Šodien, 15. janvārī, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Veselības ministrija (VM) parakstīja līgumu par institucionālā finansējuma ieviešanu. Šī iniciatīva ir nozīmīgs solis Latvijas augstākās izglītības sistēmas modernizēšanā un RSU stratēģisko mērķu sasniegšanā, elastīgāk plānojot budžeta līdzekļu izlietojumu un efektīvāk sagatavojot tautsaimniecībai nepieciešamos speciālistus.
Jaunais finansējuma modelis sniedz RSU autonomiju studiju vietu plānošanā, vienlaikus nodrošinot augstu studiju kvalitāti un zemu studentu atbirumu. Šāda pieeja dod iespēju universitātei labāk pielāgoties darba tirgus pieprasījumam, attīstot ciešāku sadarbību ar industriju un ārvalstu augstskolām.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša: “Institucionālā finansējuma ieviešana ir nozīmīgs solis mērķtiecīgā valsts politikā, kas ir vērsta uz mūsu augstskolu stiprināšanu. Finansēšanas modeļa mērķis ir radīt stimulus augstākās izglītības iestādēm fokusēties uz rezultātu, samazināt birokrātiju, kā arī radīt iespējas piesaistīt plašāku finansējumu no darba devējiem studiju izmaksu segšanai.”
RSU rektors prof. Aigars Pētersons: “Institucionālā finansējuma pilotprojekts ir vēsturisks solis RSU attīstībā, kas apliecina valsts uzticību un vienlaikus uzliek lielu atbildību. Šis modelis mums dod iespēju stratēģiski plānot savu darbību, uzsverot augstākās izglītības un pētniecības nozīmi Latvijas tautsaimniecības un sabiedrības attīstībā.
RSU ir gatava šim izaicinājumam un redz to kā iespēju vēl vairāk stiprināt savu pozīciju starptautiskajā akadēmiskajā vidē.”
Pilotprojekta laikā RSU koncentrēsies uz vairākiem stratēģiskiem uzdevumiem: studiju piedāvājuma un absolventu sagatavošanas pielāgošanu valsts ekonomikas vajadzībām; studiju kvalitātes kontroles stiprināšanu, samazinot studentu atbiruma rādītājus; mūžizglītības veicināšanu un finansējuma piesaisti jaunu programmu izveidei, kā arī speciālistu sagatavošanu medicīnas, veselības aprūpes un sabiedrības veselības jomās, kā arī citās valsts prioritārās nozarēs.
Pilotprojekta rezultāti tiks izvērtēti līdz 2026. gada beigām, un tie kalpos par pamatu institucionālā finansējuma ieviešanai visās Latvijas valsts augstskolās.
Par institucionālo finansējumu
IZM izstrādātais institucionālā finansējuma modelis nodrošina augstskolām lielāku autonomiju un elastību, piešķirot finansējumu, kas balstīts uz sasniegtajiem rezultātiem, nevis studiju vietu skaitu. Modelis stiprina augstskolu orientāciju uz kvalitatīvu izglītību, pētniecību un nozares vajadzībām, tādējādi veicinot Latvijas ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju.