20. janvārī plkst. 12.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Paula Valdena ielā 3, k–1, tiks svinīgi atklāta Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) jaunā ēka, kurā zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēku rezerves daļas jeb biomateriālus kaulaudu un mīksto audu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.
"Inovatīvi biomateriāli ir personalizētas reģeneratīvās medicīnas nākotne," uzsver RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Biomateriālu un bioinženierijas institūta profesors, BBCE projekta vadītājs Jānis Ločs. Jau šobrīd RTU zinātnieki sadarbībā gan ar vietējiem, gan ārvalstu zinātniskajiem un industrijas partneriem attīsta inovatīvus biomateriālus un zāļu piegādes sistēmas kontrolētai un lokālai aktīvo vielu piegādei un dozēšanai, kas ārstēšanu padara efektīvāku un pacientam draudzīgāku, jo zāles noteiktās devās izdalās no biomateriāliem un tieši iedarbojas uz bojātiem audiem organismā. Zinātnieki pēta un attīsta arī "orgāni uz čipa" tehnoloģijas zāļu testēšanai, piemēram, izmantošanai personalizētā reimatoīdā artrīta ārstēšanā, utt. Jaunā centra zinātniskais aprīkojums pavērs vēl plašākas iespējas pētīt un attīstīt inovatīvus biomateriālus, tostarp izstrādāt materiālus cilvēku orgānu 3D drukāšanai.
Jaunā ēka ir BBCE vadošā mītne, tā izveidota uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Energoefektīvajā un viedajā ēkā izveidota mūsdienīga vide pētniecībai, studijām un produktu pārnesei no laboratorijas uz tirgu. Tajā ir moderni aprīkotas ķīmijas laboratorijas, tīrās telpas, in vitro pētījumu un implantu prototipu izgatavošanas laboratorijas, kā arī telpas zinātniekiem, konferencēm utt. Aprīkojot ēku, papildu iegādātas vairāk nekā 20 mūsdienīgas zinātniskās iekārtas, tostarp 3D printeris audu drukāšanai, rentgenstaru mikrotomogrāfs, ar ko var ļoti detalizēti pētīt materiālu struktūru, nebojājot to, skenējošais elektronu mikroskops, ar ko iespējams izmērīt pat nanodaļiņu pārklājumu, utt.
BBCE ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, ko RTU īsteno sadarbībā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu, Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), RSU Stomatoloģijas institūtu un ārvalstu partneriem – AO Pētniecības institūtu Šveicē un Erlangenas-Nirnbergas Universitātes Biomateriālu centru Vācijā. "Apvienojot kompetences un arvien papildinot zināšanas, piecu gadu laikā, kopš uzsākām BBCE projektu, esam nostiprinājuši Latvijas izcilību biomateriālu pētniecībā un izstrādē starptautiskā līmenī. Centrs arī veicina inovatīvas nozares, augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu attīstību," uzsver J. Ločs. Pateicoties zinātniskajai brīvībai un iespējām, ko var nodrošināt BBCE, Latvijā arī atgriezušies vairāki ārvalstu pieredzi guvuši latviešu zinātnieki, bet savus doktora un pēcdoktorantūras pētījumus RTU īsteno jaunie zinātnieki no astoņām valstīm, tostarp Taizemes, Grieķijas, Austrijas, Ķīnas utt.
BBCE (GA Nr. 857287) projekts tika uzsākts 2020. gada 1. janvārī. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas "Apvārsnis 2020" un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. Ēkas būvniecība izmaksāja teju 5,7 milj. eiro, vēl ap trim milj. eiro investēti zinātniskajā aprīkojumā.
Lai skatītu galeriju noklikšķināt uz bildes: