Talantīgi Latvijas studenti piedalās BISC-E inovāciju konkursa Eiropas finālā

Author
Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūts

30. septembris, 2024. gads

27. septembrī notika starptautiskā konkursa “Bio-based Innovation Student Challenge - Europe” (BISC-E) fināls, kurā starp piecu valstu dalībniekiem Latviju pārstāvēja komanda “B-CharGen” ar ideju pārstrādāt putnu spalvas vērtīgos oglekļa materiālos ar pielietojumu akumulatoros un baterijās.

Par konkursu

BISC-E ir starptaustiskās bezpeļņas organizācijas “Bio-based Industries Consortium” (BIC) rīkots ikgadējs studentu konkurss, kurā dalībnieki prezentē inovatīvu produktu un tehnoloģiju idejas, izmantojot atjaunojamos resursus – biomasu. BISC-E konkursa mērķis ir veicināt uzņēmējdarbību un apbalvot izcilību biomasas pārstrādes pētniecībā un attīstībā, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par bioekonomikas nozīmi.

Latvija BISC-E konkursā piedalās otro reizi un šogad varam lepoties ar lieliskiem panākumiem, Latvijas komandai nonākot starp piecām labākajām finālā. Kopumā fināla pirmajā kārtā piedalījās 21 komanda, no kurām katra bija uzvarējusi savas valsts nacionālajā atlasē.

Latvijā BISC-E nacionālā atlase notika šī gada aprīlī starptautiskās jauno zinātnieku konferences “BtechPro2024” ietvaros. Žūrija par labākajiem atzina komandu “B-CharGen”, kurā piedalījās Kalvis Liepiņš (Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts – LVKĶI), Linda Laima Alsiņa un Mairis Iesalnieks (Rīgas Tehniskā universitāte – RTU).

Komanda atzīst, ka dalība konkursā bija vērtīga pieredze, kuras laikā eksperti palīdzēja novērtēt viņu inovācijas stiprās un vājās puses, ļaujot to tālāk pilnveidot.

Konkursa nacionālais koordinators Latvijā ir Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts, un jau tagad notiek gatavošanās nākamās konkursa kārtas izsludināšanai.

Informācija par BISC-E konkursu atrodama tīmekļvietnē.

B-CharGen ideja

Sadarbojoties LVKĶI, RTU un ārzemju sadarbības partneriem vairāku projektu ietvaros veikti pētījumi par biomasas, piemēram, koksnes vai tās pārstrādes produktu karbonizāciju, iegūstot bio-ogli. Bio-ogle ir daudzfunkcionāls oglekļa materiāls, iegūts no atjaunojamas izejvielas, kas ļauj atteikties no tādiem neilgtspējīgiem resursiem kā akmeņogles un sintētiski iegūtie kvēpi (carbon black).

“B-CharGen” idejas pamatā ir grūti apsaimniekojama atkrituma – putnu spalvu – pārstrāde vērtīgā oglekļa materiālā. Tādā veidā tiktu sniegts zināšanās balstīts pienesums Latvijas ekonomikai un risināti vairāki nozīmīgi ekoloģiski jautājumi:

  • Tiktu rasts pielietojums putnu spalvu biomasai, kas sniegtu atbalstu tādu uzņēmumu, kā AS “Putnu fabrika Ķekava” atkritumu apsaimniekošanā un bezatkritumu ražošanas sasniegšanā.
  • Tiktu iegūts vērtīgs bioloģisks oglekļa materiāls, kas, pateicoties putnu spalvu ķīmiskajam sastāvam, būtu bagāts ar slāpekļa atomiem, kas savukārt uzlabotu šī materiāla elektroķīmiskās īpašības, kā pierāda komandas dalībnieku veiktie pētījumi RTU.

Iegūtajiem materiāliem ir augsts praktiskā pielietojuma potenciāls kā elektrovadošai oglekļa piedevai baterijās, elektrolīzeros, sensoros u.c. elektrodu vadītspējas un veiktspējas uzlabošanai.

Komandas “B-CharGen” video vizītkarte un dalība Eiropas finālā ir skatāma tiešsaistē.