“QS World University Rankings: Europe 2025” iekļautas 7 Latvijas augstskolas

Author
Anda Asere, Labs of Latvia

12. jūlijs, 2024. gads

“QS World University Rankings: Europe 2025” ir iekļautas 7 Latvijas augstskolas:

  • Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir dalītajā 258. vietā (pērn tā ieņēma 262. vietu);
  • Latvijas Universitāte (LU) ir dalītajā 267. vietā (pērn – 266. vietu);
  • Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU) ieņem dalītu 377. vietu (pērn – 354. vietu);
  • Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) ir 455. vietā (pērn – 484. vietā);
  • Daugavpils Universitāte ir 521.–530. vietā (pērn – 484. vietā);
  • Transporta un sakaru institūts ir 531.–540. vietā (pērn – 541.–550. vietā);
  • Ventspils Augstskola, tāpat kā pērn, ir 601.+ vietā.
Labākā Latvijā: RTU

RTU “QS World University Rankings: Europe 2025” ir kāpinājusi savu sniegumu un jau otro gadu pēc kārtas novērtēta par labāko universitāti Latvijā. Pērn RTU bija 262. vietā.

Šogad visaugstāk reitingā ir novērtēts RTU ieguldījums apmaiņas studentu piesaistē no ārvalstīm. Šajā kritērijā Latvija ir saņēmusi 100% novērtējumu un ierindojas 3. vietā starp Eiropas labākajām universitātēm. Tāpat augsti rezultāti RTU ir arī starptautisko studentu daudzveidības kritērijā, un šajā pozīcijā RTU ierindojas 93. vietā Eiropā. Savukārt RTU studentu aktivitāti, izmantojot starptautiskās mobilitātes iespējas, novērtēta ar 107. vietu.

Jau tradicionāli atzinību izpelnījusies arī RTU reputācija darba devēju skatījumā, šajā kritērijā universitātei piešķirot 130. vietu, savukārt RTU absolventu ienākumi pēc universitātes pabeigšanas novērtēti ar 138. vietu starp reitingā esošajām Eiropas universitātēm.

LU izceļas ar absolventu nodarbinātību

LU šī gada reitingā ieņem 267. vietu, apsteidzot 61% no reitingā iekļautajām 685 Eiropas augstskolām no 42 valstīm. Visvairāk LU izceļas absolventu nodarbinātības rādītājos, ieņemot 19. vietu.

“Augstais novērtējums ir apliecinājums LU diploma vērtībai. Absolventu nodarbinātība ir viens no svarīgākajiem studiju kvalitātes rādītājiem, tāpēc sadarbība ar nozari un darba devējiem, kā arī darba tirgus attīstības prognozēšana ir viena no LU prioritātēm. Mums ir svarīgi, lai mūsu absolventi dzīvē gūst panākumus un var realizēt savu potenciālu, tāpēc arī LU šī gada uzņemšanas kampaņas devīze skan – Sapņo drosmīgi!” uzsver LU rektors profesors Gundars Bērziņš.

LU ir labi rezultāti arī akadēmiskajā reputācijā, zinātnisko rakstu citējamībā, starptautiskajā zinātniskajā sadarbībā un ilgtspējā. Būtiski augstāki rezultāti nekā vidēji reģionā LU ir zinātnisko rakstu skaitā dažādās zinātņu nozarēs, zinātnisko rakstu citējamībā, kā arī studentu mobilitātē gan uz universitāti, gan no tās.

LBTU – par 29 vietām augstāk

Pakāpjoties no 484. vietas, šogad LBTU ir reitinga 455. vietā. Universitātē norāda, ka tas ir konkurētspējīgs rezultāts maza izmēra universitātei Eiropas reģionā.

Visaugstāk LBTU novērtēta kritērijā “iebraucošie apmaiņas studenti”, kurā iegūta 82. vieta, un “izbraucošie apmaiņas studenti”, kur iegūta 185. vieta. Augstas reitinga vietas, pārspējot vairāk nekā pusi reitingā iekļauto augstskolu, iegūtas arī kritērijos “akadēmiskā reputācija”, “darba devēju reputācija”, “nodarbinātības rādītāji” un “publikāciju skaits pētījuma virzienā”. Kritērijos “akadēmiskā reputācija”, “citējamība” un “publikāciju skaits pētījuma virzienā” LBTU ir augstākie rezultāti Latvijas augstskolu vidū.

Kā šogad reitingā veicas citām Baltijas augstskolām?
  • Tartu Universitāte ir 140. vietā (pērn tā bija 137. vietā);
  • Viļņas Universitāte ir 178. vietā (pērn – 177. vietā),
  • Tallinas Tehnoloģiju universitāte ir 254. vietā (pērn – 252. vieta);
  • Kauņas Tehnoloģiju universitāte ir 256. vietā (pērn – 275. vieta);
  • Vītauta Dižā universitāte ir 267. vietā (pērn – 284. vieta);
  • Viļņas Ģedimina Tehniskā universitāte ir 316. vietā (pērn – 307. vieta);
  • Mikola Romeris Universitāte ir 348. vietā (pērn – dalīta 349. vieta);
  • Tallinas Universitāte ieņem 393. vietu (pērn – 390. vieta);
  • Klaipēdas Universitāte – 445. vietu (pērn – dalītu 459. vietu).
Otro reizi

Kopumā reitingā QS World University Rankings: Europe 2025 iekļautas 684 Eiropas universitātes. 1. vietā ierindojas Šveices federālais tehnoloģiju institūts “ETH Zurich” (pērn – 2. vieta), 2. vietu ieņem Londonas Karaliskā koledža (pērn – 6. vieta), savukārt 3. vietu – Oksfordas Universitāte (pērn – 1. vieta).

Augstskolu pozīcija reitingā “QS World University Rankings: Europe” ir nozīmīga, jo tā to sniegumu iespējams salīdzināt ar citām reģiona augstākās izglītības iestādēm, ļaujot saprast universitātes sniegumu Eiropas kontekstā.

Reitingā augstskolu sniegums ir vērtēts pēc 12 dažādiem kritērijiem, iekļaujot arī, piemēram, akadēmisko reputāciju, studentu īpatsvaru, absolventu ienākumus, ilgtspējību, iesaisti starptautiskajā pētniecības apritē, citējamību un zinātniskās publikācijas.

Foto: Unsplash.com