Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte
10. jūlijs, 2024. gads
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) ir starptautiski atzīta zinātnes universitāte, kas atrodas Jelgavā un par kuras pirmsākumiem uzskatāma lauksaimniecības augstākās izglītības nodaļas izveide Latvijas teritorijā 1863. gadā. Ja sākotnēji universitātes identitāte tika veidota ap vienu tautsaimniecības nozari un ar lauksaimniecību saistītajām nozarēm, šobrīd tās misija ir dabas resursu ilgtspējīga izmantošana dažādās nozarēs. Universitāte piedāvā iegūt starpdisciplināru augstāko izglītību un attīsta zināšanas, kas nepieciešamas ilgtspējīgai vides un sabiedrības attīstībai. Liekot kopā biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu devumu, universitātes mācībspēki un zinātnieki rūpējas, lai cilvēki dzīvotu labāk, veselīgāk un ilgāk. LBTU zinātnieku interešu lokā ir ilgtspējīga un klimatgudra resursu pētniecība un pārvalde, tehnoloģijas un inovācijas ilgtspējīgai un klimatneitrālai resursu pārvaldībai, kā arī ilgtspējīgas bioekonomikas un viedas teritorijas attīstības pētniecība un administrēšana.
Lai nodrošinātu izcilību pētniecības un studiju procesā, LBTU ir izveidojusi zinātnes universitātes ekosistēmu –komercsabiedrību, zinātnisko institūciju, izglītības iestāžu un citu organizāciju vienotu ietvaru kā universitātes vadībā un pārraudzībā mērķtiecīgi strādājošu institūciju kopu, tai skaitā LBTU APP “Dārzkopības institūts” un APP “Agroresursu un ekonomikas institūts”.
Pētniecības virzieni un kompetences
Saskaņā ar universitātes attīstības stratēģiju 2023.-2027.gadam, LBTU ir vadošā zinātnes universitāte bioekonomikas un saistīto nozaru inovāciju radīšanā un dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā Baltijas jūras reģionā, sekmējot inovāciju ieviešanu tautsaimniecībā Latvijas reģionu līdzsvarotas attīstības veicināšanai un sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanai.
LBTU zinātniskās darbības mērķis ir sasniegt starptautiski atzītu izcilību Baltijas jūras reģionā un nodrošināt pētniecības atbilstību sabiedrības vajadzībām un prasībām, stiprināt LBTU inovāciju kapacitāti un nodrošināt zināšanu pārnesi.
LBTU kā zinātnes universitāte veido ekosistēmu universitātes stratēģiskās specializācijas jomās un prioritārajos pētījumu virzienos:
- biozinātnes (lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnes)
- inženierzinātnes un tehnoloģijas:
- sociālās zinātnes.
Pētījumu virzieni izvēlēti saskaņā ar aktuālajām tendencēm pasaulē un Latvijā, tai skaitā ar Eiropas Zaļo kursu.
LBTU pētījumi biozinātnēs ir koncentrēti četros virzienos – koncepcijas “viena veselība” īstenošana, tajā skaitā pētot dažādu sugu (dzīvnieki, augi, mikroorganismi) mijiedarbību; bioloģiskās daudzveidības izpēte un saglabāšana agro- un meža biocenozēs; augsnes un ūdens resursu izpēte un izmantošana, kā arī moderno tehnoloģiju (digitalizācija, viedās tehnoloģijas u.c.) izstrāde un adaptācija augstvērtīgas lauksaimniecības un meža produkcijas ieguvei, kā arī veterinārmedicīnā. Fundamentālie un lietišķie pētījumi tiek īstenoti visās LBTU fakultātēs un institūtos, kā arī ar ārējiem sadarbības partneriem.
LBTU pētījumi inženierzinātņu blokā tiek īstenoti pārtikas un dzērienu tehnoloģiju, vides inženierijas un enerģētikas, būvniecības un transporta inženierzinātnes, elektrotehnikas, elektronikas, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju, materiālzinātnes, mašīnbūves un mehānikas zinātnes nozarēs un saistītajās apakšnozarēs. Pamatojoties uz aprites ekonomikas un ilgtspējīgas attīstības principiem, LBTU īstenotie starpdisciplinārie pētījumi saturiski saistīti ar dabas un cilvēku radīto resursu apsaimniekošanas integrāciju lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, pārtikas ražošanā, būvniecībā, enerģētikā un transportā. LBTU zinātnieki rada jaunus un inovatīvus materiālus, produktus un tehnoloģijas, kas atbilst aktuālajām vides, klimatneitralitātes, ražošanas un pārstrādes prasībām.
LBTU sociālo zinātņu pētījumos būtiska loma ir multidisciplinaritātei, kas ietver vairāku aktuālu dimensiju sabalansēšanu un mijiedarbību: vides un klimata pārmaiņu aspektu, virzītājspēku identificēšanu pārejai uz klimatneitrālu ekonomiku, zaļas un digitālas ES industrijas transformācijas procesu nodrošināšana, ar klimatu saistīto risku novēršana, tai pašā laikā, nodrošinot vides atbildīgas uzņēmējdarbības konkurētspēju, sociāli ilgtspējīgu un sabiedrību iekļaujošu procesu.
Visi zinātņu virziens tiek realizēts, strādājot ciešā sinerģijā ar citiem LBTU pētniecības virzieniem, un integrēti, sadarbojoties ar zinātniekiem no citiem LBTU pētniecības virzieniem, Latvijas un starptautiskajiem zinātniskajām institūcijām, politikas veidotājiem, uzņēmējiem un nevalstiskajām organizācijām. LBTU Sociālo zinātņu pētniecības grupas ir pastāvīgas Eiropas zinātniskās telpas veidotājas, piedalās starptautiskos projektos un ekspertu darba grupās, nodrošinot zināšanu pārnesi uz tautsaimniecības sektoriem.
LBTU atbilstoši Universitātes stratēģiskās specializācijas jomām iekļaujas tādās starptautiskās ekosistēmas institūcijās kā Eiropas Dzīvības zinātņu universitāšu asociācija (Association for European Life Science Universities), Baltijas mežkopības, veterinārijas un lauksaimniecības universitāšu (BOVA) sadarbības tīkls (The Baltic Forestry, Veterinary and Agricultural University Network) un Ziemeļvalstu mežkopības, veterinārijas un lauksaimniecības universitāšu (NOVA) sadarbības tīkls (Nordic Forestry, Veterinary and Agricultural University Network).
LBTU ir bioekonomikas un ar to saistīto nozaru pētniecības vadošais partneris (centrs) Latvijā, kas nodrošina sadarbību ar publiskā un privātā sektora partneriem. LBTU sniedz atbalstu pētniecībā balstītas politikas izstrādē LBTU stratēģiskās specializācijas jomās, kā arī piedāvā inovatīvas pētniecības metodes aktuālu jautājumu izzināšanai, lai pozitīvi ietekmētu to risināšanu ilgtermiņā. LBTU sekmē starpdisciplināru pieeju pētījumu veikšanai un dažādu LBTU struktūrvienību aktīvākai sadarbībai, īpaši LBTU stratēģiskās specializācijas jomās, nodrošinot rezultātu praktisku izmantošanu. Pētniecības izcilības sekmēšanai, LBTU iniciē biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu starpdisciplināros pētījumus ar mērķi nodrošināt sinerģiju un inovatīvu pieeju pētniecībai.
LBTU īsteno augstāko izglītību trīs augstākās izglītības līmeņos (bakalaura, maģistra un doktora) tajās zinātņu nozarēs un tautsaimniecības jomās, kurās tā ir uzkrājusi izglītības un pētnieciskās kompetences. LBTU piedāvā studentiem starptautiski konkurētspējīgu studiju vidi, kas sniedz plašas pilnveides un jaunu zināšanu apguves iespējas. LBTU ir atvērta ikvienam - ar dažādu sociālo, ekonomisko un kultūras pieredzi, neņemot vērā personas vecumu, dzimumu, orientāciju, etnisko piederību, reliģiju, īpašās vajadzības vai imigrācijas statusu.
LBTU nodrošina iekļaujošu studiju vidi dažādu paaudžu studentiem, motivējot augstākās izglītības iespējas izmantot un jaunas zināšanas iegūt visa mūža garumā.
Pētniecības projekti un sasniegumi
2022. gadā LBTU īstenoja 175 zinātniskus projektus, no tiem - 25% ir starptautiski zinātniski projekti, piesaistot 4 953 725 EUR lielu finansējumu.
Nozīmīgākie projekti:
2022.gadā LBTU tika īstenoti 18 Programmas “Apvārsnis” un ERA-NET projekti ar kopējo finansējumu 2 828 651 EUR, tai skaitā;
- European Thematic Network for unlocking the full potential of Operational Groups on alternative weed control – OPER8 (2022-2025)
- Cirkulāru bioloģiskas izcelsmes risinājumu integrācijas veicināšana Eiropas lauku teritorijās - BioRural (2022-2025);
- Pieeja slāpekļa un fosfora slodzes samazināšanai drošās ekoloģiskās robežās ziemeļvalstu un Baltijas reģionā - NORDBALT-ECOSAFE (2022-2025)
- Ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana augsnes bioloģiskās daudzveidības paaugstināšanai un vides, ekonomiskās un sociālās labklājības palielināšanai -SOILGUARD (2021-2025)
- Labākās prakses un inovācijas ilgtspējīgai biškopībai - B-THENET (2022-2025)
- Jauna tehnoloģija ūdeņraža ražošanai no atjaunojamās enerģijas avotiem, balstoties uz mākslīgo intelektu un izmaksu optimizēšanu vides lietojumiem - HydroG(re)EnergY-Env (2022-2024)
- Ilgtspējīgās aprites bioekonomikas attīstības veicināšana Centrālās un Austrumeiropas valstīs -BIOEASTsUP (2019-2022)
- Futūristiski bišu stropi viedajai metropolei – HIVEOPOLIS (2019-2024)
- Inovatīvu risinājumu izplatīšana antibiotiku rezistences mazināšanai - DISARM (2019-2022)
- Klimatu saudzējošas lopkopības sistēmas - CCCfarming (2019-2022)
Īstenošanā esošie LIFE projekti (kopējais finansējums – 1 352 007 EUR):
- Klimata pārmaiņu samazināšanas pasākumu demonstrēšana auglīgu meliorētu organisko augšņu apsaimniekošanā Baltijas valstīs un Somijā - LIFE OrgBalt (2019-2023)
- Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai - LIFE GOODWATER IP (2020-2027)
- Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija - LIFE-IP LatViaNature- (2020-2028)
Būtiska ir sadarbība ar uzņēmējiem un nozares pārstāvjiem – tie veido 15% no apgūtā finansējuma katru gadu. LBTU 2022.gadā uzturēja 14 patentus un 20 Augu šķirņu katalogā ieļautās un uzturētās šķirnes.
Pētniecības infrastruktūra
Sākot ar 2015. gadu, LLU ir Latvijas Akadēmiskā tīkla (LAT) partneris. LAT nodrošina pieslēgumu Latvijas zinātnes infrastruktūras tīklam, servisiem, zinātniskām bibliotēkām, datu bāzēm. LAT projekta ietvaros LLU ir ieguvusi augstas veiktspējas serverus, disku masīvus, tīkla infrastruktūras iekārtas, kas nodrošina augstas ietilpības matemātiskos aprēķinus (mākoņskaitļošanas, lāzērskenēto datu apstrāde), datu analīzi un statistisko apstrādi, modelēšanas procesus.
LBTU pētnieku rīcībā ir kopīgās laboratorijas, piemēram, Biotehnoloģiju zinātniskā laboratorija - laboratorijā tiek veikti labības un lopbarības fizikāli ķīmiskie testi, kā arī tiek veikti testi, iegūti rezultāti un veikti pētījumi molekulārā bioloģijā, mikrobioloģijā un ģenētika. Laboratorija uztur un uzglabā Latvijas lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu banku. Kopš 2002. gada laboratorija veic testus pēc LVS EN ISO/IEC 17025 standartiem.
Taču katrā struktūrvienībā ir atsevišķas laboratorijas, piemēram, Augu patoloģijas laboratorija un Augu šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšanas laboratorija. Augu šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšanas mērķis ir noteikt 1) šķirnes produktivitāti, tās bioloģiskās īpašības, iegūtās produkcijas kvalitāti, ķīmisko un tehnoloģisko īpašību atšķirības attiecībā pret standarta šķirni, izturību pret slimībām un kaitēkļiem, kā arī citas ekonomiski svarīgas īpašības; 2)šķirņu piemērotība audzēšanai Latvijas agroklimatiskajos apstākļos.
Mūsdienīgais Pārtikas tehnoloģijas fakultātes Studiju un zinātnes centrs ir aprīkots ar modernu aprīkojumu (kuņģa-zarnu trakta simulants, augstspiediena apstrādes iekārta utt.). LBTU Meža un ūdens resursu zinātniskā laboratorija (SEG emisiju iekārtas; gruntsūdeņu plūsmas un analīzes iekārtas) izmanto specializētu aparatūru ar datu apstrādes programmatūru; tai ir pilnveidota infrastruktūra lauka pētījumu vietās - vides monitoringa stacijas, pateicoties ĢIS datu apstrādes un modelēšanas laboratorijām ar ArcGIS programmatūru, specializēto aparatūru, karšu apstrādi, skenēšanu, digitalizēto Latvijas karti.
Ainavu arhitektūras mācību laboratorijā ir 3D projektēšanas sistēma, kuras pamatā ir Lumion programmatūra. Baltijā unikāla akustikas kamera ļauj pārbaudīt un pētīt lielgabarīta kompozītmateriālu būvmateriālu un būvkonstrukciju akustiskos parametrus.
Inženierzinātņu pētījumos tek izmantotas vēl vairākas laboratorijas: Biosistēmu automatizācijas zinātniskā laboratorija (lauka robotizētās pētniecības iekārta, hidrauliskās biomasas materiālu testēšanas iekārtas), Biogāzes laboratorija (biogāzes analizators), Alternatīvo degvielu pētniecības laboratorija.
Ar kopējo LBTU zinātniskā aprīkojuma sarakstu var iepazīties: https://www.llu.lv/lv/zinatniska-inventara-datubaze
Vadošie zinātnieki:
- Līga Kovaļčuka, Dr.med.vet., h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0002-2524-7427
- Kaspars Kovaļenko Dr.med.vet., h-indekss: 8, ORCID ID: 0000-0001-9430-829X
- Gunārs Pētersons Dr.biol., h-indekss: 12, ORCID ID: 0000-0003-3914-3554
- Dina Popluga, D.oec., h-indekss: 4, ORCID ID: 0000-0002-8182-8218
- Aleksejs Nipers, Dr.oec.,h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0002-6496-6694
- Irina Pilvere, Dr.oec., h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0002-8467-1949
- Baiba Rivža, Dr.habil.oec., h-indekss: 8 ORCID ID: 0000-0002-8719-3102
- Sandija Zēverte-Rivža, dr.oec., h-indekss: 4 ORCID ID: 0000-0002-1973-6128
- Andra Zvirbule, Dr.oec., h-indekss: 4 ORCID ID: 0000-0001-7206-7608
- Gunta Grīnberga-Zālīte, Dr.oec., h-indekss: 5 ORCID ID: 0000-0002-0500-4890
- Līga Proškina, Dr.oec., h-indekss: 3 ORCID ID: 0000-0002-3337-7838
- Vitālijs Osadčuks, Dr. sc. ing. . h-indekss: 4 ORCID ID: 0000-0003-4431-0775
- Aivars Āboltiņš, Dr. sc. ing. . h-indekss: 9 ORCID ID: 0000-0002-3693-4775
- Baiba Briede, Dr.paed. . h-indekss: 3 ORCID ID: 0000-0001-8455-4040
- Aivars Kaķītis, Dr. sc. ing. . h-indekss: 5 ORCID ID: 0000-0002-9392-6712
- Māris Gailis, Dr. . h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0003-1433-6720
- Ruslans Šmigins, Dr. sc. ing. h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0002-1953-6185
- Linda Grīnberga, Dr. sc. ing. . h-indekss: 3 ORCID ID: 0000-0003-3291-3755
- Ulvis Skadiņš, Dr. sc. ing. h-indekss: 1 ORCID ID: 0000-0002-4430-735X
- Daiga Skujāne, Dr. Arch.. h-indekss: 3 ORCID ID: 0000-0002-1260-8967
- Vivita Puķīte, Dr. oec. h-indekss: 2 ORCID ID: 0000-0002-9210-0337
- Armands Celms, Dr. sc. ing. . h-indekss: 2 ORCID ID: 0000-0002-9673-1734
- Ainis Lagzdins, Dr. sc. ing. h-indekss: 10 ORCID ID: 0000-0002-0807-2741
- Sandra Muižniece-Brasava, Dr.sc.ing, h-indekss: 4, ORCID ID: 0000-0001-6033-6241
- Inga Ciproviča, Dr.sc.ing., h-indekss: 7, ORCID ID: 0000-0003-4495-4845.
- Evita Straumīte, Dr.sc.ing., h-indekss: 10, ORCID ID: 0000-0002-8295-9877
- Ruta Galoburda, Dr.sc.ing., h-indekss: 10, ORCID ID: 0000-0002-5804-516X
- Biruta Bankina, Dr.biol. h-indekss: 7, ORCID ID: 0000-0001-7745-2804
- Ina Alsiņa, Dr.biol. h-indekss: 7, ORCID ID: 0000-0001-6126-2598
- Jānis Gailis, Dr.agr.. h-indekss: 3, ORCID ID: 0000-0002-2398-7683
- Zinta Gaile, Dr.agr.. h-indekss: 8, ORCID ID: 0000-0003-2840-1263
- Ilze Vircava, Dr.geol. h-indekss: 4, ORCID ID: 0000-0003-1652-0871
- Aldis Kārkliņš, Dr.habil.agr. h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0003-2281-5967
- Gunita Bimšteine, Dr.agr., h-indekss: 6, ORCID ID: 0009-0000-0788-0512
- Daina Kairiša, Dr.agr . h-indekss: 3, ORCID ID: 0000-0002-6923-2091
- Daina Jonkus, Dr.agr.. h-indekss: 5, ORCID ID: 0000-0001-6442-779X
- Diāna Ruska, Dr.agr. h-indekss: 2, ORCID ID: 0000-0001-8646-8103
- Āris Jansons, Dr.silv. h-indekss: 2, ORCID ID: 0000-0001-7981-4346
- Inga Straupe, Dr.silv. h-indekss: 2, ORCID ID: 0000-0002-2098-7194
- Edgars Bukšāns, Dr. sc.ing. h-indekss: 2, ORCID ID: 0000-0002-3824-4452
- Edvīns Grants, Mg.sc.ing. h-indekss: 2, ORCID ID: 0000-0001-8253-1208
- Aleksejs Zacepins,. Dr. sc. ing. h-indekss: 12, ORCID ID: 0000-0002-6974-8653
- Vitālijs Komašilovs, Dr. sc. ing. h-indekss: 7, ORCID ID/: 000-0003-2797-633X
- Irina Arhipova, Dr. sc. ing. h-indekss: 6, ORCID ID: 0000-0003-1036-2024
Vairāk informācija: www.lbtu.lv/