Starptautiskā uzņēmējdarbības atbalsta programmas "Empowering Women in Agrifood" (EWA) finālā uzvaras laurus plūc siguldiete Kristīne Štikāne, fermentētu augu produktu zīmola "Gutopia" dibinātāja, saņemot galveno naudas balvu – 10 tūkstošus eiro. Savukārt 5 000 EUR naudas balvu iegūst jūrmalniece Elīna Zandere, augu izcelsmes gatavo maltīšu zīmola "Legomo" dibinātāja. EWA ir "EIT Food" iniciatīva, ko atbalsta Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT).
EIT ir Eiropas Savienības (ES) struktūra. Programmu Latvijā organizē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC).
K. Štikāne uzņēmumā ražo veselībai un videi draudzīgus fermentētus augu izcelsmes kefīra produktus no Indijas riekstiem, lazdu riekstiem un sojas pupiņām. Uzņēmumam attīstoties, tiek izstrādātas arvien jaunas alternatīvas dzīvnieku izcelsmes produktiem, piemēram, augu izcelsmes biezpiens un krēmsiers. Pateicoties dalībai EWA, mentoru un ekspertu atbalstam, "Gutopia" dibinātāja sešu mēnešu laikā ir paplašinājusi ražošanas telpas, izveidojusi jaunas partnerības, reģistrējusi un attīstījusi uzņēmumu, kā arī paplašinājusi komandu. Naudas balvu viņa plāno izmantot industriālo iekārtu iegādei, kas palīdzēs dubultot produkcijas apjomus.
K. Štikāne balvā saņēma arī uzaicinājumu prezentēt savu biznesa ideju globālajā EWA noslēguma pasākumā "Women In Agrifood Stories 2024".
Otrās vietas ieguvēja E. Zandere piedāvā dārzeņu dienas devai atbilstošas augu izcelsmes gatavās maltītes, kurām ir augsta uzturvērtība un kas palīdz uzturēt veselību ar mērķtiecīgi veidotas diētas palīdzību, nodrošinot arī cilvēkam nepieciešamo dienas proteīna devu. Produktu klāstā pieejamas maltītes dažādām ēdienreizēm. Naudas balvu E. Zandere izmantos ražošanas procesa automatizēšanai.
Pārējo programmas dalībnieču biznesa idejas vērstas uz ilgtspējīgu un inovatīvu pārtikas produktu, pārtikas piedevu, šķiedrvielu un olbaltumvielu alternatīvu izstrādi, kā arī progresīvu tehnoloģiju izmantošanu, piemēram, Baltijas jūras aļģu izmantošanu lauksaimniecībā, augstas kvalitātes izejvielu ražošanu lauksaimniecības, kosmētikas un mājsaimniecības ķīmijas produktiem, izmantojot organiskos atlikumus – kartupeļu mizu antioksidantu ekstraktu. Vairāk informācijas – https://ej.uz/ewafināls2024
Uzvarētājas noteica žūrija, balstoties uz dalībnieču progresu programmas laikā un ideju nākotnes potenciālu. Žūrijā darbojās RTU ZIC Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone, SIA "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" stratēģijas un komercattīstības direktore Agnese Radžele-Šulce, "EIT Food HUB" vadītāja Latvijā Ilze Laukalēja-Broka un SIA "Rimi Baltic" komerciespēju vadītāja Liene Kravala. Pulcējot plašu auditoriju – programmas dalībnieces un mentorus, lauksaimniecības un pārtikas nozares pārstāvjus, inovāciju entuziastus un citus interesentus –, noslēguma pasākums "EWA Demo diena" norisinājās Baltijas Ilgtspējas forumā 2024.
"EIT Food" ir pasaulē lielākā un dinamiskākā pārtikas inovāciju kopiena. Tā veicina inovācijas pārtikas nozarē, lai izveidotu nākotnei atbilstošu pārtikas sistēmu, kas ražo veselīgu un ilgtspējīgu pārtiku visiem.
Ar EIT atbalstu "EIT Food" kopiena iegulda projektos, organizācijās un cilvēkos, kas atbalsta kopienas mērķus. "EIT Food" atraisa inovāciju potenciālu uzņēmumos un universitātēs, kā arī rada un paplašina lauksaimniecības pārtikas jaunuzņēmumus, lai tirgū ieviestu jaunas tehnoloģijas un produktus. Kopiena nodrošina iespējas uzņēmējiem un profesionāļiem apgūt prasmes, kas nepieciešamas pārtikas sistēmas pārveidošanai, un savas darbības centrā izvirza patērētājus, tādējādi palīdzot vairot tajos uzticību un atjaunot viņu saikni ar pārtikas izcelsmi. "EIT Food" ir viena no deviņām inovāciju kopienām, ko izveidojis EIT. Organizācija dibināta 2008. gadā, lai veicinātu inovācijas un uzņēmējdarbību visā Eiropā. Vairāk informācijas – "EIT Food" mājaslapā.
Foto: RTU.