Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Author
Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas medicīna

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi šis risinājums ir viens no efektīvākajiem rīkiem pasaulē.

Sinapse (1).jpg
Publicitātes foto

Labs of Latvia jau rakstīja, ka pirms gada Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas insulta vienība sāka izmantot pašmāju tehnoloģiju uzņēmuma un ārstu izstrādāto risinājumu “Sinapse”. Šajā laikā rīks ir apskatījis vairāk nekā 1000 pacientu radioloģijas izmeklējumu, vēršot ārstu uzmanību uz to, vai tajos redzamas insulta pazīmes.

“Mākslīgā intelekta asistents ir kļuvis par reālu atspaidu radiologu ikdienas darbā, it īpaši ņemot vērā “Sinapses” diagnostiskās precizitātes uzlabojumus. Mēs varam ātrāk izmeklēt rezultātus, kas nozīmē, ka pacienti saņem ātrāku palīdzību. Insulta gadījumā tas ir neatsverams ieguvums, lai samazinātu ilgtermiņa komplikācijas,” stāsta asoc. prof. Kārlis Kupčs.

Gada laikā risinājuma precizitāte uzlabojusies par 13 procentpunktiem, efektivitātei sasniedzot 93%. Jau projekta sākumā ārsti “Sinapsi” atzina par vienu no precīzākajiem ārzemju konkurentu vidū – rīki, kurus slimnīca bija izmēģinājusi iepriekš, uzrādīja vien 60% veiksmīgu rezultātu. Pēc teju gadu ilga “darba” slimnīcā un papildu kalibrējumiem, tas kļuvis vēl “redzīgāks”. K. Kupčs ir pārsteigts, ka ar relatīvi nelielu datu daudzumu ir spēts panākt tik augstu precizitāti.

“Esam noslēguši pilotprojekta posmu, kurā, pateicoties pastāvīgai mijiedarbībai starp ārstiem un mūsu kolēģiem – mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātājiem – turpinājušās rīka “apmācības” jeb kalibrēšanas process, uzlabojot tā analītikas spējas. Esam palielinājuši insulta atklāšanas precizitāti par 13 procentpunktiem, efektivitātei šobrīd sasniedzot 93%,” skaidro “Apply” ražošanas daļas vadītāja Līna Briņģe.

Pacienti palīdzību var saņemt ātrāk

Išēmiskais insults ir otrais izplatītākais nāves cēlonis un trešais biežākais invaliditātes iemesls pasaulē, tajā skaitā Latvijā. Pacientam svarīgi palīdzēt pēc iespējas ātrāk, vislabāk – pirmo divu stundu laikā. K. Kupčs iepriekš skaidroja, ka insults jeb galvas smadzeņu artēriju nosprostojums mūsdienās ir ļoti veiksmīgi ārstējams, galvenais – savlaicīgi vērsties slimnīcā. Kad noticis insults, katru minūti iet bojā aptuveni divi miljoni cilvēka nervu šūnu. Lai arī mūsu smadzenēs atrodas miljardiem šādu šūnu, katra no tām atbild par savu funkciju.

“Išēmiskā insulta pirmajās stundās izmaiņas datortomogrāfijas izmeklējumos praktiski nav redzamas vai redzamas ļoti minimāli, un tās atpazīt ar neapbruņotu aci ir izaicinoši. Tam nepieciešama zinošu speciālistu pieredze un kompleksa simptomu analīze,” uzsver K. Kupčs.

Ar “Sinapsi” datortomogrāfijas izmeklējuma izvērtējumam nepieciešamas aptuveni 15 sekundes, kas ievērojami paātrina pacientam sniegto palīdzību.

L. Briņģe jau iepriekš norādījusi, ka neviens risinājums un neviena iekārta nespēs aizstāt ārstu. Tomēr mākslīgais intelekts var būt tikpat acīgs kā ārsts, tādēļ tā galvenais mērķis ir kļūt par ārsta asistentu un palīgu. “Ir visnotaļ izaicinoši iemācīt risinājumam “redzēt” tāpat, kā to dara veselības aprūpes speciālisti. Medicīnas dati ir ļoti specifiski un sarežģīti, tādēļ projekta izstrādes posmā nemitīgi sadarbojamies ar radiologiem, lai nodrošinātu pēc iespējas precīzāku risinājuma darbību,” teic L. Briņģe.

Diagnosticēs arī citas saslimšanas

Šobrīd notiek sarunas par “Sinapses” ieviešanu citās medicīnas iestādēs.

“Ceram, kā nākotnē “Sinapse” būs pieejama arī, piemēram, reģionālajās slimnīcās. Tajās radiologs nereti tiek piesaistīts konsultācijai attālināti – mākslīgais intelekts ievērojami atvieglotu šo procesu,” teic K. Kupčs.

Tāpat izstrādātāji apmāca rīku radioloģijas izmeklējumos atpazīt nākamo populārāko smadzeņu bojājumu pēc insulta – hematomas jeb asins izplūdumus, kas var attīstīties pēc galvas traumām un citām pataloģijām.

Hematoma rodas, ja, plīstot kādam traumas vai slimības bojātam asinsvadam, asinis neiesūcas apkārtējos audos, bet tos atbīda, izveidojot dobumu. Hematomas svarīgi savlaicīgi identificēt un atšķirt to veidus, lai piemērotu atbilstošāko ārstēšanas veidu. Paredzēts, ka jau tuvākajā nākotnē “Sinapse” varēs gan identificēt notikumu, gan noteikt tās tipu.

“Insulta atpazīšana jau sākotnēji bija iecerēts kā pirmais solis iekārtas attīstībā. Šobrīd, kad iekārta “iemācījusies” identificēt insultu, varam iemācīt noteikt arī citas pataloģijas. Intrakraniālās hematomas, tāpat kā insults, ir laika sensitīvas un pacientam palīdzība nepieciešama nekavējoties. Tādēļ tās kļuvušas par mūsu otro fokusa punktu. Pēcāk plānojam iemācīt atpazīt arī galvas smadzeņu audzējus un dažādus iekaisuma procesus,” teic K. Kupčs.

 

saistītie raksti

slide 1 to 3 of 3