Kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumus aicina pieteikties inkubācijas programmai

Author
Labs of Latvia | ESA BIC Latvia

21. marts, 2025. gads

kosmoss tehnoloģijas

Latvijas kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumi var pieteikties Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centra “ESA BIC Latvia” inkubācijas programmai. Nākamo piecu gadu laikā paredzēts atbalstīt 12 jaunuzņēmumus, katram piešķirot 60 tūkstošu eiro finansējumu, kā arī nodrošinot mentoringu, konsultācijas un cita veida atbalstu.

komsosa-tehnologijas.jpg
Foto: Shutterstock

Lai pieteiktos inkubācijas programmai, nepieciešams minimālais produkts un skaidra vīzija par tirgus stratēģiju. Izvērtēšanas sanāksmes notiek divreiz gadā, bet pieteikumi tiek pieņemti jebkurā laikā. Nākamā izvērtēšanas sanāksme paredzēta vasarā.

Latvija ir iekļuvusi Eiropas kosmosa elitē

Pērn, atklājot Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru “ESA BIC Latvia”, Latvija pievienojās aģentūras biznesa inkubācijas centru kopienai, rakstīja Labs of Latvia. Inkubatora vadību un ieviešanu Latvijā nodrošina “Komercializācijas reaktors”, kas uzvarēja Eiropas Kosmosa aģentūras izsludinātājā publiskajā konkursā.

“Līdz ar “ESA BIC Latvia” darbības uzsākšanu Latvija iekļūs Eiropas kosmosa ekosistēmas elitē. Šis pavērsiens nodrošina mūsu jaunuzņēmumiem piekļuvi pasaules līmeņa izaugsmes un inovāciju platformai,” iepriekš norādīja “Komercializācijas reaktora” dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Nikolajs Adamovičs.

“ESA BIC Latvia” vadītājs Ļevs Lapkis teic, ka centra misija ir veidot ilgtspējīgu kosmosa jaunuzņēmumu kopienu, pozicionējot Latviju kā zinātnē balstītu ekonomiku ar izteiktu fokusu kosmosa industrijā. “Mēs ticam, ka to var panākt ar sistemātisku atbalstu jaunu un globāli pozicionētu uzņēmumu izveidē. Piemēram, nav uzreiz jādomā, kā palaist raķetes vai uzbūvēt satelītus; tirgū ir pieprasījums pēc jauniem materiāliem un komponentēm, pakalpojumiem kosmosa misijām, kā arī satelītdatu izmantošanu tautsaimniecības veicināšanai,” skaidro Ļ. Lapkis.

Kosmoss nav modes lieta

Iepriekš Ekonomikas ministrijas kosmosa un inovāciju politikas vecākā eksperte Angelīna Bekasova uzsvēra, ka dalība šajā projektā nozīmē, ka Latvijā dzims jauni uzņēmumi, kuri radīs darbavietas, maksās nodokļus un eksportēs savus pakalpojumus un produktus. Atsaucoties uz Eiropas Kosmosa aģentūras datiem, viņa zina teikt, ka katrs eiro, kas ieguldīts kosmosa programmās, piesaista papildu 2,8 eiro investīcijas, bet tiešie un netiešie ieņēmumi sasniedz 7,2 eiro, no kuriem 49% veido eksports.

“Varbūt izskatās, ka kosmoss ir modes lieta, bet tā ir svarīga un strauji augoša ekonomikas daļa, kas turpmāk tikai attīstīsies. Savlaicīgs atbalsts kosmosa industrijas attīstībai, kā iesaistīšanās Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīklā, ļauj mums braukt vilcienā, kas attīsta kosmosa tehnoloģijas, nevis kādā brīdī tikai noskatīties, kā citi šajā vilcienā dodas mums garām un mēģināt skriet pakaļ,” tā A. Bekasova.

Kosmosa inovācijām nav robežu

Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centri darbojas jau vairāk nekā 20 gadus, taču iespēja izveidot šādu centru Latvijā pavērās nesen. Vispirms Latvijai bija jākļūst par Eiropas Kosmosa aģentūras asociēto dalībvalsti, kas notika 2020. gadā. 2023. gadā Eiropas Kosmosa aģentūra pēc Izglītības un zinātnes ministrijas un Ekonomikas ministrijas pieprasījuma izsludināja konkursu ar iespēju atvērt Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru “ESA BIC Latvia”.

Pēdējo 20 gadu laikā Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centri ir palīdzējuši attīstīt vairāk nekā 1700 jaunuzņēmumus.

 

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

kosmoss

Skolotājiem Latvijā iespējams piedalīties Eiropas Kosmosa aģentūras tiešsaistes konferencē

Jau šobrīd atvērta reģistrācija Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) tiešsaistes konferencei “Māci, izmantojot kosmosa nozari” (Teach with Space), kas notiks 2025. gada 9. un 10. jūlijā. Konferencē piedalīties var arī skolotāji no Latvijas, un tā ir pilnīgi bez maksas. Konferences ietvaros apmekl…

Eiropas Kosmosa aģentūra

11. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads