Precīzijas medicīnas tīklošanās foruma “PMNET Forum” Eiropas translatīvās medicīnas organizācijas EATRIS sesijā Latvijas Universitāte (LU) kopā ar Rīgas Stradiņa Universitāti, Latvijas Biomedicīnas pētniecības un studiju centru un Organiskās Sintēzes institūtu parakstīja Nacionālo vienošanos par dalību EATRIS Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijā (ERIC).
EATRIS (European infrastructure for translational medicine) paredz apvienot Eiropas valstu pētniecības infrastruktūru un ekspertīzi augstas kvalitātes translācijas medicīnas projektiem ar mērķi paātrināt jaunu diagnostikas metožu un zāļu izstrādi, kā arī nodrošināt to ieviešanu praktiskajā medicīnā un veicināt zinātnisko ekselenci.
Dalība EATRIS paredz piekļuvi publiskā un privātā sektora sadarbības projektiem, tīklošanās iespējas ar pētniekiem translācijas medicīnas jomā, piedalīšanos un piekļuvi apmācību programmām par aktualitātēm translācijas medicīnā.
EATRIS koordinators Latvijā ir RSU. EATRIS Latvija iniciatīvas ietvaros tiek plānots nodrošināt valsts pētniecības institūciju un klīnisko partneru pieeju modernām pētniecības tehnoloģijām, kā arī piesaistīt resursus jaunu ārstniecības līdzekļu izstrādei. Tā kā EATRIS nodarbojas ar medicīniskās inovācijas ieviešanu, Latvijas zinātniekiem būs iespēja aktīvi izmantot EATRIS pētniecības infrastruktūras iespējas, kas paredzētas personalizētās medicīnas un jauno terapeitisko metožu attīstībai.
“EATRIS ir Eiropas infrastruktūra, kas palīdz zinātniskos atklājumus pārvērst reālos medicīnas produktos, nodrošinot piekļuvi ekspertīzei, iekārtām un resursiem no vairāk nekā 150 vadošajiem akadēmiskajiem centriem visā Eiropā. EATRIS sadarbojas arī ar valsts finansēšanas aģentūrām un politikas veidotājiem, piedāvājot atbalstu, piemēram, normatīvā regulējuma konsultācijas, apmācības un mentoringu, lai veicinātu pētniecību un inovācijas. Pievienojoties EATRIS tīklam, Latvijas pētniecības institūcijām ir iespēja izmantot plašākas sadarbības iespējas un ieņemt nozīmīgu vietu personalizētās medicīnas risinājumu izstrādē,” norāda RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta direktore Zaiga Nora-Krūkle.
RSU kā EATRIS koordinators Latvijā aicina arī citas organizācijas pievienoties šim sadarbības tīklam un iesaistīties translācijas medicīnas attīstībā. Pievienojoties EATRIS tīklam, Latvijas organizācijām ir iespēja kļūt par daļu no plašākas pētniecības ekosistēmas un piedalīties aktivitātēs, kuras palīdzēs nodrošināt personalizētās medicīnas attīstību un praktisku izmantošanu.
Foto: Pixabay.com