Rīgas Tehniskā universitāte sāk kiberdrošības speciālistu sagatavošanu

Author
Labs of Latvia

19. marts, 2025. gads

tehnoloģijas

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir sākusi kiberdrošības speciālistu sagatavošanas mācības, kurām pieteicās liels skaits interesantu. Mācības četrās specializācijās noritēs divus mēnešus, un tālāk iegūtās zināšanas speciālisti nostiprinās, ieviešot konkrētus kiberdrošības pasākumus valsts un pašvaldību iestādēs, kā arī uzņēmumos. Programma veicinās kopējo kiberdrošības spēju attīstību valstī, nodrošinot efektīvāku aizsardzību pret digitālajiem apdraudējumiem.

kiberdrosibas-centrs.jpg

 

Uz četriem mācību kursiem – Kiberdrošības arhitektūra, Kiberdrošības incidentu vadība, Kiberdrošības pārvaldība un Kiberdrošības izglītība – kopā pieteicās 573 interesenti. Lielāko atsaucību guva kiberdrošības pārvaldības novirziens. Nedaudz vairāk nekā pusi (56%) pieteikumu iesniedza sievietes, tāpat vēlmi apgūt kiberdrošības zināšanas visvairāk izteica Rīgas, Rīgas apkārtnes, Liepājas, Ogres novada, Rēzeknes un Ķekavas novada iedzīvotāji.  Tā kā studētgribētāju interese par mācībām bija ļoti liela, RTU rada iespēju studentu skaitu palielināt.

“Pirmajā kārtā plānojām uzņemt 125 studentus, bet, tā kā pieteikumu bija ļoti daudz, uzņemto studentu skaitu nedaudz palielinājām. Kiberdrošības pārvaldības apgūšanai Rīgā pieteicās pat 10 pretendenti uz vienu mācību vietu. Pirmie mācības uzsāka studenti Rēzeknē un Liepājā,” stāsta RTU docente Rūta Pirta.

Mācību programmas ir izstrādātas, pateicoties “Google.org” Kiberdrošības semināru iniciatīvai, nodrošinot RTU 850 tūkstošus ASV dolāru lielu finansējumu. Projekts ilgs divus gadus, kuru laikā plānotas vairākas studentu uzņemšanas, kopā apmācot 300 studentus dažādās akadēmiskajās disciplīnās.

Atkārtoti uzņems rudenī un nākamā gada pavasarī

Ar “Google.org” atbalstu izveidoto mācību semināru galvenā mērķauditorija ir sievietes, kuras tradicionāli ir mazāk pārstāvētā sabiedrības grupa IT nozarē, un reģionu iedzīvotāji, kuriem ir ierobežotāka pieeja modernām mācību programmām. Izglītības projekts ilgs divus gadus, tāpēc studenti, kuri netika uzņemti šajā posmā, varēs pieteikties atkārtoti sesijām šī gada rudenī un 2026. gadā.

“Šāda mēroga projektu Latvijā īstenojam pirmoreiz, tāpēc pēc pirmajiem mācību kursiem apkoposim secinājumus gan par interesējošiem tematiem un nepieciešamajām prasmēm, gan ērtākiem mācību laikiem un formātiem, lai projekta gaitā saturu un formu pielāgotu gan studentu, gan iestāžu un uzņēmēju vajadzībām,” stāsta R. Pirta.

Palīdzēs organizācijām uzlabot kiberdrošību

Atkarībā no izvēlētā kursa un mācību formāta mācības vidēji ilgs līdz diviem mēnešiem, un pēc tām speciālisti divus mēnešus praktizēs iegūtās zināšanas Latvijas reģionu uzņēmumos un pašvaldībās. Ar iegūtajām zināšanām speciālisti varēs sniegt pakalpojumus, kas ir daļa no nesen apstiprinātā Nacionālā kiberdrošības likuma prasībām:

  • digitālo aktīvu inventarizācija un klasifikācija;
  • kiberdrošības riska novērtējums;
  • biznesa ietekmes novērtējums;
  • kiberdrošības izpratnes mācības darbiniekiem un vadībai;
  • incidentu pārvaldības procesa izstrāde un pilotēšana;
  • incidentu pārvaldības rīku ieviešana;
  • digitālās kriminālistikas procesa izstrāde un pilotēšana;
  • digitālās kriminālistikas pārvaldības rīku ieviešana;
  • digitālās kriminālistikas procesa izstrāde un pilotēšana.

“Mācot speciālistus kiberdrošībā, vēlamies sniegt ļoti praktiskas un dzīvē noderīgas zināšanas, lai stiprinātu Latvijas valsts un pašvaldības iestāžu, kā arī mazo un vidējo uzņēmumu kiberdrošību. Arvien lielāku daļu pakalpojumu un biznesu veicam virtuālajā vidē, tāpēc tās aizsardzība ir īpaši būtiska. Kibernoziedznieki nesnauž, un saskaņā ar Cert.lv datiem pagājušā gada pēdējā ceturksnī ir sasniegts vēsturiski augstākais kiberapdraudējumu līmenis Latvijā. Tāpēc arī Eiropas Savienības un Latvijas institūcijas arvien pilnveido kiberdrošības regulējumu, nosakot jaunas prasības un atbildības organizācijām,” saka kiberdrošības eksperte, projekta idejas autore un padomniece Ukrainas digitālās transformācijas ministrijā Ieva Ilvesa.

 

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Iespēja visiem Latvijas studentiem: bezmaksas apgūt HPC pamatus tiešsaistē

Lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir vajadzīgs superdators jeb HPC (High-Performance Computing). Lai veidotu digitālos dvīņus, 3D simulācijas, strādātu ar lielajiem datiem – arī lieti noderēs zināšanas superdatoru izmantošanā. Šis četru nedēļu tiešsaistes kurss “HPC pamati” paredzēts ikvienam, kurš …

Latvijas HPC kompetences centra “SuperS”

8. aprīlis, 2025. gads