Turpinās darbs pie nulles emisiju ūdeņraža kurināmā elementa piekrastes zvejas kuģa modeļa izstrādes

Author
Vidzemes Augstskola

29. janvāris, 2025. gads

Gandrīz gadu Vidzemes Augstskolas (ViA), Rīgas Tehniskās Universitātes un Stokholmas Vides institūta Igaunijas Tallinas centra pētnieki, kā arī  uzņēmēji no Latvijas un Francijas strādā pie projekta ”Piekrastes zvejas kuģi, kurus darbina nulles emisijas ūdeņraža kurināmā elementi | H2-SEAS”.

f.jpg
Vidzemes Augstskolas publicitātes foto.

Projekta īstenošanas laikā galvenās pūles tiek veltītas elektriskā ūdeņraža zvejas kuģa prototipa projektēšanai, būvniecībai un darbības demonstrēšanai.

Kā atzīst ViA pētnieks Ojārs Balcers, datu iegūšana ir viens no projekta uzdevumiem: “Dati sniegs statistiku, ar kuras palīdzību tiksim līdz nepieciešamajiem mērījumiem.”

Pētnieki no Stokholmas Vides institūta Igaunijas Tallinas centra un ViA veic esošo regulējumu un iespējamo šķēršļu analīzi šāda veida tehnoloģiju ieviešanai.

Projekta mērķis ir būtiski izmainīt mazapjoma zvejas nozari Ziemeļjūras un Baltijas jūras reģionos. Projekta ietvaros tiks uzprojektēts, uzbūvēts un demonstrēts pilnībā integrēts elektriskais ūdeņraža zvejas kuģa prototips, kas paredzēts, lai veicinātu ātru un ilgtspējīgu pāreju uz tīru un efektīvu enerģijas izmantošanu mazapjoma zvejas flotēs.

Izmantojot šo inovatīvo risinājumu, kura pamatā ir ūdeņraža degvielas šūnu tehnoloģija, kuģa prototips demonstrēs uzlabotu energoefektivitāti un draudzīgumu videi, panākot nulles emisijas un minimālu skaņas piesārņojumu, tādējādi veicinot arī vides ilgtspējību jūras jomā.

Sasniedzot šos rezultātus, H2-SEAS projekts atbilst arī Eiropas Zaļajam kursam, ES Biodaudzveidības stratēģijai 2030. gadam un ES misijas “Atjaunot mūsu okeānu un ūdeņus līdz 2030. gadam” mērķiem, veicinot ilgtspējīgu un oglekļa ziņā neitrālu zilo ekonomiku.

____

H2-SEAS iniciatīva ir inovāciju darbība, kuras mērķis ir HORIZON-MISS-2023-OCEAN-01-05 tēmas vispārīgie mērķi. Projektu finansē Eiropas Savienība.

saistītie raksti

granti pētījumi

Pētniekiem pieejami 12,8 miljoni inovatīvu biomedicīnas un fotonikas tehnoloģiju izstrādei

Biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonikas, viedo materiālu, elektronikas, elektrotehnikas, tehnoloģiju un inženiersistēmu pētniecības un inovāciju projektiem līdz 2026. gada beigām būs pieejams valsts budžeta finansējums 12,8 miljonu eiro apmērā. To nodrošinās Valsts pētījumu progr…

Renāte Franke, "BioPhoT" komunikācijas vadītāja

29. janvāris, 2025. gads

pētījumi

JVLMA Zinātniskās pētniecības centrs – vieta, kur satiekas zinātne, mūzika un deja

Pētniecība Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) aptver daudzveidīgus virzienus, kas veido pamatu gan Latvijas mūzikas tradīciju saglabāšanai, gan jaunu zināšanu radīšanai starptautiskā līmenī. Atzīmējot JVLMA 105. gadadienu, var droši secināt, ka Mūzikas akadēmijas pētnieciskā darbība i…

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija

27. janvāris, 2025. gads

medicīna pētījumi

Latvijas zinātnieki cenšas pārspēt agresīvu un bīstamu audzēju

Viens no pērnā gada Latvijas zinātnes sasniegumiem ir Latvijas Universitātē (LU) tapusi unikāla iekārta, kas palīdzēs noskaidrot, kā uzlabot adenokarcinomas pacientu ārstēšanu.  Aizkuņģa dziedzera adenokarcinoma ir viens no agresīvākajiem vēža veidiem. Aptuveni 90% pacientu, kuriem tas diag…

Ilze Kuzmina (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente)

13. janvāris, 2025. gads

pētījumi

LU veic Baltijā unikālus materiālu un nanoelektronikas ierīču kvantu īpašību pētījumus

Latvijas Universitātes (LU) Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ķīmiskās fizikas institūtā veikts nozīmīgs ieguldījums materiālzinātņu un nanotehnoloģiju attīstībā – slēgtā cikla kriostata sistēma papildināta ar unikālu aprīkojumu, kas ļauj veikt visaptverošus jauno materiālu kvantu īpašību p…

LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte

10. janvāris, 2025. gads