Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (KPMI), kurš ir pētījuma “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” (Towards Gastric Cancer Screening – TOGAS) vadošais partneris, Rēzeknē ir sācis pētījumu Helicobacter pylori infekcijas noteikšana un ārstēšana jaunu cilvēku populācijā. Pētījums ilgs līdz 2026. gada 1. aprīlim, un tajā paredzēts iekļaut 300 līdz 400 dalībniekus vecumā no 30 līdz 34 gadiem.
Pētījuma laikā paredzēts veikt Helicobacter pylori noteikšanu un baktērijas izskaušanu 30 līdz 34 gadus jaunu iedzīvotāju grupā. Balstoties uz iegūtiem rezultātiem, tiks analizēts aicināto indivīdu dalības līmenis pētījumā, novērtēta Helicobacter pylori eradikācijas terapijas un tās blakusparādības. Pētījuma rezultāti sniegs būtisku informāciju, kas nepieciešama kuņģa vēža skrīninga programmas stratēģijas izstrādei un ieviešanai ES. Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras eksperti izstrādās rekomendācijas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai un to efektivitātes izvērtēšanai Eiropas līmenī. Izveidotās vadlīnijas un rekomendācijas Eiropas valstīm palīdzēs iekļaut šos kuņģa vēža profilakses pasākumus savās veselības aprūpes prioritātēs.
“Projekta mērķis ir izstrādāt ieteikumus kuņģa vēža skrīninga ieviešanai ES valstīs. Lai to sasniegtu, tiek veikti trīs plaša mēroga pilotpētījumi, ar kuru palīdzību 36 mēnešu laikā tiek attīstīti dažādi kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas aspekti,” teic LU KPMI pētniece Linda Mežmale.
Šāda veida pētījumi ir nepieciešami, jo Eiropā pašlaik trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās un kuņģa vēža attīstību veicinošās baktērijas Helicobacter pylori izskaušana kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu varētu samazināt pat par 40%, tāpēc būtiski atrast veidus, kā šo profilaksi realizēt praksē.
Sadarbojas ar partneriem citās valstīs
2023. gadā LU KPMI sāka projekta TOGAS vadību. Tajā Latvijas zinātnieku vadībā vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm strādā pie kuņģa vēža skrīninga ieviešanas vadlīnijām un rekomendācijām skrīninga efektivitātes izvērtēšanai. Pilotpētījums “Helicobacter pylori infekcijas noteikšana un ārstēšana jaunu cilvēku populācijā” tiks realizēts ne tikai Latvijā, bet arī citās ES valstīts – Slovēnijā, Īrijā, Horvātijā, Polijā, Rumānijā.
Precīzu kuņģa vēža skrīninga ieviešanas metodiku TOGAS projektā papildinās projekts “Kuņģa vēža izplatības mazināšanas paātrināšana Eiropā ar Helicobacter pylori izskaušanu” (Accelerating gastric cancer reduction in Europe through Helicobacter pylori eradication – EUROHELICAN). LU KPMI to veic sadarbībā ar zinātniekiem Francijā un Slovēnijā. Balstoties pētījumu rezultātos, Pasaules veselības organizācijas starptautiskās vēža izpētes aģentūras eksperti izstrādās rekomendācijas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai un to efektivitātes izvērtēšanai Eiropas līmenī. Izveidotās vadlīnijas un rekomendācijas Eiropas valstīm palīdzēs iekļaut šos kuņģa vēža profilakses pasākumus savās veselības aprūpes prioritātēs. Paredzams, ka tās vēlāk varētu tikt adaptētas izmantošanai arī globāli.
Austrumeiropā ir slikti saslimstības rādītāji
Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža paveids pasaulē. 2020. gadā atklāti aptuveni miljons jaunu kuņģa vēža gadījumu, un miruši gandrīz 800 tūkstoši cilvēku. Visaugstākie kuņģa vēža saslimstības rādītāji pasaulē pēc Austrumāzijas ir Centrāleiropā un Austrumeiropā.
Šajos reģionos kuņģa vēzis visbiežāk tiek atklāts novēloti, līdz ar to varbūtība, ka pacienti izdzīvos turpmākos piecus gadus, ir ievērojami sliktāka – tikai 19 līdz 30% gadījumu. Neskatoties uz pēdējo gadu sasniegumiem vēža terapijā, lielākajā daļā Eiropas valstu piecu gadu dzīvildzes rādītāji pēdējās desmitgadēs nav būtiski uzlabojušies.
Iesaistās vēža pētniecības procesos Eiropas mērogā
LU KPMI tika izveidots 2016. gadā. Tas ir kļuvis ne tikai par līderi vēža pētniecībā Latvijā, bet arī par nozīmīgu dalībnieku vēža pētniecības procesos Eiropas un pasaules mērogā. Pašlaik institūtā norisinās vairāki Eiropas Savienības Vēža misiju un Eiropas Savienības Vēža uzveikšanas plānu atbalstoši projekti.
Kopš 2013. gada LU KPMI zinātnieki vada gremošanas sistēmas audzēju profilakses iespēju pētījumu GISTAR, kas notiek Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras pārraudzībā, un tas ir vienīgais šāda veida pētījums Eiropā. Ar tā palīdzību tiek meklētas un attīstītas jaunas gremošanas sistēmas vēža skrīninga, agrīnas diagnostikas un ārstēšanas iespējas.
Tāpat institūts Latvijā koordinē projektu “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (ICCCS), kurā Eiropas un pasaules vēža jomas eksperti izvērtē Latvijas vēža aprūpes praksi un sniedz rekomendācijas tās uzlabošanai, kā arī citus ar veselības profilaksi, ārstniecību un aprūpi saistītus jautājumus.
LU KPMI vadībā tiek īstenots arī projekts “Vienotā rīcība par vēža skrīninga shēmas ieviešanu” (EUCanScreen). Tas paredz visās Eiropas valstīs ieviest efektīvu vēža profilaksi un agrīnu diagnosticēšanu, izmantojot vienādas, pierādījumos balstītas skrīninga metodes, īpaši akcentējot nevienlīdzības mazināšanu Eiropas valstu vidū. LU KPMI ir atbildīgs gan par visa projekta veiksmīgu realizāciju un administratīvajiem jautājumiem, gan arī iesaistīts visos projekta darba virzienos un posmos, kas ir saistītas ar vēža skrīninga ilgtspējas analīzi un rekomendāciju izstrādi. Kopumā projektā ir iesaistītas 29 valstu veselības ministriju nominētas iestādes, veidojot 97 institūciju partnerību. Latvijā projekts tiks īstenots sadarbībā ar Veselības ministrijas Slimību profilakses un kontroles centru, Rīgas Stradiņa universitāti un Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu.
Foto: Unsplash.com