Latvijā veidos Mākslīgā intelekta centru

Author
Labs of Latvia

6. marts, 2025. gads

tehnoloģijas

Lai veicinātu valsts konkurētspēju, izmantojot mākslīgā intelekta tehnoloģiju dotās iespējas, veidos Mākslīgā intelekta centru. Šis centrs būs atbildīgs par šīs jomas attīstību Latvijā.

AI.jpg
Ilustrācija: Shutterstock

Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtais Mākslīgā intelekta centra likums nosaka mākslīgā intelekta tehnoloģiju ekosistēmas izveidi, tās tiesisko ietvaru publiskā un privātā sektora un augstskolu sadarbībai, atbalstot mākslīgā intelekta tehnoloģiju atbildīgu pielietošanu un attīstību.

Likums paredz izveidot Mākslīgā intelekta centru, tajā apvienojot valsts, pētniecības un digitālās jomas pārstāvjus, lai sekmētu savstarpējo partnerību, inovāciju ieviešanu un attīstību, veicinātu mākslīgā intelekta iniciatīvu īstenošanu jomās ar augstu potenciālu atbilstoši nacionālajām interesēm un valsts konkurētspēju.

Centra izveides mērķis ir sekmēt sabiedrības prasmes un vienlīdzību mākslīgā intelekta jomā, kā arī rūpēties par to, lai mākslīgā intelekta sistēmas tiktu izmantotas ētiski, atbildīgi un droši, ievērojot cilvēka pamattiesības. Centram savā darbībā būs arī jāīsteno pasākumi saistībā ar mākslīgā intelekta lietošanu saistīto risku mazināšanai.

Jaunais likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas. Mākslīgā intelekta centra nodibināšanas termiņš ir šī gada 31. marts.

Būs sava smilškaste

Saeima Mākslīgā intelekta centram noteikusi tiesības veidot speciālas regulatīvas vides mākslīgā intelekta sistēmu testēšanai. Tajās varēs darboties, nepiemērojot noteiktas normatīvo aktu prasības, taču ievērojot jaunajā likumā ietvertos nosacījumus, tostarp datu apstrādē. Prasības speciālajā regulatīvajā vidē iesaistītajām personām un to pienākumus, rīcību ar personu datiem, kā arī tehniskās un organizatoriskās prasības, kas jāievēro datu apstrādes procesā, noteiks Ministru kabinets.

“Investīciju piesaiste, digitālās transformācijas veicināšana un inovāciju attīstība ir prioritātes, kas nostiprina Latviju kā Eiropas vadošo tehnoloģiju un uzņēmējdarbības centru. Lai sasniegtu šos Latvijas uzņēmējiem, zinātniekiem un sabiedrībai kopumā svarīgos mērķus, Ekonomikas ministrija ir radusi iespēju pārdalīt finansējumu 370 tūkstošu eiro apmērā centra izveidei un darbības nodrošināšanai,” informē Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

Veidos Latvijas Nacionālo mākslīgā intelekta centru

Lai veicinātu valsts konkurētspēju, izmantojot mākslīgā intelekta dotās iespējas, Saeima konceptuāli kā steidzamu ir atbalstījusi likuma projektu par mākslīgā intelekta attīstību Latvijā, rakstīja Labs of Latvia.

Likuma projekts paredz izveidot Latvijas Nacionālo mākslīgā intelekta centru, kas apvienotu valsts, pētniecības un digitālās jomas pārstāvjus mākslīgā intelekta nozares attīstības plānošanā un stratēģisko attīstības iniciatīvu identificēšanā. Tāpat centra uzdevums būtu dažāda mēroga investīciju piesaistīšana, kā arī latviešu valodas pārstāvības sekmēšana mākslīgā intelekta modeļos un lietojumos.

No Ekonomikas ministrijas puses izskanējis, ka pirmajos piecos gados centrs varētu piesaistīt 500 miljonu eiro investīcijas projektos, kuri taps šajā centrā. Sadarbībā ar pasaules mēroga uzņēmumiem šajā laika periodā varētu īstenot piecus starptautiskus projektus, katru gadu ieviest divus līdz trīs mākslīgajā intelektā balstītus risinājumus valsts pārvaldē un palielināt inovāciju līmeni valstī. Mākslīgā intelekta izmantošana publisko funkciju īstenošanai arī palīdzēs samazināt nodarbināto skaitu valsts pārvaldē, rakstīja Labs of Latvia.

Arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ir norādījis, ka ir svarīgi nekavēties ar Nacionālā mākslīgā intelekta centra izveidi, rakstīja Labs of Latvia. Viņa skatījumā tas ir īpaši būtiski gan zinātnes un pētniecības attīstībai, gan ekspertīzes padziļināšanai visdažādākajās praktiskās dzīves jomās, piemēram, aizsardzības industrijā.

 

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Iespēja visiem Latvijas studentiem: bezmaksas apgūt HPC pamatus tiešsaistē

Lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir vajadzīgs superdators jeb HPC (High-Performance Computing). Lai veidotu digitālos dvīņus, 3D simulācijas, strādātu ar lielajiem datiem – arī lieti noderēs zināšanas superdatoru izmantošanā. Šis četru nedēļu tiešsaistes kurss “HPC pamati” paredzēts ikvienam, kurš …

Latvijas HPC kompetences centra “SuperS”

8. aprīlis, 2025. gads