Aizsardzības ministrs iepazīst zinātnisko potenciālu aizsardzības stiprināšanā

Author
Latvijas Universitāte

20. marts, 2025. gads

drošība tehnoloģijas pētījumi

Lai veicinātu sadarbību starp zinātni un aizsardzības nozari, 20. martā Latvijas Universitātē (LU) viesojās aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Vizītes laikā ministrs iepazinās ar LU zinātnisko potenciālu, kas var sniegt būtisku pienesumu valsts drošībai, un pārrunāja ar LU vadību turpmākās sadarbības iespējas stratēģiski svarīgās jomās. Sarunās ar LU rektoru prof. Gundaru Bērziņu, zinātņu prorektoru Guntaru Kitenbergu un attīstības prorektoru Enno Enci tika uzsvērta inovāciju loma aizsardzības spēju stiprināšanā, tostarp progresīvie materiāli, militārās tehnikas mobilitāte un kvantu tehnoloģijas.

“Mēs novērtējam LU līderību zinātnē un inovācijās, kā arī saredzam iespēju attīstīt sadarbību aizsardzības inovāciju un tehnoloģiju jomā. Aizsardzības ministrija turpina gan iesāktos, gan izstrādā jaunus inovāciju un pētniecības atbalsta mehānismus un sagaida aktīvu LU iesaisti tajos,” tā aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Aizsardzibas_ministrs_LU_Lazeru_centrs_T_Grinbergs.png
Aizsardzības ministrs iepazīst zinātnisko potenciālu aizsardzības stiprināšanā Latvijas Universitātē. Publicitātes foto: Toms Grīnbergs / LU.

LU rektors profesors Gundars Bērziņš uzsver: “LU pētnieki jau šobrīd aktīvi iesaistās inovāciju attīstībā, kas var būt nozīmīgas valsts aizsardzībai. Mēs redzam iespēju vēl ciešākai sadarbībai ar Aizsardzības ministriju, lai attīstītu zinātniskās kapacitātes un inovatīvus risinājumus.”

LU stiprina valsts aizsardzības un drošības nozari, aktīvi iesaistoties zinātnes, inovāciju un tehnoloģiju attīstībā. Kā vadošais pētniecības centrs Latvijā, LU piedāvā vairāk nekā 50 STEM studiju programmas un īsteno stratēģiskus pētījumus kvantu tehnoloģijās, kiberdrošībā, dezinformācijas atpazīšanā un militārajā medicīnā. Universitāte piedalās Eiropas Aizsardzības fonda projektos un sadarbojas ar industriju, lai radītu inovatīvus risinājumus, piemēram, alternatīvas navigācijas sistēmas, mašīnredzes pielietojumus un aizsardzības materiālus. LU zinātniskie sasniegumi un studentu iesaiste veicina sabiedrības noturību un stiprina Latvijas drošību globālo izaicinājumu kontekstā.

Vizītes laikā ministrs tika iepazīstināts ar LU pētnieku veikumu un to iespējamo pielietojumu aizsardzības jomā. LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes asociētais profesors Ingars Reinholds iepazīstināja ar Universitātē izstrādātiem antibaketeriāliem pārsējiem un radionuklīdu adsorbcijas materiāliem, lai aizsargātu no radiācijas iedarbības. Jauniem risinājumi brūču aizsardzībai radiācijas iedarbības gadījumā izstrādāti Eiropas Aizsardzības fonda (EDF) projektu ietvaros.

LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātē izstrādātos grunts nestspējas modeļus militārās tehnikas mobilitātei prezentēja asociētais profesors Jānis Karušs. Savukārt ar fizikas fundamentālajiem pētījumiem kvantu sensoru izstrādē un to potenciālo pielietojumu aizsardzības un citās jomās NATO un ES Aizsardzības fonda projektos iepazīstināja LU Lāzeru centra pētnieki Artūrs Mozers un Reinis Lazda. Lāzeru centrā izstrādātās inovācijas var nodrošināt precīzākas un drošākas aizsardzības tehnoloģijas.

 

Aizsardzibas ministrs LU.png
Publicitātes foto: Toms Grīnbergs / LU.

saistītie raksti

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads