Rīgas Tehniskā universitāte attīstīs klimatam draudzīgas inovācijas ceļu un ēku būvniecībai

Author
Rīgas Tehniskās universitāte (RTU)

11. marts, 2025. gads

tehnoloģijas

Ceļa segumā iestrādāti sensori, 3D betons no Latvijas izejvielām, tehnoloģijas reciklēta asfalta atkārtotai izmantošanai un uzsmidzināms betona tiltu ilgākai kalpošanai – Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Šveices Federālo materiālu zinātnes un tehnoloģiju laboratoriju (Empa) uzsāk projektu progresīvu un ilgtspējīgu betona un asfalta materiālu un tehnoloģiju attīstībai. Līdzās zinātniekiem projektā darbosies arī skolēni un visu līmeņu studenti, vairojot zināšanu un pētniecības kapacitāti Latvijā.

b_RTU_rtu_3d_betona_drukas_laboratorija_.jpg (1).jpg
Iesaistot skolēnus, studentus un zinātniekus, RTU attīstīs klimatam draudzīgas inovācijas ceļu un ēku būvniecībai

«Ceļu un ēku būvmateriālu ražošana rada lielu slogu klimatam, piemēram, betons ir atbildīgs par 8% CO2 emisiju pasaulē. Viens no lielākajiem nozares izaicinājumiem ir aizstāt neatjaunojamos resursus. RTU zinātniekiem ir plaša pieredze un zināšanas inovāciju izstrādē, tostarp, nolietotu auto riepu un polimēra atkritumu iestrādē asfaltbetonā, Baltijā pirmā 3D drukai piemērotā betona maisījuma izveidē un testēšanā, ražošanas atlikumu un blakusproduktu izmantošanā jaunu celtniecības materiālu izstrādē utt.

Apvienojot RTU zinātnieku kompetences, papildinot un pārņemot Empa pieredzi, attīstīsim materiālus un tehnoloģijas, kas nozarei palīdzēs ieviest inovācijas, kļūt zaļākai un produktīvākai,» uzsver projekta LACHMAT zinātniskais vadītājs, RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes asociētais profesors Viktors Haritonovs. 

LACHMAT ir Šveices – Latvijas sadarbības programmas «Lietišķā pētniecība» projekts. Tas tiks īstenots līdz 2029. gadam, RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes un Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes zinātniekiem attīstot tehnoloģijas ceļu seguma atkārtotai izmantošanai un bioloģiskas izcelsmes piedevu pievienošanai asfalta izstrādē. Būvniecības un mašīnzinību fakultātes zinātnieku uzmanība būs pievērsta arī īpaši augstas veiktspējas stiegrota betona uzlabošanai, kas ļaus pagarināt tiltu kalpošanas laika, samazinot rekonstrukcijas nepieciešamību. Lai veicinātu 3D drukāta betona ilgtspēju, zinātnieki attīstīs betona maisījumus, izmantojot vietējas izcelsmes minerālus. Savukārt Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes zinātnieki pilnveidos tehnoloģiju asfalta seguma dzīvescikla pagarināšanai, balstoties uz datiem no ceļa segumā iestrādātiem sensoriem. 

Projektā plānots iesaistīt 16 bakalaura un astoņus maģistrantūras studentus, četrus doktorantus, kā arī trīs pēcdoktorantus, kuri cieši strādās ar RTU un Empa zinātniekiem un mācībspēkiem. Agrīnu pētniecības pieredzi varēs gūt arī 16 vidusskolēni, kuri varēs saņemt stipendijas zinātniski pētniecisko darbu izstrādei. Liela vērība tiks pievērsta meiteņu intereses un izpratnes vairošanai par progresīvajām tehnoloģijām.  Zinātnieki arī sadarbosies ar industriju, iepazīstinot ar pētījumu rezultātiem un novēršot barjeras, kas kavē to komercializāciju. Skolēni un studenti, kuri ir ieinteresēti iesaistīties projektā, aicināti aizpildīt anketu un saņemt informāciju.

Programma «Lietišķā pētniecība» ir daļa no Šveices ieguldījuma ES dalībvalstīs, lai veicinātu zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Tajā Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai kopumā pieejami 12,3 milj. eiro, nodrošinot iespējas īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas un stiprināt starptautisko sadarbību.

Foto ieskats Šveices – Latvijas sadarbības programmas «Lietišķā pētniecība» atklāšanā (Lai apskatītu albūmu, noklikšķiniet uz attēla).

Atklāj Šveices – Latvijas sadarbības programmu «Lietišķā pētniecība»

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Iespēja visiem Latvijas studentiem: bezmaksas apgūt HPC pamatus tiešsaistē

Lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir vajadzīgs superdators jeb HPC (High-Performance Computing). Lai veidotu digitālos dvīņus, 3D simulācijas, strādātu ar lielajiem datiem – arī lieti noderēs zināšanas superdatoru izmantošanā. Šis četru nedēļu tiešsaistes kurss “HPC pamati” paredzēts ikvienam, kurš …

Latvijas HPC kompetences centra “SuperS”

8. aprīlis, 2025. gads