Rīgas Stradiņa Universitāte attīsta jauna veida ārstēšanas terapiju karavīriem kaujas apstākļos

Author
360 Ziņas

28. marts, 2025. gads

Dažādu slimību ārstēšanai arvien vairāk tiek izmantotas antibiotikas, taču šādai rīcībai ir nevēlama blakne – antibiotiku rezistence. Lai ar to cīnītos, tiek veikti dažādi pētījumi un meklēti jauni veidi, kā ārstēt dažādas baktēriju un vīrusu kaites. Par vienu no šādiem pētījumiem Rīgas Stradiņa Universitātē (RSU) stāsta “360 Ziņas”. 

bf7cd23fce65b064b50bbf968d2f64c3.png
Publicitātes foto: 360 Ziņas

Jaunu zāļu un terapeitisko līdzekļu izstrāde ir gadiem ilgs process, bet RSU pētnieki turpina strādāt pie tā sauktās bakteriofāgu terapijas attīstības, kas var glābt dzīvības gadījumos, kad antibiotikas vairs nepalīdz.

RSU Medicīnas fakultātes zinātņu prodekāns Kārlis Rācenis skaidro: “Bakteriofāgu terapija nozīmē, ka ņemam baktēriju vīrusus, kas ir specifiski vīrusi, bet tie ir dzīvi organismi un inficē tikai baktērijas. Viņi nespēj inficēt cilvēkus. Šo principu izmantojam, lai iedotu cilvēkam vīrusu, kas viņu izārstē no baktēriju ierosinātas infekcijas.”

Ar šādu metodi cilvēki ir tikuši veiksmīgi izārstēti ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē, norāda Rācenis. Taču bakteriofāgu terapija joprojām ir eksperimentāla un tā tiek izmantota tikai tādos gadījumos, kad vairs nav citu iespēju.

Šobrīd bakteriofāgu terapija tiek izskatīta, lai risinātu militāra rakstura jautājumus un ārstētu kaujas laukā gūtos ievainojumus.

“Mums būs pētnieki, ar kuriem sadarbojamies arī militārajā aspektā. Mēs strādājam NATO projekta ietvaros, kur bakteriofāgu terapija tiek uzskatīta kā viena būtiska alternatīva tieši cilvēkiem-kareivjiem, kuri tiek inficēti ar rezistentajām infekcijām, jo tas ļoti bieži notiek šajos kaujas apstākļos un to pierāda arī šī brīža Ukrainas situācija,” tā K. Rācenis.

Vienlaikus šonedēļ RSU notiek zinātnes nedēļa, pulcējot rekordlielu speciālistu skaitu – vairāk nekā 300 zinātnieku no Eiropas vadošajām universitātēm, kuri diskutēs par jaunumiem ne tikai medicīniskajos pētījumos, bet arī par labas pārvaldības risinājumiem, dezinformāciju un tās ietekmi uz sabiedrību, kā arī daudzām citām tēmām.

saistītie raksti

sabiedrības veselība medicīna

Rīgas Stradiņa universitātē top inovatīvs un veselībai nekaitīgs mutes skalošanas līdzeklis; pirmie rezultāti – iepriecinoši

Mutes skalošanas līdzeklis, kas satur dabīgas ēteriskās eļļas un, salīdzinot ar tagad nopērkamiem, neesot agresīvs. Tāds top Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), kuras pētnieki un zobārsti pirmos līdzekļus sākuši piedāvāt pacientiem ar periodontītu. Šo smaganu iekaisuma slimību aktualizēja šonedēļ no…

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

26. marts, 2025. gads

zinātnieku pieredzes stāsti medicīna

Stāsts par vecumu no zinātniskā viedokļa

Jābeidz uzskatīt, ka novecošana nozīmē ko sliktu. Tieši otrādi – vecums liecina par briedumu, pieredzi un zināšanām. Jā, ir atsevišķas spējas, kurām, cilvēkam novecojot, ir tendence pasliktināties, taču tas nenozīmē, ka cilvēks kļūst nespējīgs. Tāpat nevajadzētu atdalīt spēka pilnbriedu no pusmūža,…

LSM Dzīvesstila redakcija

13. marts, 2025. gads

medicīna zinātne

BMC uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā

Šogad Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā – projekta “EchoHEALTH: ERA Chair integratīvajā informātikā – Vienas Veselības koncepcija” īstenošana, kura paredzēta turpmāko 5 gadu garumā. Projekta zinātniskais vadītājs ir BMC vadošais…

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

12. marts, 2025. gads

medicīna zinātne

Bērnu slimnīcā atklāts Precīzijas medicīnas centrs pediatrijā

2025. gada 29. janvārī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) svinīgi tika atklāts pētniecības Izcilības centrs – Precīzijas medicīnas centrs pediatrijā (PMPC), kas ir nozīmīgs solis Latvijas veselības aprūpes attīstībā. Jaunā pētniecības Izcilības centra misija ir attīstīt precīzijas medic…

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

30. janvāris, 2025. gads