Rīgas Stradiņa universitātē uzsākts pētījums par ģimenes ārstu dzīvesspēka stiprināšanu

Author
Rīgas Stradiņa universitāte

29. novembris, 2024. gads

Lai risinātu ģimenes ārstu trūkumu un jauno ārstu vēlmi kļūt par ģimenes ārstiem Latvijā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki uzsākuši jaunu valsts pētījumu programmas (VPP) "Sabiedrības veselība" projektu "Ģimenes ārstu dzīvesspēka veicināšana Latvijā: izaicinājumi un risinājumi".  Pētījums ilgs līdz 2025. gada beigām un atbilstoši iegūtajiem rezultātiem izstrādās rīcībpolitikas rekomendācijas.

Latvijā šobrīd viena no būtiskākajām veselības aprūpes problēmām ir ģimenes ārstu tīkla ilgtspējīga attīstība un cilvēkresursu piesaiste šai specialitātei, īpaši ārpus lielajām pilsētām. Lai arī primārā veselības aprūpe ir būtiska augstas veiktspējas veselības sistēmas sastāvdaļa, Latvijā trūkst skaidri definētu risinājumu, kā motivēt jaunos ārstus izvēlēties ģimenes ārsta profesiju un tajā palikt.

Līdzšinējie zinātniskie pētījumi, kas veikti citās valstīs norāda, ka galvenie faktori, kas piesaista studējošos izvēlēties ģimenes ārsta specialitāti, ir aprūpes nepārtrauktība un iespēja veidot personiskas attiecības ar pacientiem, darba un privātās dzīves līdzsvarošanas iespējas, daudzveidīgu medicīnisko problēmu ārstēšana, iespēja darboties autonomi un vadīt savu praksi. Savukārt galvenās barjeras, kas attur jaunos ārstus no šīs specialitātes izvēles, ietver zemu profesijas prestižu un izaicinājumu trūkumu, zemākas finansiālās iespējas, birokrātiju un administratīvo slogu, kā arī vēlmi tūlītēji redzēt terapijas rezultātus, ko ģimenes ārsta specialitāte ne vienmēr var nodrošināt. Vienlaikus zinātniskie pētījumi akcentē, ka šie faktori starp dažādām valstīm var atšķirties, ņemot vērā sociālekonomiskos apstākļus, augstākās izglītības sistēmu un veselības aprūpes vidi.  

RSU Rezidentūras nodaļas dekāne un vadošā pētniece, projekta vadītāja profesore Ilze Grope uzsver: “Mūsu pētījuma rezultāti būs būtisks ieguldījums Latvijas primārās veselības aprūpes attīstībā, īpaši attiecībā uz jauno ārstu piesaisti ģimenes ārsta specialitātei. Mēs ceram, ka projektā radītās rekomendācijas, kas tiks izstrādātas, balstoties uz pierādījumiem un starptautisko labo praksi, palīdzēs veidot efektīvāku un pievilcīgāku vidi jaunajiem ārstiem, kā arī sekmēs primārās veselības aprūpes ilgtspēju nākotnē mūsu valstī.”

Projekta ietvaros tiks veikta visaptveroša faktoru analīze, kas ietekmē studējošo un jauno ārstu izvēli strādāt ģimenes ārsta specialitātē un valsts apmaksātajā veselības aprūpes sektorā. Tiks izvērtēti Latvijas valsts īstenotie pasākumi šīs problēmas risināšanai, kā arī apskatīti starptautiski labās prakses piemēri. Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, tiks izstrādātas rīcībpolitikas rekomendācijas un veikta ieteikto atbalsta pasākumu budžeta analīze. 

Valsts pētījumu programma (VPP) ir nozares ministrijas valsts pasūtījums, kuru īsteno pētniecības ietvaros, lai radītu jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas, attīstītu jaunus produktus, procesus un pakalpojumus nozaru problēmu risināšanai un stratēģisko attīstības mērķu sasniegšanai, kā arī atbalstītu valsts politikas prioritāšu īstenošanu, aktīvi izmantojot pētniecības rezultātus politikas izstrādei un nodrošinātu pētniecības pamanāmību sabiedrībā, kā arī stiprinātu saikni starp pētniecību un prioritārām valsts politikas jomām. 

Programmas "Sabiedrības veselība" mērķis ir radīt jaunas zināšanas un risinājumus slimību profilakses un veselības aprūpes kvalitātes un pieejamības uzlabošanai un veselības aprūpes sistēmas efektivitātes un noturībspējas stiprināšanai.

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

medicīna zinātne

Sporta un uztura pētnieki pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža šūnām

Sporta un uztura pētnieki pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža šūnām. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) laboratorijā brīvprātīgajām vēža pacientēm un arī veselām sievietēm veic slodzes testus, lai noteiktu to ietekmi uz dzīves kvalitāti onkoloģiskās slimības laikā. Pētījumu rezult…

Sintija Ambote | Latvijas Radio

8. aprīlis, 2025. gads

medicīna zinātnes komunikācija zinātne

Ar rekordlielu dalībnieku skaitu noslēgusies RSU Zinātnes nedēļa

Piecas starptautiskas konferences, deviņas paralēlas sesijas, gandrīz 1300 referāti no vairāk nekā 40 valstīm, 60 eksperti no 19 valstīm, 8976 dalībnieki no 72 valstīm – šādi skaitļi raksturo šāgada nozīmīgāko zinātnes pasākumu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļu 2025 (Research Week …

Rīgas Stradiņa universitāte

2. aprīlis, 2025. gads

medicīna

Rīgas Stradiņa Universitāte attīsta jauna veida ārstēšanas terapiju karavīriem kaujas apstākļos

Dažādu slimību ārstēšanai arvien vairāk tiek izmantotas antibiotikas, taču šādai rīcībai ir nevēlama blakne – antibiotiku rezistence. Lai ar to cīnītos, tiek veikti dažādi pētījumi un meklēti jauni veidi, kā ārstēt dažādas baktēriju un vīrusu kaites. Par vienu no šādiem pētījumiem Rīgas Stradiņa Un…

360 Ziņas

28. marts, 2025. gads