researchLatvia
iespējas kosmosa nozarē
Privātie uzņēmumi
Paragraphs
nasa-yZygONrUBe8-unsplash.jpg

Privātie uzņēmumi

Title block quote (seen only in open article)
Latvijas uzņēmumi ir izstrādājuši desmitiem zinātnisko instrumentu, elektronisko komponentu, materiālu un Zemes novērošanas risinājumu

Author
research Latvia

1. jūlijs, 2024. gads

Kopš pievienošanās Eiropas Kosmosa aģentūrai (ESA) ESV statusā 2015. gadā Latvijas uzņēmumi ir izstrādājuši desmitiem zinātnisko instrumentu, elektronisko komponentu, materiālu un Zemes novērošanas risinājumu. Ar kosmosu saistītās darbības, var būtiski palīdzēt Latvijai attīstīt tās „vērtību ķēdi”, izstrādājot zinātnesietilpīgus un inovatīvus produktus. Šādas kosmosa aktivitātes var uzskatīt par spējām, kas vēl tiks pilnībā izmantotas kosmosa sektorā, un tās jāturpina attīstīt. Elektronisko komponentu jomā ir plašas kompetences integrālo mikroshēmu izstrādē un piegādē.

Latvijai ir arī bagāts mantojums satelītu lāzerlokācijas un radiolokācijas jomā. Šo prasmju kopumu, kā arī Latvijas vadošās tehnoloģijas notikumu laika mērīšanas ierīču, siltuma pārvaldīšanas un infrastruktūras jomā var izmantot attiecīgajās ESA programmās.

Radiācijas detektoru un mērinstrumentu izstrādē tiek piesaistīti nozīmīgi eksperti, kas pilnveido kosmosā izmantojamo zinātnisko aprīkojumu. Šķiedru optikas žiroskopi ir vēl viena kosmosa izpētes spēja, kas pastāv Latvijā. Šo tehnoloģiju pasaulē piedāvā tikai daži uzņēmumi, un potenciāli ir liela interese to ietvert ESA programmās.

Latvijas nozīmīgākie kosmosa nozares uzņēmumi:

1. SIA Allatherm – Attīsta inovatīvas siltuma vadības un degvielas uzpildes sistēmas, kas ir izmantojamas kosmosā. Sadarbībā ar OHB attīsta unikālu tehnoloģiju degvielas uzpildei – ksenona degvielas sūkni topošajai NASA kosmosa stacijai Lunar Gateway. 

2. SIA Eventech – Attīsta unikālas un precīzas laika mērīšanas ierīces – taimerus, kas paredzēti gaismas, lāzera staru ātruma un notikuma laika mērīšanai. Piedalās EKA misijā “HĒRA” izstrādājot altimetru un LIDAR tehnoloģijas. 

3. RD Alfa Microelectronics - izstrādā sertificētas un radiācijas noturīgas integrētās mikroshēmas un mikroelektronikas komponentes kosmosa un aviācijas aprīkojumam. 

4. SIA Fiber Optical Solution – ražo optiskus žiroskopus un augstas kvalitātes navigācijas iekārtas, kurus ražot spēj tikai 5 valstis pasaulē.

5. A/S SMW Group - automobiļu un kosmosa ražošanas uzņēmums, kas strādā ar dažādiem alumīnija un magnija sakausējumiem, ko izmanto aviācijas un kosmosa industrijā. Iesaistīts vairākos EKA projektos. 

6. SIA VIRATEC - ir Ventspils Augstskolas atvasināta kompānija (spin-off), kuras mērķis ir komercializēt un virzīt tirgū Ventspils Augstskolas izstrādāto TT&C (telemetrija, izsekošana un vadīšana) pakalpojumu. 

7. SIA Baltic Satellite Serviss - attīsta vairākus zemes novērošanas lietojumus un pakalpojumus kopā ar pirmajiem klientiem, veicinot digitālo transformāciju valsts un privātajā sektorā. 

Ar visiem uzņēmumiem, kas Latvijā strādā kosmosa industrijā iepazīsties šeit.

Foto: Unsplash.com

kosmosa-uznenumu-kartejums.PNG