BMC uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā

Author
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

12. marts, 2025. gads

medicīna zinātne

Šogad Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā – projekta “EchoHEALTH: ERA Chair integratīvajā informātikā – Vienas Veselības koncepcija” īstenošana, kura paredzēta turpmāko 5 gadu garumā. Projekta zinātniskais vadītājs ir BMC vadošais pētnieks Dr. Alvis Brāzma – pieredzes bagāts zinātnieks, kas lielāko daļu savas profesionālās karjeras aizvadījis EMBL Eiropas Bioinformātikas institūtā (EMBL-EBI).

20250310_140706_samazinata.jpg
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra publicitātes foto

Projekta EchoHEALTH mērķis ir uzlabot BMC zināšanu un tehnoloģiju pārneses izcilību, izveidojot Vienas Veselības Informātikas Centru (One Health Informatics Centre, OHIC), kuru vadīs Alvis Brāzma kā ERA Chair. Šī iniciatīva ir virzīta uz būtiskas plaisas pārvarēšanu bioinformātikā un datu zinātnē veselības nozarē, un balstīsies uz Latvijas biobanku un omikas infrastruktūru izmantošanu, integrējot arī visaptverošas valsts datu kopas.

Viena no projekta aktivitātēm saistīta ar bioinformātikas jomā strādājošo BMC pētnieku un studentu apmācību, konsultēšanu dažādu bioinformātikas problēmsituāciju risināšanā un ieviesto bioinformātikas analīžu risinājumu optimizāciju.

A. Brāzma 10. martā tikās ar BMC zinātnisko projektu īstenošanā iesaistītajiem darbiniekiem, kas ikdienā strādā ar bioinformātikas datiem, izmantojot daudzveidīgus bioinformātikas rīkus. Tikšanās laikā tika uzklausītas bioinformātikas jomas aktualitātes BMC un apzināti risināmie jautājumi. Šādus darba seminārus turpmāk paredzēts īstenot regulāri, tādējādi nodrošinot ilgtermiņa pienesumu BMC kapacitātes un konkurētspējas celšanā bioinformātikas jomā. Paralēli šajā nedēļā A. Brāzma tiekas ar lielāko Latvijas universitāšu pārstāvjiem un jomas viedokļu līderiem, lai apspriestu sadarbības virzienus bioinformātikas jomā, kas ir būtisks solis Vienas Veselības Informātikas Centra izveidē.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā Attīstības Fonda atbalstu, projekta Nr.: 1.1.1.5/2/24/A/002; projekta kopējais finansējums: 2 500 000,00 EUR.

saistītie raksti

zinātne medicīna

Olu čaumalas pārtop augstas pievienotās vērtības produktos

Katru gadu tiek saražoti desmitiem miljonu tonnu olu no kurām vairākus miljonus tonnu sastāda olu čaumalas. Lai gan olu čaumalas tiek uzskatītas par bezvērtīgām un lielākoties tiek izmestas atkritumos, tās var kalpot par izejmateriālu augstas pievienotās vērtības produktu iegūšanai.   …

Latvijas Zinātnes padome

17. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

finansējums zinātne

BioPhoT aicina zinātniekus pieteikties pirmajam inovāciju projektu konkursam

Valsts Pētījumu programmas projekts BioPhoT paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus: viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un …

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

11. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads