Izstrādā jaunus fasāžu apšuvuma paneļus no atjaunojamas biomasas

Author
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

10. marts, 2025. gads

tehnoloģijas

40% – tieši tik liela daļa Eiropas enerģijas patēriņa un CO2 emisiju rodas būvniecībā. Kā mazināt šo ietekmi uz klimatu? Viens no risinājumiem ir videi draudzīgāki būvmateriāli, īpaši ēku fasāžu apdarē.

483791793_1184782096984351_4217289504093465584_n.jpg
LV KĶI veidota konceptuālā ilustrācija

Kreisajā pusē redzamā konceptuālā ilustrācija attēlo biomasas pārtapšanu, izceļot tvaika sprādziena apstrādes simbolisku attēlojumu un galvenās izejvielas – kviešu salmus, koka šķiedras. Labajā pusē varat aplūkot sešas reālas apdares plātnes, kas izstrādātas Dr. sc. ing. Ramūnas Tupčiauskas vadībā, demonstrējot šī inovatīvā pētījuma taustāmus rezultātus. Šie paneļi ir izstrādāti kā alternatīva tradicionālajiem cementa materiāliem, piedāvājot ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku risinājumu mūsdienu būvniecībai.

Meklējot ilgtspējīgus risinājumus šajā virzienā, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (LV KĶI) pašlaik izstrādā jaunus fasāžu apšuvuma paneļus no atjaunojamas biomasas. Institūtā īstenotā projekta Inovatīvo biomasas paneļu izpēte pielietošanai ārējās ēku fasādēs mērķis ir radīt ventilējamo fasāžu apdares plātnes no vietējiem biomasas resursiem, piemēram, kviešu salmiem un papīrmalkas. Lai iegūtu mitrumizturīgus apdares paneļus bez sintētiskiem sveķiem, pētnieki, izmanto tvaika sprādziena apstrādi – procesu, kur biomasa tiek pārvērsta šķiedru masā ar pašsaistošām īpašībām. Otrajā gadījumā biomasai tiek pievienotas mitrumizturīgas suberīnskābes – no bērza tāss iegūtā saistviela, kuras tehnoloģija pieder institūtam.

Rezultāts ir augsta blīvuma paneļi ar mērķi aizstāt plaši izmantotās cementa šķiedru plātnes ēku fasādes apdarei. Atšķirība – biomasas paneļu ražošanā netiek izmantots energoietilpīgs cements, tāpēc to oglekļa pēda ir krietni mazāka.

Piemēram, kviešu salmi, kas līdz šim lielākoties bija lauksaimniecības atlieka, šajā inovācijā kļūst par vērtīgu izejvielu ilgtspējīgam būvmateriālam. Izstrādes gaitā jaunie paneļi tiks vispusīgi testēti un novērtēti atbilstoši ES standartiem (tostarp veikta pilna dzīves cikla analīze), lai nodrošinātu to ilgmūžību un drošu utilizāciju.

Nākotnē biroju ēkas, skolas vai dzīvojamie nami varētu būt apšūti ar paneļiem, kuru izcelsme ir Latvijas lauki un meži – tas ir solis pretī aprites ekonomikai un ilgtspējīgai arhitektūrai. Mazāks piesārņojums, mazāk atkritumu – tas saskan ar Eiropas Zaļā kursa un klimata neitralitātes mērķiem.

Pētījums notiek KĶI zinātnieka, Dr. sc. ing. Ramūnas Tupčiauskas vadībā. Ramūnas ir 2024. gada balvas “Zelta čiekurs” nominācijas “Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā” laureāts. Viņa pašaizliedzīgais darbs un profesionalitāte virza pētījumus pretī tādu inovatīvu, ilgtspējīgu materiālu izstrādei, kuriem ir potenciāls pārveidot būvniecības nākotni.

saistītie raksti

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Iespēja visiem Latvijas studentiem: bezmaksas apgūt HPC pamatus tiešsaistē

Lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir vajadzīgs superdators jeb HPC (High-Performance Computing). Lai veidotu digitālos dvīņus, 3D simulācijas, strādātu ar lielajiem datiem – arī lieti noderēs zināšanas superdatoru izmantošanā. Šis četru nedēļu tiešsaistes kurss “HPC pamati” paredzēts ikvienam, kurš …

Latvijas HPC kompetences centra “SuperS”

8. aprīlis, 2025. gads