Pilotprojekta ietvaros Latvijas Universitātē tiks realizētas 11 nozīmīgas pētniecības iniciatīvas

Author
Latvijas Universitāte

4. februāris, 2025. gads

Latvijas Universitāte (LU) uzsāk LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi programmu. Tās pilotprojekta ietvaros vēl šogad Universitātē tiks realizētas 11 nozīmīgas pētniecības iniciatīvas, kuru mērķis ir risināt globāli un Latvijai aktuālus izaicinājumus.

csm_LU_Akademiskais_centrs_7d6b4821cb.jpg
LU Akadēmiskais centrs. Foto: Toms Grīnbergs/LU.

Attīstības programma ir radītas, lai veicinātu LU akadēmisko struktūrvienību sadarbību un piesaistītu sabiedrības uzmanību nozīmīgām, uz zinātniskajiem pētījumiem balstītām iniciatīvām. Atbalstītie projekti sniegs būtisku ieguldījumu Latvijas sabiedrības un ekonomikas attīstībā, vienlaikus sekmējot zinātnes izcilību un inovācijas.

“Esam gandarīti par lielo pētnieku atsaucību un iesniegto projektu kvalitāti, kas apliecina Latvijas Universitātes vēlmi un spēju iesaistīties nacionāli un globāli nozīmīgu jautājumu pētniecībā. Šo projektu rezultāti ne tikai sniegs devumu zinātnes attīstībā, bet arī piedāvās vērtīgus risinājumus Latvijas ekonomikas izaugsmes veicināšanai un ANO ilgtspējas mērķu sasniegšanai," norāda LU rektors profesors Gundars Bērziņš.

Pilotprogrammas kopējais budžets ir vairāk nekā 530 tūkstoši eiro, katram atbalstītajam projektam piešķirts līdz 50 000 eiro. Katra projekta ilgums paredzēts līdz sešiem mēnešiem. Iniciatīvas fokusējas uz diviem galvenajiem virzieniem – zinātnes izcīlības veicināšanu un tautaismniecības izaugsmes un vajadzību risināšanu. Projekti izvēlēti, balstoties uz atbilstību vienai no deviņām stratēģiskajām tēmām, kas ietver cilvēkkapitāla attīstību, tehnoloģisko progresu, klimata pārmaiņu mazināšanu, finanšu sistēmas attīstību un citus sabiedrībai būtiskus jautājumus.

Starp LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi atbalstītajiem projektiem ir, piemēram, "Izvēle un atbildība tiešajā digitālajā  demokrātijā: ceļā uz jauno sociālo kontraktu Latvijā" - "Tiešas demokrātijas aplikācija" (vad. Humanitāro zinātņu fakultātes docents Mārtiņš Mintaurs,) būs digitāla platforma, kas veicinās sabiedrības līdzdalību un jauna sociālā kontrakta izveidi Latvijā. Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātē taps "Precīzu Zemes magnētiskā lauka sadalījuma karšu izveide pozicionēšanās nolūkos" (vad. Lāzeru centra vadošais pētnieks Artūrs Mozers); šī projekta mērķis ir radīt precīzu Zemes magnētiskā lauka karti 25 km² teritorijai, kā izmēģinājumu navigācijas drošības uzlabošanai. Savukārt fakultātes vadošās pētnieces Tatjanas Pladeres vadībā projektā "Starpdisciplināra pieeja darbspēju un produktivitātes uzlabošanai saistībā ar ergonomisko un psihosociālo pārslodzi darbā ar digitālajām ierīcēm" tiks analizēts, kā ergonomiskie un psihosociālie faktori ietekmē darba spējas, un izstrādās rekomendācijas efektivitātes paaugstināšanai.

Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātē realizēs projektu "Kapitāla tirgus potenciāls Latvijas ekonomiskās  izaugsmes veicināšanai" (vad. prof. Inna Romānova) – tas piedāvās praktiskas rekomendācijas Latvijas kapitāla tirgus attīstībai un organizēs diskusijas ar uzņēmumiem, lai veicinātu valsts finanšu sistēmas izaugsmi. Projektā "Jonu šķidrumi etilēna sorbcijai" (vad. Eduards Baķis, Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes vadošais pētnieks) tiks izstrādāti jauni risinājumi, izmantojot jonu šķīdumus, lai efektīvi kontrolētu etilēna emisijas.

Ar visu atbalstīto projektu sarakstu interesenti aicināti iepazīties LU mājaslapā: “LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi pilotprojekti 2025.

saistītie raksti

zinātne granti

Ilgspīdošu materiālu izpētes iespējas Latvijas Universitātē konkurē pasaules līmenī

Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta (CFI) Spektroskopijas laboratorijas Lexsygresearch TL/OSL analizators papildināts ar Peltjē dzesēšanas elementu, kas ļāvis iegūt būtiskus zinātniskos rezultātus ilgspīdošu materiālu pētījumos. Šī iekārta ir ļāvusi strauji attīstīt va…

LU Cietvielu institūts

3. februāris, 2025. gads

medicīna zinātne

Bērnu slimnīcā atklāts Precīzijas medicīnas centrs pediatrijā

2025. gada 29. janvārī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) svinīgi tika atklāts pētniecības Izcilības centrs – Precīzijas medicīnas centrs pediatrijā (PMPC), kas ir nozīmīgs solis Latvijas veselības aprūpes attīstībā. Jaunā pētniecības Izcilības centra misija ir attīstīt precīzijas medic…

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

30. janvāris, 2025. gads

zinātne

LU un "Latvijas Finieris" uzsāk vērienīgu pētījumu par meža nozares attīstību

Lai analizētu Latvijas meža nozares ekonomisko, sociālo un ekoloģisko ilgtspēju, Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar AS “Latvijas Finieris” uzsākusi vērienīgu pētījumu, kurā iecerēts sagatavot līdzsvarotas attīstības scenārijus, kas veicinātu nozares ilgtspējīgu izaugsmi un tās konkurētspēju na…

Latvijas Universitāte

28. janvāris, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas kvantu tehnoloģijas

Latvijas zinātnieki izstrādā jaunu, vēl jaudīgāku datu pārraides tehnoloģiju

Piecas reizes lielāks datu pārraides ātrums nekā bijis iespējams iepriekš, veicot datu pārraidi ar šo pašu tehnoloģiju - tāds ir Latvijas zinātnieku panākums, kas sasniegts sadarbojoties ar zinātniekiem no Francijas, Zviedrijas un Ķīnas. Rekordliels ātrums ar kvantu kaskādes lāzeru Rīgas …

Ilze Kuzmina

27. janvāris, 2025. gads