Rīgas Stradiņa Universitāte attīsta jauna veida ārstēšanas terapiju karavīriem kaujas apstākļos

Author
360 Ziņas

28. marts, 2025. gads

Dažādu slimību ārstēšanai arvien vairāk tiek izmantotas antibiotikas, taču šādai rīcībai ir nevēlama blakne – antibiotiku rezistence. Lai ar to cīnītos, tiek veikti dažādi pētījumi un meklēti jauni veidi, kā ārstēt dažādas baktēriju un vīrusu kaites. Par vienu no šādiem pētījumiem Rīgas Stradiņa Universitātē (RSU) stāsta “360 Ziņas”.

bf7cd23fce65b064b50bbf968d2f64c3.png
Publicitātes foto: 360 Ziņas

Jaunu zāļu un terapeitisko līdzekļu izstrāde ir gadiem ilgs process, bet RSU pētnieki turpina strādāt pie tā sauktās bakteriofāgu terapijas attīstības, kas var glābt dzīvības gadījumos, kad antibiotikas vairs nepalīdz.

RSU Medicīnas fakultātes zinātņu prodekāns Kārlis Rācenis skaidro: “Bakteriofāgu terapija nozīmē, ka ņemam baktēriju vīrusus, kas ir specifiski vīrusi, bet tie ir dzīvi organismi un inficē tikai baktērijas. Viņi nespēj inficēt cilvēkus. Šo principu izmantojam, lai iedotu cilvēkam vīrusu, kas viņu izārstē no baktēriju ierosinātas infekcijas.”

Ar šādu metodi cilvēki ir tikuši veiksmīgi izārstēti ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē, norāda Rācenis. Taču bakteriofāgu terapija joprojām ir eksperimentāla un tā tiek izmantota tikai tādos gadījumos, kad vairs nav citu iespēju.

Šobrīd bakteriofāgu terapija tiek izskatīta, lai risinātu militāra rakstura jautājumus un ārstētu kaujas laukā gūtos ievainojumus.

“Mums būs pētnieki, ar kuriem sadarbojamies arī militārajā aspektā. Mēs strādājam NATO projekta ietvaros, kur bakteriofāgu terapija tiek uzskatīta kā viena būtiska alternatīva tieši cilvēkiem-kareivjiem, kuri tiek inficēti ar rezistentajām infekcijām, jo tas ļoti bieži notiek šajos kaujas apstākļos un to pierāda arī šī brīža Ukrainas situācija,” tā K. Rācenis.

Vienlaikus šonedēļ RSU notiek zinātnes nedēļa, pulcējot rekordlielu speciālistu skaitu – vairāk nekā 300 zinātnieku no Eiropas vadošajām universitātēm, kuri diskutēs par jaunumiem ne tikai medicīniskajos pētījumos, bet arī par labas pārvaldības risinājumiem, dezinformāciju un tās ietekmi uz sabiedrību, kā arī daudzām citām tēmām.

saistītie raksti

zinātne medicīna

Olu čaumalas pārtop augstas pievienotās vērtības produktos

Katru gadu tiek saražoti desmitiem miljonu tonnu olu no kurām vairākus miljonus tonnu sastāda olu čaumalas. Lai gan olu čaumalas tiek uzskatītas par bezvērtīgām un lielākoties tiek izmestas atkritumos, tās var kalpot par izejmateriālu augstas pievienotās vērtības produktu iegūšanai.   …

Latvijas Zinātnes padome

17. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

medicīna zinātne

Sporta un uztura pētnieki pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža šūnām

Sporta un uztura pētnieki pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža šūnām. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) laboratorijā brīvprātīgajām vēža pacientēm un arī veselām sievietēm veic slodzes testus, lai noteiktu to ietekmi uz dzīves kvalitāti onkoloģiskās slimības laikā. Pētījumu rezult…

Sintija Ambote | Latvijas Radio

8. aprīlis, 2025. gads

medicīna zinātnes komunikācija zinātne

Ar rekordlielu dalībnieku skaitu noslēgusies RSU Zinātnes nedēļa

Piecas starptautiskas konferences, deviņas paralēlas sesijas, gandrīz 1300 referāti no vairāk nekā 40 valstīm, 60 eksperti no 19 valstīm, 8976 dalībnieki no 72 valstīm – šādi skaitļi raksturo šāgada nozīmīgāko zinātnes pasākumu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļu 2025 (Research Week …

Rīgas Stradiņa universitāte

2. aprīlis, 2025. gads