Latvijā izveidos nacionālo mikroshēmu kompetences centru 

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

4. februāris, 2025. gads

tehnoloģijas

Otrdien, 4. februārī, Latvijas valdība ir apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos grozījumus, kas paredz nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveidi Latvijā. Publiskais līdzfinansējums līdz 744 704 eiro apmērā četru gadu periodā nodrošinās Latvijas dalību "Apvārsnis Eiropa" kopuzņēmumā "Mikroshēmas" (Chips Joint Undertaking – Chips JU). Šī iniciatīva veicinās augsta līmeņa pētniecību un inovācijas mikroshēmu tehnoloģiju jomā kā vietējā, tā globālā līmenī. Ar Eiropas fondu atbalstu periodā no 2025. līdz 2028. gadam kopējais finansējums veidos gandrīz 3 000 000 EUR. 

umberto-jXd2FSvcRr8-unsplash.jpg
Attēlam ir ilustratīva nozīme. Avots: pexels.com

“Nacionālais kompetences centrs sniegs plašu atbalstu mikroshēmu ekosistēmas dalībniekiem, īpaši jaunuzņēmumiem un mikro, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, veicinot to izaugsmi un konkurētspēju. Tas kļūs par daļu no Eiropas mikroshēmu kompetences centru tīkla, nodrošinot piekļuvi starptautiskām zināšanām, infrastruktūrai un sadarbības iespējām ar citu valstu kompetences centriem un ekosistēmām,” uzsver Jānis Paiders, IZM valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos. 

Mikroshēmu kompetences centrā apvienosies vadošās zinātniskās un pētniecības institūcijas, kas attīsta pētniecību un inovācijas Latvijas tematiskās specializācijas jomās – pusvadītāju mikroelektronikā, silīcija fotonikā, polimēru fotonikā un atvērtā koda pusvadītāju dizaina attīstībā. Tā darbību koordinēs Rīgas Tehniskā universitāte, sadarbojoties ar Latvijas Universitāti (LU), Elektronikas un datorzinātņu institūtu un LU Cietvielu fizikas institūtu.

Nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveide stiprinās Latvijas zinātnisko institūtu kapacitāti un veicinās starptautisko sadarbību tehnoloģiju attīstībā. Tāpat šī centra izveide veicinās papildu investīciju piesaisti no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis Eiropa", sekmējot Latvijas konkurētspēju mikroelektronikas sektorā. 

Pieņemtie grozījumi nodrošinās nepieciešamos resursus, lai Latvija varētu efektīvi attīstīties mikroshēmu ražošanas un inovāciju jomā, kā arī veicināt konkurētspēju mikroelektronikas sektorā. Tādējādi tiks stiprināta Latvijas zinātnisko institūciju kapacitāte un veicināta starptautiskā sadarbība tehnoloģiju attīstībā. 

_______________

Ar 04.02.2025. pieņemto noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 26. maija noteikumos Nr. 259 "Atbalsta piešķiršanas kārtība dalībai starptautiskās sadarbības programmās pētniecības un tehnoloģiju jomā"" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē. 

saistītie raksti

zinātne tehnoloģijas kvantu tehnoloģijas

Latvijas zinātnieki izstrādā jaunu, vēl jaudīgāku datu pārraides tehnoloģiju

Piecas reizes lielāks datu pārraides ātrums nekā bijis iespējams iepriekš, veicot datu pārraidi ar šo pašu tehnoloģiju - tāds ir Latvijas zinātnieku panākums, kas sasniegts sadarbojoties ar zinātniekiem no Francijas, Zviedrijas un Ķīnas. Rekordliels ātrums ar kvantu kaskādes lāzeru Rīgas …

Ilze Kuzmina

27. janvāris, 2025. gads

tehnoloģijas

LU Skaitļošanas centra superdators papildināts ar tehniku ilglaicīgai datu uzglabāšanai

Latvijas Universitātes (LU) Skaitļošanas centrs ir Skaitliskās modelēšanas institūta daļa, kurā datu uzglabāšanas ietilpība palielināta par 160 TB, kas nodrošina iespēju veikt apjomīgākus skaitļošanas uzdevumus. Superdatoru izmantošanas metodes un infrastruktūra kļuvusi pieejamāka gan LU pētniekiem…

Latvijas Universitāte

24. janvāris, 2025. gads

dabaszinātnes tehnoloģijas

"Latvijas valsts meži" izstrādā algoritmu bojājumu apzināšanai egļu mežaudzēs

Pieaugot egļu astoņzobu mizgraužu bojājumiem apsaimniekotajā teritorijā, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) pērn uzsāka darbu pie algoritma izstrādes potenciāli bojāto egļu mežaudžu noteikšanai, lai ilgtermiņā varētu plānot saimniecisko darbību mizgraužu bojājumu ierobežošanai noteiktajās mežaudzēs. A…

AS "Latvijas valsts meži"

21. janvāris, 2025. gads

tehnoloģijas

RTU studenti un pētnieki izstrādā un sekmīgi testē autonomu peldlīdzekli

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) studenti pētnieka Artūra Ivanova vadībā attīsta autonomu peldlīdzekli jeb radaru odometrijas un ūdens kartēšanas sistēmu. Peldlīdzeklis jau vairākkārt sekmīgi testēts Zunda kanāl…

Rīgas Tehniskā universitāte

14. decembris, 2024. gads