LNAA studējošajiem un mācībspēkiem apskatāma ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025”

Author
researchLatvia

3. februāris, 2025. gads

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” sniedz unikālu iespēju iepazīt 12 Latvijas zinātnes izcilības un viņu ieguldījumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 3. līdz 26. februārim šī daudzveidīgā ekspozīcija būs apskatāma Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (LNAA) vestibilā, 1. stāvā, Ezermalas ielā 8b, Rīgā. Izstādi var aplūkot akadēmijas studējošie, personāls un viesi.

Divpadsmit zinātnes izcilības, pārstāvot 12 vadošās Latvijas zinātniskās institūcijas, apliecina Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību Eiropas Pētniecības telpā. Sadarbībā ar zinātnes komunikācijas platformu researchLatvia kalendārs un izstāde "Zinātnei Latvijai 2025" atspoguļo Latvijas zinātnieku pētītos jautājumus, kas ietekmē mūsu sabiedrību, vidi un kultūru. Katrs no zinātniekiem pārstāv savu unikālo pētniecības jomu, tostarp horeomuzikoloģiju, valsts aizsardzību un drošību, farmakoģenētiku, reto un aizsargājamo sugu aizsardzību, ūdenstilpju aizaugšanas samazināšanu, komētu un to aktivitātes pētniecību, mākslas zinātni, imitējošo modelēšanu, modernās sabiedrības iekšējo loģiku no filozofijas skatījuma, kultūru, kā arī grāmatniecību, bibliotēkzinātnes un rakstītā vārda vēsturi.

“Zinātne man palīdz saprast pasauli, rada iespēju būt daļai no starptautiskās zinātnieku kopienas un ļauj sniegt ieguldījumu diskusijā par starptautisko drošību un Latvijas vietu tajā,” tā pauž Dr. sc. pol. Toms Rostoks, LNAA Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors, asociētais profesors.

Visa gada garumā ceļojošo izstādi varēs apskatīt dažādās augstākās izglītības iestādēs, kā arī citās sabiedriskajās un kultūrvietās visā Latvijā. Skenējot kvadrātkodus, ikviens interesents varēs noskatīties visus 12 videostāstus. Šī iniciatīva ne vien veicina zinātnes atpazīstamību, bet arī stiprina sabiedrības saikni ar zinātni.

7.png
12 zinātnes personības – sešas pētnieces un seši pētnieki – ar savu unikālo pētniecisko darbu sniedz ieguldījumu starpdisciplināru nacionāla un pasaules līmeņa zinātnes centru attīstībā:
  • Dr. art. Diāna Zandberga (JVLMA zinātniskā un radošā darba prorektore, Latvijas mākslas augstskolu kopīgās profesionālā doktora studiju programmas mākslās direktore, pianiste);
  • Dr. sc. pol. Toms Rostoks (LNAA akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors, asociētais profesors);
  • Dr. biol. Renāte Ranka (Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes tenūrprofesore, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece);
  • Dr. biol. Artūrs Škute (Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta profesors);  
  • Ph. D. Rūta Ozola-Davidāne (Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultātes Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā tenūrprofesore);
  • Mg. sc. comp. Karina Šķirmante  (Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra vadošā pētniece, doktorante);  
  • Art. D. Ansis Rozentāls (Latvijas Mākslas akadēmijas docents, IT speciālists, gleznotājs);  
  • Ph. D. Oskars Java  (Vidzemes Augstskolas Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūta direktors, pētnieks);
  • Dr. phil. Raivis Bičevskis (Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes tenūrprofesors  filozofijas, ētikas un reliģijas nozares sociālās filozofijas apakšnozarē);
  • Dr. sc. ing. Sergejs Gaidukovs (Rīgas Tehniskā universitātes Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes tenūrprofesors);
  • Ph. D. Baiba Tjarve (Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadītājas vietniece, vadošā pētniece);
  • Mg. art., Mg. soc. Dagnija Baltiņa (Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore, doktorante).

Mūsdienu zinātne iedvesmo, pārsteidz un veido zināšanu sabiedrību! Lai Gaismas pils, Latvijas zinātnes, mākslu un kultūras, kā arī lietišķo zinātņu universitāšu un augstskolu sniegums turpina mūs visus iedvesmot – meklēt, radīt un augt!

Zinātnes kalendārs ir izstrādāts IZM realizētā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. Izstrādātāji: SIA “Entuziasti Digital”, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgirs un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs, piedaloties researchLatvia radošajai komandai.

saistītie raksti

zinātnieku pieredzes stāsti personība

Apvienot aizraušanos sportā ar pētniecību: RSU LSPA vadošā pētnieka Edgara Bernāna ceļš zinātnē

Ph. D. Edgars Bernāns ir vadošais pētnieks Rīgas Stradiņa universitātes Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (RSU LSPA). Viņa zinātniskā karjera ir spilgts piemērs tam, kā praktiskā pieredze un teorētiskās zināšanas var veiksmīgi papildināt viena otru. Aktuālākie pētījumi par biomehāniku un skrieš…

Brigita Zutere, researchLatvia

28. janvāris, 2025. gads

personība

Janvāra personība: Diāna Zandberga

Mūzika un zinātne – divas pasaules, kas nereti šķiet atšķirīgas, taču patiesībā tās ir cieši saistītas. To apliecina Dr. art. Diāna Zandberga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) zinātniskā un radošā darba prorektore, pianiste, kura māksliniecisko izpēti uzskata par neatņemamu radošā …

researchLatvia

20. janvāris, 2025. gads

personība finansējums sasniegumi

Latvijas zinātniece saņēmusi Eiropas nozīmīgāko pētniecības grantu

3. decembrī izziņoti Eiropas prestižākā pētniecības granta – Eiropas Pētniecības padomes (European Research Council, ERC) granta – saņēmēji. Pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma to saņēmusi arī zinātniece Latvijā – socioloģe, Latvijas Universitātes (LU) tenūrprofesore Inta Mieriņa turpmākos piec…

Latvijas Universitāte

4. decembris, 2024. gads

personība

Monta Brīvība cenšas atšķetināt genomu un izkalkulēt slimību riskus. Misija latvietis

Monta Brīvība, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Genoma centra vadītāja, ir genoma pētniece ar doktora grādu bioloģijā. Viņa iesaistījusies gan Latvijas, gan Eiropas mēroga zinātniskajos projektos, veicot nozīmīgu ieguldījumu jomā, par kuru pat mūsdienās zināmā ir mazāk nekā nezināmā…

Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

3. decembris, 2024. gads