“Latvijas Finieris” uzsāk jaunas sveķu rūpnīcas būvniecību

Author
Koncerns "Latvijas Finieris"

16. janvāris, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Koncerns “Latvijas Finieris” sadarbībā ar pētnieciskajām institūcijām attīsta jaunu sintētisko sveķu ražošanu, pamatojoties uz dabīgo koksnes komponentu lignīnu. Šāda pieeja ļaus samazināt fosilo izejvielu izmantošanu fenola formaldehīda sveķos, kas tiek izmantoti mēbeļu, grīdas segumu, siltumizolācijas, smilšpapīra un citu ikdienā lietotu produktu ražošanā. Koncerns jau uzsācis jaunas rūpnīcas būvniecību Rīgā, Bolderājā, lai realizētu šo projektu.

KPR-2.jpg
Koncerna “Latvijas Finieris”  jaunās rūpnīcas Rīgā, Bolderājā, vizualizācija

Pasākumu papildināja seminārs ”Pētniecība, nozare, inovācijas – sinerģijas stāsti”, kurā ar pieredzes stāstiem dalījās Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" vadošais pētnieks Andis Lazdiņš un "Latvijas Finieris" valdes loceklis Māris Būmanis.

Rūpnīcas būvniecība ir daļa no starptautiskā pētniecības konsorcija projekta “VIOBOND”, kas “Latvijas Finiera” vadībā apvieno astoņus partnerus no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Projektā paredzēts izstrādāt formulu un radīt pasaulē pirmo industriālo ražošanas tehnoloģiju “zaļākiem”, videi un cilvēkiem draudzīgākiem sintētiskajiem fenola formaldehīda sveķiem, ko šobrīd Eiropā un citur pasaulē izmanto saplākšņu, siltumizolācijas materiālu, mēbeļu, grīdas segumu, smilšpapīru un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā.

“VIOBOND” projekta kopējais pētniecības izmaksu apjoms ir 32 miljoni eiro, no kuriem 16 miljonus veido Eiropas Komisijas pētniecības un inovācijas investīciju programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) grants, bet pārējo – projektā iesaistīto uzņēmumu ieguldījums.

Lai īstenotu projektu, “Latvijas Finieris” veiks pētījumus 16 miljonu eiro apmērā, no kuriem 8 miljoni ir “Apvārsnis Eiropa” līdzfinansējums. Lai realizētu rūpnīcas būvniecību, kopējais “Latvijas Finiera” ieguldījums ir ap 40 miljoniem eiro.

Granta līguma parakstīšanas process pilnībā noslēdzās 2021. gada 18. maijā, oficiāli iezīmējot nozīmīgās sadarbības sākumu. Projekta īstenošana paredzēta līdz 2027. gada 31. augustam. Rūpnīcas būvniecību plānots pabeigt līdz 2026. gada pavasarim.

saistītie raksti

medicīna zinātne

Veselības aprūpes iestāžu atkritumi – drauds vai iespēja?

Latvijas Zinātnes padomes administrētais fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas projekts "Aprites ekonomikas risinājumi veselības aprūpes atkritumu apsaimniekošanā vides aizsardzības un sabiedrības veselības mērķu nodrošināšanai (Panacea)", ko īstenoja Rīgas Tehniskā universitāte, izceļas ar …

Latvijas Zinātnes padome

17. janvāris, 2025. gads

medicīna zinātne

Svinīgi atklās Baltijas Biomateriālu ekselences centra jauno ēku

20. janvārī plkst. 12.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Paula Valdena ielā 3, k–1, tiks svinīgi atklāta Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) jaunā ēka, kurā zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēku rezerves daļas …

Rīgas Tehniskās universitāte

16. janvāris, 2025. gads

sasniegumi zinātne

LZA nosauc 2024. gada nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē

Zirnekļa zīda ražošana cilvēku spēkiem, jauna ierīce vēža ārstēšanai un kosmosā palaista nesējraķete, kas pārklāta ar Latvijā ražotu materiālu – tie ir tikai daži no Latvijas zinātnes 2024. gada sasniegumiem, ko īpaši izcēlusi Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA). Labāko Latvijas pētījumu autorus apbal…

Latvijas Zinātņu akadēmija

8. janvāris, 2025. gads

dabaszinātnes zinātne

Ledus kristālu zinātne: kāpēc katra sniegpārsliņa ir unikāla?

Sniegpārslas ir viens no dabas izsmalcinātākajiem mākslas darbiem – katra no tām ir unikāla, veidojusies sarežģītos un nepastāvīgos apstākļos. Kāpēc sniegpārslas vienmēr ir ar sešiem stariem? Kā tās iegūst tik sarežģītās un reizē simetriskas formas? Aplūkojot sniegpārslu no zinātniskā skatupunkta, …

Brigita Zutere, researchLatvia

3. janvāris, 2025. gads