Mūzika un zinātne – divas pasaules, kas nereti šķiet atšķirīgas, taču patiesībā tās ir cieši saistītas. To apliecina Dr. art. Diāna Zandberga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) zinātniskā un radošā darba prorektore, pianiste, kura māksliniecisko izpēti uzskata par neatņemamu radošā procesa sastāvdaļu.
“Mākslinieciskā pētniecība ir viens no radošuma virzītājspēkiem, lai rastu jaunas, kvalitatīvas un, iespējams, starpdisciplināras mākslinieciskās atklāsmes. Tas ir īpaši svarīgi mūsdienās – citādi mākslinieks atražo pats sevi,” tā uzsver mākslas zinātnes doktore D. Zandberga, kura ir Kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslās "Mākslas" direktore.
JVLMA ir vienīgā augstākās izglītības iestāde pasaulē, kur mūzika tiek apgūta latviešu valodā, un Dr. art. D. Zandberga īpaši uzsver, cik svarīgi ir jauniešos jau no skolas vecuma veicināt interesi par pētniecību mūzikā. “Daudzi studenti sākotnēji domā tikai par spēlēšanu, taču, kad lekcijās sākam runāt par aizraujošām tēmām, viņi mainās – un to var dzirdēt arī viņu mūzikā,” stāsta pētniece.
Šobrīd D. Zandbergas pētnieciskās intereses ir vērstas uz horeomuzikoloģiju – zinātnes nozari, kas pēta mūzikas un dejas mijiedarbību. Horeomuzikologi uzskata, ka, analizējot dažādās attiecības starp skaņu un kustību dažādās izpildītājmākslās, iespējams iegūt dziļāku izpratni par uztveres jutīgumu, kultūras procesiem un starppersonu dinamiku.
Dr. art. D. Zandbergas pētījumi aptver māksliniecisko pētniecību, klaviermūziku un horeomuzikālās performances.
Viņa ir piedalījusies starptautiskās mākslinieciskās pētniecības konferencēs un uzstājusies ar koncertiem un lekcijām dažādās pasaules vadošajās universitātēs un mūzikas akadēmijās gan Eiropā, gan ASV.
Zinātniska pieeja mūzikai palīdz izprast tās ietekmi uz cilvēku, kultūru un emocijām, sniedzot jaunas iespējas mākslas un zinātnes mijiedarbībai. Ar savu mērķtiecīgo darbu mākslas zinātnes doktore D. Zandberga veicina mākslinieciskās pētniecības attīstību un tās integrāciju starptautiskajā akadēmiskajā un mākslinieciskajā vidē.
Par “Zinātnes kalendāru 2025”
Šī aktivitāte tiek realizēta Izglītības un zinātnes ministrijas realizētā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. Izstrādātāji: SIA “Entuziasti Digital” radošā komanda, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgirs un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs, un researchLatvia komanda.
Zinātnes kalendārs un ceļojošā izstāde tiek radīti kopš 2018. gada, lai veicinātu Latvijas zinātnieku sasniegumu atpazīstamību, sekmētu sabiedrības izpratni par zinātnes nozīmi, kā arī iedvesmotu jauniešus pievērsties zinātnes jomai.