Latvijā izveidos nacionālo mikroshēmu kompetences centru 

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

4. februāris, 2025. gads

tehnoloģijas

Otrdien, 4. februārī, Latvijas valdība ir apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos grozījumus, kas paredz nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveidi Latvijā. Publiskais līdzfinansējums līdz 744 704 eiro apmērā četru gadu periodā nodrošinās Latvijas dalību "Apvārsnis Eiropa" kopuzņēmumā "Mikroshēmas" (Chips Joint Undertaking – Chips JU). Šī iniciatīva veicinās augsta līmeņa pētniecību un inovācijas mikroshēmu tehnoloģiju jomā kā vietējā, tā globālā līmenī. Ar Eiropas fondu atbalstu periodā no 2025. līdz 2028. gadam kopējais finansējums veidos gandrīz 3 000 000 EUR. 

umberto-jXd2FSvcRr8-unsplash.jpg
Attēlam ir ilustratīva nozīme. Avots: pexels.com

“Nacionālais kompetences centrs sniegs plašu atbalstu mikroshēmu ekosistēmas dalībniekiem, īpaši jaunuzņēmumiem un mikro, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, veicinot to izaugsmi un konkurētspēju. Tas kļūs par daļu no Eiropas mikroshēmu kompetences centru tīkla, nodrošinot piekļuvi starptautiskām zināšanām, infrastruktūrai un sadarbības iespējām ar citu valstu kompetences centriem un ekosistēmām,” uzsver Jānis Paiders, IZM valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos. 

Mikroshēmu kompetences centrā apvienosies vadošās zinātniskās un pētniecības institūcijas, kas attīsta pētniecību un inovācijas Latvijas tematiskās specializācijas jomās – pusvadītāju mikroelektronikā, silīcija fotonikā, polimēru fotonikā un atvērtā koda pusvadītāju dizaina attīstībā. Tā darbību koordinēs Rīgas Tehniskā universitāte, sadarbojoties ar Latvijas Universitāti (LU), Elektronikas un datorzinātņu institūtu un LU Cietvielu fizikas institūtu.

Nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveide stiprinās Latvijas zinātnisko institūtu kapacitāti un veicinās starptautisko sadarbību tehnoloģiju attīstībā. Tāpat šī centra izveide veicinās papildu investīciju piesaisti no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis Eiropa", sekmējot Latvijas konkurētspēju mikroelektronikas sektorā. 

Pieņemtie grozījumi nodrošinās nepieciešamos resursus, lai Latvija varētu efektīvi attīstīties mikroshēmu ražošanas un inovāciju jomā, kā arī veicināt konkurētspēju mikroelektronikas sektorā. Tādējādi tiks stiprināta Latvijas zinātnisko institūciju kapacitāte un veicināta starptautiskā sadarbība tehnoloģiju attīstībā. 

_______________

Ar 04.02.2025. pieņemto noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 26. maija noteikumos Nr. 259 "Atbalsta piešķiršanas kārtība dalībai starptautiskās sadarbības programmās pētniecības un tehnoloģiju jomā"" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē. 

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Iespēja visiem Latvijas studentiem: bezmaksas apgūt HPC pamatus tiešsaistē

Lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir vajadzīgs superdators jeb HPC (High-Performance Computing). Lai veidotu digitālos dvīņus, 3D simulācijas, strādātu ar lielajiem datiem – arī lieti noderēs zināšanas superdatoru izmantošanā. Šis četru nedēļu tiešsaistes kurss “HPC pamati” paredzēts ikvienam, kurš …

Latvijas HPC kompetences centra “SuperS”

8. aprīlis, 2025. gads