Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzības nozarē, koncentrējoties uz inovatīvu iekārtu un programmatūru risinājumus radīšanu Ukrainas aizsardzības vajadzībām. Hakatons pulcēs gudrākos Eiropas prātus, lai risinātu svarīgus ar aizsardzību un kiberdrošību saistītus izaicinājumus, tādējādi stiprinot Eiropas aizsardzības spējas.

Reģistrēties dalībai hakatonā.
«Šis hakatons ir unikāla iespēja Latvijai apliecināt savu potenciālu aizsardzības inovāciju jomā, vienlaikus sniedzot reālu ieguldījumu Eiropas, īpaši Austrumu robežas un Ukrainas drošībā. Mēs aicinām jauniešus, uzņēmējus un pētniekus izmantot šo platformu, lai radītu drosmīgus un aktuālus risinājumus, kas spēj ietekmēt reālo situāciju kaujas laukā. Inovāciju radīšanai ir vajadzīga vide, kur satikties idejām, zināšanām un pieredzei, un tieši to piedāvā šī starptautiskā iniciatīva,» uzsver RTU inovāciju prorektore Liene Briede.
Šī gada hakatona virstēma ir ātrie aizsardzības risinājumi Ukrainas kaujas laukam un līdzīgu operāciju vajadzībām. Hakatona dalībnieki aicināti radīt risinājumus kādā no trim aizsardzības prioritātēm: taktiskās novērošanas sistēmas; rentabli kaujas aizsarglīdzekļi vai uzlabota militārā medicīniskā palīdzība. Risinājumiem jābūt pielāgojamiem, rentabliem un ātri ieviešamiem, risinot tūlītējas operatīvās vajadzības, vienlaikus saglabājot elastību dažādos kaujas scenārijos.
Hakatonā aicināti piedalīties radoši un inovatīvi studenti, tehnoloģiju un aizsardzības nozares pārstāvji, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas eksperti, uzņēmēji un jaunuzņēmēji, kuriem ir pieredze un interese attīstīt aizsardzības nozares tehnoloģijas, kā arī citi interesenti, kuri vēlas iesaistīties Ukrainas un Eiropas aizsardzības sistēmas veidošanā.
Aizsardzības nozarei saistošu drošības prasību dēļ hakatonā var piedalīties personas vecumā no 18 gadiem, kas ir ES dalībvalstu, Norvēģijas vai Ukrainas pilsoņi un rezidenti. Personām pirms pasākuma un tā laikā jāspēj uzrādīt personas apliecība vai pase. Visi pieteikumi tiks rūpīgi caurskatīti un izvērtēti, un to atbilstību pasākuma prasībām apstiprinās pasākuma organizatoriskā komiteja.
Vienalikus notiks astoņās valstīs
Hakatons ir Eiropas Komisijas (EK) iniciatīva, kas tiek īstenota EK Aizsardzības inovāciju programmā (EUDIS). Eiropas mērogā hakatons norisināsies jau otro reizi, taču Latvijā pirmo. Vienlaikus hakatons norisināsies astoņās valstīs – Latvijā, Spānijā, Vācijā, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Dānijā un Čehijā, pulcējot aizsardzības industrijas inovatorus no Eiropas, tostarp Norvēģijas un Ukrainas, lai izstrādātu inovatīvu iekārtu un programmatūru risinājumus, kas pielāgojami Ukrainas aizsardzības un līdzīgu operāciju vajadzībām.
Dalība hakatonā sniegs iespēju veidot kontaktus ar vadošajiem nozares ekspertiem, mācīties no pieredzējušiem mentoriem un pilnveidot prasmes jauno tehnoloģiju jomā. Labāko ideju autori sacentīsies par naudas balvām, iespēju piedalīties divu mēnešu EUDIS mentoringa programmā, saņemot līdz pat 40 stundām ilgu mentoringu no starptautiskiem ekspertiem, kā arī iespēju prezentēt savu risinājumu ES mēroga hakatona finālā.
Plašāk ar hakatona vadlīnijām aicinām iepazīties šeit.
«EUDIS Defence Hackathon 2025» norisināsies RTU Rēzeknes akadēmijā, Atbrīvošanas alejā 115, Rēzeknē, ar iespēju pieslēgties arī attālināti. Maršrutā Liepāja-Rīga-Rēzekne un atpakaļ tiks organizēts bezmaksas autobuss. Vietu skaits autobusā ir ierobežots, un tās tiek piešķirtas pieteikumu iesniegšanas secībā.
Notiks divas info sesijas
Lai uzzinātu vairāk par hakatona izaicinājumiem un pieteikšanās procesu, interesentiem ir iespēja reģistrēties dalībai Eiropas mēroga «EUDIS Defence Hackathon» informatīvā sesijā, kas norisināsies 9. aprīlī plkst. 16.00 tiešsaistē.
16. aprīlī no plkst. 15.00 līdz 16.00 tiešsaistē norisināsies Latvijas mēroga «EUDIS Defence Hackathon» informatīvā sesija, kuras laikā būs iespējams uzzināt vairāk par hakatona norisi Latvijā, gūt padziļinātāku ieskatu par hakatona virstēmu un detalizētāku izklāstu par hakatona izaicinājumiem un sagaidāmajiem risinājumiem, kā arī saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Pasākuma valoda – angļu. Reģistrējies dalībai informatīvā sesijā.
Hakatonu organizē RTU ZIC. Atbalstu hakatona organizēšanā nodrošina Aizsardzības ministrija, Iekšlietu ministrija, Valsts robežsardze, SIA «Latvijas Mobilais Telefons», SIA «BELSS», RTU Rēzeknes akadēmija, UniLab, Manabalss.lv, Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, «Tilde», «Gorgon Optronics», «Hidrolab», «Baltic Photonics», Latgales plānošanas reģions, Latgales speciālā ekonomiskā zona, Rēzeknes speciālā ekonomiskā zona un citi Latvijas un Latgales reģiona nozīmīgākie uzņēmumi un aizsardzības nozares pārstāvji.
Hakatona norisi finansē Eiropas Aizsardzības fonds (EAF), kas ir Eiropas Komisijas programma.