums ir izstrādāts, lai uzlabotu līdzsvara sajūtu, koncentrēšanās spējas un reakcijas ātrumu – svarīgas prasmes katram astronautam, lai veiksmīgi darbotos nulles gravitācijas apstākļos kosmosā. Veicot šo vingrinājumu, tiks trenēti arī stabilizējošie muskuļi, kas nepieciešami, lai uzturētu ķermeni stabilu dažādās situācijās.
Materiāli: tenisa bumbiņa (vai kāda cita atsperīga bumbiņa)
Vingrinājums:
- Sagatavo staciju. Atrodi brīvu vietu pie sienas, kur varēsi droši mest bumbiņu. Pārliecinies, ka blakus nav nekā, kas varētu tevi traucēt vai tikt saplēsts.
- Starta pozīcija. Stāvi taisni ar kājām kopā un turi tenisa bumbiņu vienā rokā. Izvēlies, uz kuras kājas tu sāksi vingrinājumu. Lēnām pacel vienu kāju no grīdas, saglabājot līdzsvaru uz otras kājas.
- Misija sākas. Met tenisa bumbiņu pret sienu tā, lai tu to vari noķert ar to pašu vai otru roku. Tavs mērķis ir būt pietiekami precīzam, lai bumbiņa atgrieztos tieši pie tevis, saglabājot līdzsvaru uz vienas kājas.
- Koordinācijas tests. Turpini mētāt bumbiņu un noķert to, nezaudējot līdzsvaru. Skaiti līdzi, cik reizes tev izdodas noķert bumbiņu, nepieliekot kāju pie zemes!
- Skaita fiksēšana. Kad zaudē līdzsvaru vai bumbiņa izkrīt no rokas, piefiksē, cik reizes tev tas izdevās bez kļūdām. Sāc no sākuma, stāvot uz otras kājas.
- Uzstādi savu šodienas rekordu un piefiksē to! Ar katru dienu mēģini šo rekordu palielināt, kļūstot par vēl stabilāku un precīzāku astronautu!
Zvaigznāju projekcijas
Katrs astronauts sāk ar sapni un zinātkāri par zvaigznēm un citām planētām. Ja naktī lūkojies debesīs, vari redzēt bezgalīgi daudz zvaigžņu. Tik daudz, ka nevar saskaitīt! Cilvēki jau sen vēro zvaigznes un ir ievērojuši zvaigžņu grupas, kas nostājušās konkrētās formās. Ja mēs iedomātos savienot šīs zvaigznes ar līnijām, tās izskatītos kā zīmējumi debesīs. Tie ir zvaigznāji! Senos laikos cilvēki naktīs vēroja zvaigznājus un stāstīja stāstus par tiem. Piemēram, Lielie Greizie Rati izskatās kā liels grozs ar rokturi, un to ir viegli pamanīt zvaigžņotajās debesīs.
Šodien tu varēsi izveidot pats savus zvaigznājus, kas tumsā spīdēs uz tavas istabas griestiem! Bet nedēļas nogalē varēsi kopā ar vecākiem doties ārā, meklēt krītošās zvaigznes un atrast šos zvaigznājus!
Izdrukā!
AtvērtMērķis: Mainīt priekšstatu no debesīm kā vienota veseluma uz debesjumu kā dažādu zvaigžņu un planētu kopumu.
Materiāli: Papīra glāzītes, šķēres vai papīra nazis, īlens vai piespraudes, telefona zibspuldze vai mazs lukturītis, izdrukāta zvaigznāju shēma (vēlams uz biezāka papīra).
Aktivitātes norise:
- Zvaigznāju izvēle un shēmas izpēte. Ļaujiet bērniem izvēlēties zvaigznāju, kuru viņš vēlas izveidot.
- Zvaigznāju lampas izgatavošana. Izgriež glāzītes apakšā caurumu, atstājot nelielu maliņu.
- Ar šķērēm no papīra apļa formā izgriež izvēlēto zvaigznāju (iepriekš izgriezto glāzītes apakšu iespējams izmantot par paraugu, lai pielāgotu izdrukas izmēru).
- Izmantojot īlenu vai piespraudi, izspiež caurumiņus zvaigznāja shēmā punktiņu vietās.
- Projicēšana un stāstu laiks. Ievietojiet zibspuldzi vai lukturīti glāzītē un vērsiet to pret tumšas telpas sienām vai griestiem.
- Uz sienas būs redzams zvaigznājs. Bērni var izmantot šo brīdi, lai pastāstītu, ko saskata zvaigznājā, vai uzklausītu stāstus no pieaugušajiem.
- Ja ir izgriezti vairāki zvaigznāju paraugi, tos viegli mainīt, lai apskatītu arī pārējos.
*Padoms – ja nav iespēja izprintēt zvaigznājus, var tos rūpīgi pārzīmēt no ekrānā redzamā attēla. Ja glāzītes izmērs nesaskan ar darba lapā doto, tad izdrukai izmantojam funkciju scaling, lai izdrukas izmērs sakristu ar glāzītes apakšas izmēru. Ja tas neizdodas, tad ekrānā izmanto funkciju tālummaiņa, līdz attēls saskan ar glāzītes apakšas izmēru.
Tagad tu vari vērot zvaigznājus savā istabā! Bet zvaigžņotā naktī kopā ar vecākiem dodies vērot zvaigznes! Vai vari saskatīt kādu no zvaigznājiem?