Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības un mašīnzinību fakultātes BMF Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta un Sporta tehnoloģiju centra pētnieki veic testus Somijā, veidojot zinātnisko datu bāzi sporta tehnoloģiju attīstībai un stiprinot starptautisko sadarbību ar pasaules TOP 500 universitāti.
Šī ir jau otrā reize, kad RTU pētnieki veic testus Somijas olimpiskajā izpētes centrā. Centrs Vuokatti pilsētā izveidots sadarbībā ar Jyväskylä Universitāti, vienu no pasaules TOP 500 universitātēm. Īstenotie berzes koeficienta mērījumi ir daļa no Valsts pētījumu programmas «Sports» projekta «Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā» (Nr. VPP-IZM-Sports-2023/1-0001).
«Sistemātiskie Somijā veiktie testi nodrošina iespēju salīdzināt un pilnveidot dažādas inovatīvas tērauda apstrādes tehnoloģijas un saprast, kuras tehnoloģijas dod lielāko pienesumu sporta aprīkojuma uzlabošanā. Saprotot, kādas apstrādes tehnoloģijas strādā kontrolētos eksperimentu apstākļos, kas ir pietuvināti reālās dzīves apstākļiem, ir sākums datu bāzes izveidei. Ar tās palīdzību nākotnē varētu prognozēt, kā konkrētu parametru izmaiņas ietekmēs slieču berzes īpašības, tādējādi samazinot eksperimentu skaitu un līdz ar to patērēto laiku, meklējot labāko slieču izgatavošanas recepti,» saka RTU Zinātnes un inovāciju centra Sporta tehnoloģiju centra vadītājs Mārtiņš Rubenis.
Somijas olimpiskajā izpētes centrā atrodas lielizmēra berzes koeficienta mēriekārta –tribometrs –, ar ko iespējams mērīt, kā dažādas materiālu modifickācijas un apstrādes ietekmē, tā arī berzes koeficientu. Tā ir unikāla iekārta, kas ļauj veikt liela izmēra paraugu testus apstākļos, kas pietuvināti sporta sacīkšu režīmam, proti, ar lielu kustības ātrumu un spiedienu uz ledu.
Apvienojot iegūtos triboloģijas datus ar augstākā līmeņa paraugu virsmu ģeometrijas mērījumiem RTU «Mitutoyo» metroloģijas laboratorijā, būs iespējams iegūt visaptverošu priekšstatu kā paraugu virsmu modifikācijas ietekmē to berzes īpašības pa ledu. Šāda veida pētījuma unikalitāte slēpjas tieši liela izmēra paraugu un iekārtas izmantošanā, kas tuvina berzes procesu izpēti tuvāk realitātei, saka Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta vadošais pētnieks Ernests Jansons. Viņš ir gandarīts par veiksmīgo sadarbību ar Jyväskylä Universitātes Sporta tehnoloģiju nodaļas pētniekiem.
VPP projektā lielizmēra tribometru plānots uzbūvēt un izvietot arī RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā. RTU pētnieki novērtē, ka iegūtās atziņas par tribometra darbības un uzbūves principiem, būs svarīgas projektējot savu tribometru. RTU Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta pētnieks Renārs Vītols pauž – ņemot vērā, ka pasaulē šāda izmēra eksperimentālās iekārtas ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas, iespēja validēt iegūtos rezultātus, būs kā pierādījums RTU zinātnieku un inženieru spējām.
Braucienā iegūtie dati ir vitāli svarīgi VPP «Sports» projekta veiksmīgai īstenošanai – gan liela izmēra tribometra konstrukcijas, gan uzlabotas sporta aprīkojuma virsmu raksturošanas metodoloģijas izveidei. Balstoties uz iegūtajiem berzes datiem, tiek plānots arī sagatavot zinātnisko publikāciju un turpināt sistemātiski veikt pētījumus, izmantojot abu universitāšu zināšanas un tehnisko nodrošinājumu.
Projektu «Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā» īsteno RTU, RTU Liepājas akadēmijas, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un RSU Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas zinātnieki, lai uzlabotu Latvijas sasniegumus sportā. Tajā plānots pilnveidot tehniskajos sporta veidos nepieciešamā aprīkojuma novērtēšanu un izstrādāt metodes sportistu funkcionālo spēju un veselības monitorēšanai un treniņu efektivitātes veicināšanai. Tajā iesaistīta vairāk nekā 80 cilvēku liela starpdisciplināra pētnieku grupa, kurai ir kompetences sporta zinātnes, datorzinātnes, bioloģijas, fizikas, medicīnas un inženierzinātņu jomās. Papildus tajā tiks iesaistīti visdažādākie sporta jomas pārstāvji – ne tikai sportisti, treneri, bērnu un jauniešu vecāki, bet arī speciālisti, kuri ir strādā sportistu veselības pārraudzības jomā, piemēram, sporta ārsti, ārsti, fizioterapeiti, u.c., sporta nozares vadītāji un politikas veidotāji. Projekts ilgs līdz 2026. gada nogalei.
Foto: RTU pētnkieki Somijas olimpiskajā izpētes centrā. Publicitātes foto