Latvija un Ukraina stiprina savstarpējo sadarbību kosmosa jomā

Author
researchLatvia

26. marts, 2025. gads

Vakar, 26. martā, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), Ekonomikas ministrija un Ukrainas valsts Kosmosa aģentūra parakstīja saprašanās memorandu, lai stiprinātu sadarbību kosmosa izpētes un izmantošanas jomā.

MoU Ukraine-Latvia Space 2.jpg
Foto: Ģirts Ozoliņš

IZM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Jānis Paiders uzsver: “Šis ir nozīmīgs solis abu valstu turpmākajā sadarbībā kosmosa izpētes jomā. Esam pārliecināti, ka memorands veicinās zinātnes attīstību, vērtīgas inovācijas un stiprinās abu valstu lomu globālajā kosmosa sektorā.

Saprašanās memorands kosmosa jomā paredz Latvijas un Ukrainas kosmosa nozares kapacitātes attīstīšanu miermīlīgiem mērķiem un iezīmē tādus sadarbības virzienus kā kosmosa tehnoloģijas un infrastruktūra, kosmosa dati, zinātne un izglītība, uzņēmējdarbības atbalsts, digitalizācija un zinātņietilpīgo tehnoloģiju inovācijas.

 

IZM-3.jpg
IZM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Jānis Paiders un Ukrainas valsts Kosmosa aģentūras vadītāja pienākumu izpildītājs Volodimirs Mihejevs (Volodymyr Mikheiev) 

Dienu iepriekš, 25. martā, IZM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Jānis Paiders tikās ar Ukrainas valsts Kosmosa aģentūras vadītāja pienākumu izpildītāju Volodimiru Mihejevu (Volodymyr Mikheiev), lai pārrunātu sadarbību kosmosa jomā. Ukrainas puse ir ieinteresēta sadarboties ar Latvijas ekspertiem zinātnes, pētniecības un kosmosa uzņēmējdarbības jomā. 25. marta tikšanās laikā Latvija uzsvēra atbalstu Ukrainai, īpaši sadarbībai kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem, gatavību iesaistīties kopīgu projektu īstenošanā. Tāpat kopā ar Ekonomikas ministrijas pārstāvi tika pārrunātas arī atbalsta iespējas Ukrainai uzņēmējdarbības uzsākšanai kosmosa jomā.

Latvijai, tāpat kā Ukrainai, ir sena kosmosa jomas attīstības vēsture, kas palīdz kopīgam redzējumam un ilgtspējīgas sadarbības veidošanā. Ņemot vērā Latvijas kosmosa infrastruktūru, zināšanas un to, ka Latvija kopš 2020. gada ir Eiropas Kosmosa aģentūras asociētā dalībvalsts, ministrija saredz jaunas sadarbības iespējas, kas veicinātu inovācijas un stiprinātu abu valstu klātesamību globālajā kosmosa industrijā.

Abas puses vienojās par turpmākajiem soļiem, kas ietver kopīga vebināra organizēšanu ar pētniecībā un zinātnē iesaistītajām augstākās izglītības institūcijām, kā arī industrijas pārstāvjiem, lai tālāk izstrādātu konkrētu sadarbības darba plānu.

Kosmosa nozare Latvijā ir viena no IZM politikas jomām. Vairāk par kosmosa nozari Latvijā uzzini latviaspace.gov.lv.

 

saistītie raksti

kosmoss tehnoloģijas

Kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumus aicina pieteikties inkubācijas programmai

Latvijas kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumi var pieteikties Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centra “ESA BIC Latvia” inkubācijas programmai. Nākamo piecu gadu laikā paredzēts atbalstīt 12 jaunuzņēmumus, katram piešķirot 60 tūkstošu eiro finansējumu, kā arī nodrošinot mentoringu, konsultā…

Labs of Latvia | ESA BIC Latvia

21. marts, 2025. gads

kosmoss tehnoloģijas

Rudenī Latvijā notiks nozīmīga starptautiskā konference veltīta lielajiem datiem no kosmosa

No 29. septembra līdz 3. oktobrim Rīgā norisināsies starptautiskā konference “Big Data from Space”  (“Lielie dati no kosmosa”, BiDS 2025), kas jau septīto reizi apvienos zinātnes, politikas, industrijas un sabiedrības ekspertus. Konferences mērķis ir veicināt sadarbību un ideju apmaiņu, lai ri…

researchLatvia

12. marts, 2025. gads

kosmoss

Kas vieno gļotsēni un kosmosu?

Kinomākslas valodā runāt par pārsteidzošiem atklājumiem zinātnē – tas ir virziens, kam jau ilgāku laiku pievērsies režisors Andris Gauja. Šo tematu viņš pēta savā topošajā doktora disertācijā, un tas būs uzmanības centrā arī viņa dokumentāro filmu ciklā "Brīnišķīgā triloģija", pie kā režisors šobrī…

Baiba Kušķe / LR Ziņu dienests

27. februāris, 2025. gads

kosmoss pētījumi

Latvijas astronoms Baldones observatorijā atklāj jaunu asteroīdu

Asteroīds, ko astronoms Baldones observatorijā fiksēja 2017. gada 29. jūlija naktī, nu oficiāli apstiprināts kā jaunatklājums un iekļauts katalogā ar nosaukumu "LU fonds", informē Latvijas Universitāte (LU). Asteroīds ar numuru 658398 jeb Lufonds = 2017 RE3 nosaukts par godu visiem…

Latvijas Universitāte / Delfi.lv

18. februāris, 2025. gads