Sievietes zinātnē: kā Eiropas Savienība veicina dzimumu līdztiesību pētniecībā un inovācijās

Author
Eiropas Pētniecības izpildaģentūra

11. februāris, 2025. gads

Starptautiskā sieviešu un meiteņu diena zinātnē, ko ik gadu atzīmē 11. februārī, ir brīnišķīga iespēja atzīmēt pētnieču sasniegumus un uzsvērt nepieciešamību mudināt un atbalstīt vairāk jaunu meiteņu un sieviešu iesaistīties pētniecībā.

Katra zinātniskā atklājuma, sasnieguma un inovācijas pamatā ir izcili prāti. Taču tie, kuriem ir bijušas lielākas iespējas izcelties, pārsvarā ir bijuši vīrieši.

Lai gan sievietes veido 48% no doktorantūras absolventiem Eiropas Savienībā (ES), viņas pārstāv tikai trešdaļu no kopējā pētnieku skaita Eiropā. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem sieviešu karjera pētniecībā mēdz būt īsāka un mazāk atalgota.

Rindkopas teksts.png
© Eiropas Savienība, 2025. ​​​​​​

Lai gan ir panākts progress, sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas daudzās zinātņu nozarēs, vadošos akadēmiskos un lēmumpieņēmēju amatos. Šīs atšķirības izraisa tādi izaicinājumi kā neapzināta aizspriedumainība, mentoru trūkums un ierobežota piekļuve resursiem – šķēršļi, kas joprojām kavē sieviešu pilnvērtīgu līdzdalību pētniecībā un inovācijās.

Starptautiskā sieviešu un meiteņu diena zinātnē 11. februārī ir gan svētki, gan aicinājums rīkoties, lai iedvesmotu jaunas meitenes un sievietes visā pasaulē, rosinātu viņu zinātkāri un radošumu, kā arī domātu par labākajiem veidiem, kā atbalstīt viņu zinātniskās ambīcijas.

RL titulattēli (4).png
© Eiropas Savienība, 2025. Attēla avots: Master1305, Shutterstock.

Eiropas Komisija ir apņēmusies veicināt dzimumu līdztiesību – vienu no ES pamatvērtībām.

Dzimumu līdztiesība ir Eiropas pētniecības telpas prioritāte, un tās pasākumi ir vērsti uz institucionālu pārmaiņu veicināšanu pētniecības karjerā visos līmeņos. 2022. gadā šī apņemšanās tika nostiprināta, nosakot, ka visām augstākās izglītības iestādēm, pētniecības organizācijām un valsts iestādēm, kas piesakās finansējumam no programmas Apvārsnis Eiropa, jāievieš Dzimumu līdztiesības plāns.

ES finansēti projekti, lai stiprinātu sieviešu līdzdalību STEM jomā

Sieviešu iesaistes veicināšana zinātnē, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā (STEM) nav tikai vienlīdzīgu iespēju un sociālā taisnīguma jautājums, bet arī būtisks elements, lai risinātu mūsdienu sabiedrības izaicinājumus, tostarp zaļo un digitālo pārkārtošanos.

Lai mazinātu nevienlīdzību, ES finansē pētniecības un inovāciju projektus, kas palielina jauno meiteņu dalību STEM aktivitātēs, uzlabo sieviešu piesaisti, noturēšanu un virzību zinātniskajā karjerā visā Eiropā un ārpus tās.

  • STREAM IT projekts risina ierobežojumus, ar kuriem saskaras nepietiekami pārstāvētas grupas STEM jomā, īpaši meitenes. Tas ietver izglītojošus materiālus, darbnīcas, aktivitātes zinātnes centros un muzejus, mentoru programmas un sadarbības tīklu izveidi.
  • Trīs ES finansēti projekti – Road-STEAMer, The SEER un SENSE – sadarbojas, lai izstrādātu zinātnes izglītības attīstības stratēģiju Apvārsnis Eiropa ietvaros, apvienojot STEM ar radošām nozarēm (STEAM pieeja).
  • STEAMBrace projekts vērš uzmanību uz dzimumu nevienlīdzību pētniecībā un inovācijās, veicinot tīklošanos starp ieinteresētajām pusēm, datu apkopošanu un apmācības.

"Sieviešu ieguldījums zinātnē ir nenovērtējams. Mums ir tik daudz talanta un ideju, ko piedāvāt. Kā teica Marija Sklodovska-Kirī: “Progresam nav ne viegls, ne ātrs ceļš.” Tāpēc mans padoms – ticiet sev un sekojiet tam, kas jūs patiesi aizrauj. Palieciet zinātkāras un turpiniet mācīties!" – (Alba Garsija-Fernandesa (Alba García-Fernández))

 

--

Oriģinālais raksts: Empowering women in science: How the EU is driving change for gender equality in R&I

Tulkojums: researchLatvia.

saistītie raksti

kosmoss pētījumi

Latvijas astronoms Baldones observatorijā atklāj jaunu asteroīdu

Asteroīds, ko astronoms Baldones observatorijā fiksēja 2017. gada 29. jūlija naktī, nu oficiāli apstiprināts kā jaunatklājums un iekļauts katalogā ar nosaukumu "LU fonds", informē Latvijas Universitāte (LU). Asteroīds ar numuru 658398 jeb Lufonds = 2017 RE3 nosaukts par godu visiem…

Latvijas Universitāte / Delfi.lv

18. februāris, 2025. gads

zinātne pētījumi

Koksnes ķīmijas institūta pētnieki attīsta jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus

Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (KĶI) un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus. KĶI kopā ar SIA V.L.T. ir izstrādājuši jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma mater…

Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts

14. februāris, 2025. gads

dabaszinātnes pētījumi

DU entomologs jaunatklāto vaboli "Doliops kaupersi" nosauc par godu mūziķim Kauperam

Tradicionāli pieņemts, ka zinātnieks, kurš pirmais apraksta jaunatklātu sugu, iegūst tiesības tai piešķirt nosaukumu. Šī prakse turpināta ar jaunu koksngraužu sugu, kas sastopama Filipīnu arhipelāgā, un tagad nes latīnisko nosaukumu Doliops kaupersi, tā godinot latviešu mūziķi Renāru Kauperu. Ja…

Daugavpils Universitāte / Delfi.lv

13. februāris, 2025. gads

granti pētījumi

Izstādē "Skola 2025" jaunieši varēs uzzināt par iespējām zinātnē un Šveices - Latvijas sadarbības programmu "Lietišķā pētniecība"

Starptautiskajā izglītības izstādē "Skola 2025" piektdien, 21. februārī, no plkst. 12.00 līdz 15.00 norisināsies Šveices - Latvijas sadarbības programmas "Lietišķā pētniecība" atklāšanas pasākums "NEIESPĒJAMAIS IR IESPĒJAMS". Šis notikums pulcēs jauniešus, zinātniekus un inovāciju veidotājus, lai p…

Latvijas Zinātnes padome

12. februāris, 2025. gads