Piešķir līdzfinansējumu starptautiskam vēža skrīninga projektam, ko vada Latvija

Author
Anda Asere, Labs of Latvia

18. jūlijs, 2024. gads

Eiropas Komisijas programmas “ES-veselībai” projektam “Vienotā rīcība par jaunās ES vēža skrīninga shēmas ieviešanu” (EUCanScreen), ko vada Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (KPMI), piešķirs nepieciešamo valsts budžeta līdzfinansējumu – 993,1 tūstoti eiro.

Projekts “Vienotā rīcība vēža skrīninga programmu ieviešanai” paredz visās Eiropas valstīs ieviest efektīvu vēža profilaksi un agrīnu diagnosticēšanu, izmantojot vienādas, pierādījumos balstītas skrīninga metodes, īpaši akcentējot nevienlīdzības mazināšanu Eiropas valstu vidū.

Visu projektā iesaistīto valstu kopējās projekta plānotās izmaksas ir 38,7 miljoni eiro, tai skaitā 31 miljons eiro Eiropas Komisijas finansējuma. Latvijas partneru kopējās izmaksas plānotas 5,13 miljonu eiro apmērā, tai skaitā projekta īstenošanai nepieciešams valsts budžeta līdzfinansējums – 993,1 tūkstotis eiro.

Projektu vada LU KPMI

Projekts “Vienotā rīcība par vēža skrīninga shēmas ieviešanu” tiek īstenots Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (KPMI) vadībā.

“Mūsu lielākais izaicinājums ir sekmīgi vadīt projektu visā tā īstenošanas periodā un sasniegt tā mērķus Eiropas mērogā. Taču ar šo projektu vēlamies arī panākt būtisku progresu tieši Latvijā – vēža apkarošanas jomā tuvoties attīstītāko valstu līmenim, jau esošo krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža skrīninga programmu iedzīvināšanu, sagatavoties jaunu, izmaksu ziņā efektīvu un kvalitatīvu plaušu, prostatas un kuņģa vēža skrīninga programmu ieviešanai, attīstīt projekta ietvaros izveidoto apmācības centru infrastruktūru,” iepriekš akcentēja LU KPMI direktors prof. Mārcis Leja.

LU KPMI ir atbildīgs gan par visa projekta veiksmīgu realizāciju un administratīvajiem jautājumiem, gan arī iesaistīts visos projekta darba virzienos un posmos, kas ir saistītas ar vēža skrīninga ilgtspējas analīzi un rekomendāciju izstrādi. Kopumā projektā ir iesaistītas 29 valstu veselības ministriju nominētas iestādes, veidojot 97 institūciju partnerību. Latvijā projekts tiks īstenots sadarbībā ar Veselības ministrijas Slimību profilakses un kontroles centru, Rīgas Stradiņa universitāti un Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu.

“LU uzticētā vadošā partnera atbildība ir gan mūsu līdzšinējā darba kvalitātes augsts novērtējums, gan uzticības kredīts, kuru attaisnosim starptautiska līmeņa pētniecības darbā. Šī projekta īstenošana nostiprinās LU nozīmīgo vietu globālajā zinātnes telpā, tādējādi piesaistot papildu finanšu līdzekļus pētniecībai, ne tikai veselības jomā. Stiprināsim LU kā medicīnas nozares vadošās un koordinējošās institūcijas lomu Latvijā,” iepriekš uzsvēris LU rektors prof. Gundars Bērziņš.

Projekts “Vienotā rīcība par vēža skrīninga shēmas ieviešanu” ir līdz šīm lielākais Eiropas Komisijas vienotās rīcības projekts, kuru vadīs Latvijas organizācija.

Ieviesīs vienotu praksi visās Eiropas valstīs

Paredzams, ka projekta “Vienotā rīcība par jaunās ES vēža skrīninga shēmas ieviešanu” realizācija būtiski palīdzēs uzlabot vēža skrīninga procesu valstī. Projektā paredzēts atbalstīt uzlabojumus vēža skrīninga organizācijā jau līdz šim ieviestajām skrīninga pieejām, celt organizatoru kapacitāti, nodrošināt kvalitātes kritēriju izpildei nepieciešamo datu plūsmu, nodrošināt skrīninga ilgtspēju. Vienlaikus plānots strādāt pie mākslīgā intelekta izmantošanas uzsākšanas skrīningā, jaunu metožu izvērtēšanas un jaunu skrīninga pieeju pakāpeniskas ieviešanas. Būtiska uzmanība tiks pievērsta speciālistu izglītībai, profesionālās kvalifikācijas un kompetenču celšanai.

Latvijā projektā paredzēts izveidot reģionālu apmācības centru mamogrāfijā, kura darbība tiks turpināta arī pēc projekta.

“Latvija un citas Eiropas valstis uzņemas ievērojamu atbildību saistībā ar onkoloģiskajām slimībām. Lai gan Eiropas iedzīvotāji veido tikai desmito daļu pasaules populācijas, Eiropā notiek apmēram ceturtdaļa no visiem onkoloģisko saslimšanu gadījumiem pasaulē. Bet līdz ar atbildību, jāuzņemas arī nozīmīgs profilakses darbs. Tāpēc EUCanScreen projekta īstenošana, īpašu uzmanību pievēršot krūts, dzemdes kakla un zarnu vēzim, kā arī jaunu programmu izstrāde plaušu, prostatas un kuņģa vēža skrīningam, ir nozīmīgs solis pareizajā virzienā. Tas arī saskan ar Valsts kontroles revīzijā uzsvērto informāciju par onkoloģisko slimību agrīnas atklāšanas potenciālu – Latvijā tas pašlaik ir nepilnīgi novērtēts un izmantots. EUCanScreen projekta īstenošana nodrošinās būtisku progresu, uzlabojot vēža skrīninga programmu efektivitāti un izlīdzinot to realizāciju Eiropas valstu starpā. Papildus projekta īstenošana sniegs arī iespēju veidot ciešāku sadarbību starp valstu un reģionālajām institūcijām Eiropas mērogā, uzlabojot mūsu spējas uzveikt vēzi ar sistemātisku un koordinētu pieeju,” uzsver veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Iesaistās vēža pētniecības procesos Eiropas mērogā

LU KPMI tika izveidots 2016. gadā. Tas ir kļuvis ne tikai par līderi vēža pētniecībā Latvijā, bet arī par nozīmīgu dalībnieku vēža pētniecības procesos Eiropas un pasaules mērogā. Pašlaik institūtā norisinās vairāki Eiropas Savienības Vēža misiju un Eiropas Savienības Vēža uzveikšanas plānu atbalstoši projekti.

Kopš 2013. gada LU KPMI zinātnieki vada gremošanas sistēmas audzēju profilakses iespēju pētījumu GISTAR, kas notiek Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras pārraudzībā, un tas ir vienīgais šāda veida pētījums Eiropā. Ar tā palīdzību tiek meklētas un attīstītas jaunas gremošanas sistēmas vēža skrīninga, agrīnas diagnostikas un ārstēšanas iespējas.

2023. gadā LU KPMI uzsāka projekta “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” TOGAS vadību. Tajā Latvijas zinātnieku vadībā vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm strādā pie kuņģa vēža skrīninga ieviešanas vadlīnijām un rekomendācijām skrīninga efektivitātes izvērtēšanai. Tāpat institūts Latvijā koordinē projektu “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (ICCCS), kurā Eiropas un pasaules vēža jomas eksperti izvērtē Latvijas vēža aprūpes praksi un sniedz rekomendācijas tās uzlabošanai, kā arī citus ar veselības profilaksi, ārstniecību un aprūpi saistītus jautājumus.

Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte