Uzsākts projekts par darba integrācijas sociālo uzņēmumu nozīmi iekļaujošu un ilgtspējīgu pārmaiņu radīšanā

Author
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

7. marts, 2025. gads

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes pētnieki uzsāk darbu "Apvārsnis Eiropa" programmas projektā par darba integrācijas sociālo uzņēmumu nozīmi iekļaujošu un ilgtspējīgu pārmaiņu radīšanā

KoM picture 1.jpg
Foto: Emek Filogullari Benítez, foto no WISESHIFT projekta pirmās tikšanās, 2025

Pēdējos gados Eiropas Savienības (ES) līmenī ir aktualizējies jautājums par sociālās ekonomikas nozīmi, kas veicina iekļaujošākas un ilgtspējīgākas sabiedrības un ekonomikas attīstību. Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem 11 miljoni jeb 6% no ES iedzīvotājiem ir nodarbināti kādā no sociālās ekonomikas uzņēmumiem vai organizācijām. Sociālā ekonomika ir kļuvusi par būtisku ekonomikas daļu – viens no četriem jaunizveidotajiem uzņēmumiem ES ir sociālais uzņēmums -, kam ir potenciāls iekļaujošu un ilgtspējīgu sociāli ekonomisko pārmaiņu radīšanā.

Lai gan sociālā ekonomika kļūst arvien populārāka, tomēr kopumā Eiropā trūkst visaptverošu pētījumu, kas pierādītu sociālās ekonomikas pienesumu ilgtspējīgas un iekļaujošas ekonomikas veidošanā.

“Ir salīdzinoši maz pētījumu par sociālās ekonomikas uzņēmumu un organizāciju attīstību un faktoriem, kas ilgtermiņā ietekmē to efektīvu darbību. Esošie pētījumi ir pārāk fragmentāri, lai izdarītu visaptverošus secinājumus un izstrādātu teoriju par sociālās ekonomikas organizāciju ietekmi iekļaujošu un ilgtspējīgu sociāli ekonomisku pārmaiņu radīšanā.”

stāsta projekta zinātniskā pētniece no Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (LBTU ESAF), asociētā profesore Līga Paula.

Pētniece arī uzsver, ka nav visaptverošu vadlīniju politikas līmenī, kas atbalstītu iekļaujošas un ilgtspējīgas pārmaiņas sociālās ekonomikas kontekstā. Dažādu valstu prakse sociālās ekonomikas virzīšanā būtiski atšķiras, tāpēc ir aktuāli izstrādāt daudzlīmeņu politisko ietvaru sociālajā ekonomikā, lai veicinātu iekļaujošas un ilgtspējīgas sociāli ekonomiskās pārmaiņas. Līdzšinējā pieredze rāda, ka politikas veidotājiem gan nacionālā, gan ES līmenī trūkst rīku, kas varētu palīdzēt izmērīt sociālās ekonomikas un darba integrācijas sociālo uzņēmumu ietekmi gan kopienā, gan plašākā sabiedrībā. Īpaši sarežģīti mērīt šādu uzņēmumu sociālo ietekmi, tādēļ viens no projekta uzdevumiem būs risināt arī šo jautājumu.

Saskaņā ar ES praksi sociālās ekonomikas dalībnieki ir biedrības, nodibinājumi, sociālie uzņēmumi un kooperatīvās sabiedrības, kuru mērķis ir risināt sabiedrībā aktuālas sociālās vai vides problēmas, vienlaikus nodrošinot demokrātisku un iekļaujošu organizācijas pārvaldību. "Apvārsnis Eiropa" projektā "Daudzlīmeņu politikas un teorijas darba integrācijas sociālo uzņēmumu attīstīšanai iekļaujošām un ilgtspējīgām sociāli ekonomiskām pārmaiņām" (Multi-level policies and theories on how to leverage Work Integration Social Enterprises for inclusive and sustainable socio-economic transition – WISESHIFT) pētnieki analizēs darba integrācijas sociālos uzņēmumus, kas ir būtiska sociālās ekonomikas daļa.

Darba integrācijas sociālie uzņēmumi nodarbina sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupas, piemēram, ilgstošos bezdarbniekus, bēgļus, bijušos ieslodzītos, personas ar invaliditāti un citas mērķa grupas. Šie uzņēmumi bieži vien ir pionieri tādās nozarēs, kas veicina ilgtspējīgas pārmaiņas ekonomikā, piemēram, aprites ekonomikā darba integrācijas sociālie uzņēmumi apvieno darba vietu radīšanu mērķa grupas darbiniekiem ar resursu otrreizēju izmantošanu, savukārt lauksaimniecības un pārtikas jomā tie apvieno darba integrāciju ar ilgtspējīgu praksi, veicinot lauku reģionu attīstību. Ļoti daudz šādu uzņēmumu darbojas sociālās aprūpes sfērā. "Ir būtiski izpētīt, kā darba integrācijas sociālie uzņēmumi var veicināt iekļaujošas un ilgtspējīgas pārmaiņas, kā arī apzināt, ko nepieciešams darīt politikas līmenī, lai virzītu šīs jomas attīstību," stāsta pētniece L. Paula.

Projekta mērķis ir izstrādāt stratēģijas un daudzlīmeņu politiku darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem, politikas veidotājiem un Eiropas tīkliem, lai veicinātu šāda veida uzņēmumu attīstību, tādējādi sekmējot iekļaujošas un ilgtspējīgas sociāli ekonomiskās pārmaiņas. Lai sasniegtu projektā definēto mērķi, pētnieki īstenos visaptverošu pētījumu par darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem 27 ES dalībvalstīs un Serbijā, veicot padziļinātu gadījumu analīzi par 24 darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem astoņās projekta konsorcija partnervalstīs un to ieguldījumu iekļaujošā un ilgtspējīgā ekosistēmā, fokusējoties uz trīs darbības jomām: atkārtota resursu pārstrāde, lauksaimniecība un pārtika, kopienas un mājas aprūpe senioriem. Projektā plānots veikt arī visaptverošu starpnozaru analīzi, identificējot raksturīgākos organizatoriskos faktorus, kas ietekmē darba integrācijas  sociālo uzņēmumu ilgtspēju. Tāpat arī projekta uzdevums ir izstrādāt daudzlīmeņu politisko ietvaru, lai risinātu izaicinājumus darba integrācijas sociālo uzņēmumu jomā. Kopumā projekta WISESHIFT mērķis ir veicināt sociālās ekonomikas organizāciju kā katalizatora lomas stiprināšanu sistēmiskām pārmaiņām pretim iekļaujošākai un ilgtspējīgākai praksei valstu ekosistēmās, kā to paredz ES sociālās ekonomikas stratēģija.

Projekta ilgums ir četri gadi (2025-2029) un tajā iesaistīti 14 partneri gan no akadēmiskās vides, gan sociālās ekonomikas nevalstiskā sektora Beļģijā, Vācijā, Nīderlandē, Itālijā, Īrijā, Francijā, Horvātijā, Serbijā un Latvijā. Pirmā partneru tikšanās notika 3. un 4. martā Beļģijā, Lēvenas Katoļu universitātē.

saistītie raksti

finansējums zinātne

BioPhoT aicina zinātniekus pieteikties pirmajam inovāciju projektu konkursam

Valsts Pētījumu programmas projekts BioPhoT paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus: viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un …

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

11. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Izsludināts pirmais “BioPhoT” pētniecības un inovāciju projektu konkurss – pieejami 6 miljoni eiro

Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) sadarbībā ar Latvijas vadošajām zinātniskajām institūcijām izsludina pirmo pētniecības un inovāciju projektu (PIP) konkursu platformas “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” (“BioPhoT”) ietvaros. Pieteikumu iesnieg…

Latvijas Universitāte

9. aprīlis, 2025. gads

medicīna zinātne

Sporta un uztura pētnieki pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža šūnām

Sporta un uztura pētnieki pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža šūnām. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) laboratorijā brīvprātīgajām vēža pacientēm un arī veselām sievietēm veic slodzes testus, lai noteiktu to ietekmi uz dzīves kvalitāti onkoloģiskās slimības laikā. Pētījumu rezult…

Sintija Ambote | Latvijas Radio

8. aprīlis, 2025. gads