Pētniekiem pieejami 12,8 miljoni inovatīvu biomedicīnas un fotonikas tehnoloģiju izstrādei

Author
Renāte Franke, "BioPhoT" komunikācijas vadītāja

29. janvāris, 2025. gads

granti pētījumi

Biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonikas, viedo materiālu, elektronikas, elektrotehnikas, tehnoloģiju un inženiersistēmu pētniecības un inovāciju projektiem līdz 2026. gada beigām būs pieejams valsts budžeta finansējums 12,8 miljonu eiro apmērā. To nodrošinās Valsts pētījumu programmas (VPP) platformas “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” jeb “BioPhoT” īstenošana.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis norāda: “Ir būtiski veidot un attīstīt mērķtiecīgus atbalsta mehānismus, kas sekmē inovatīvu tehnoloģiju izstrādi. Biomedicīnas un fotonikas nozares izceļas ar ievērojamu eksporta potenciālu, kura pamatā ir inovācijas un jaunu, konkurētspējīgu produktu radīšana. Ar finansiālu atbalstu šo nozaru idejas var pārtapt tirgū pieprasītos un augstas pievienotās vērtības produktos. Ilgtermiņā šāda pieeja stiprinās Latvijas konkurētspēju globālajos tirgos, vienlaikus veicinot biomedicīnas un fotonikas nozaru attīstību un inovāciju spēju.”

Platforma “BioPhoT” veicinās biomedicīnas un fotonikas tehnoloģiju zinātņu un komercsektora sadarbību un tehnoloģiju attīstīšanu. Tās stratēģiskā pieeja ir identificēt pētījumus ar zemu tehnoloģiskās sagatavotības līmeni (Technology Readiness Level jeb TRL), taču ar augstu komercializācijas potenciālu. Pateicoties finansiālajam atbalstam, tiks veicināta šo ideju attīstība un ilgtermiņā veidotas konkurētspējīgas, tirgū pieprasītas tehnoloģijas un produkti, kas balstīti uz zinātniskajiem pētījumiem biomedicīnas un fotonikas jomā.

 “Šī pieeja ļaus mazināt plaisu starp zinātni un komercsektoru, uzlabojot iespēju izgudrojumiem pārvarēt t.s. “nāves ieleju” to attīstības ceļā. Šādas platformas izveide ir būtisks solis Latvijas tehnoloģisko inovāciju izcilības veicināšanā un konkurētspējas palielināšanā globālā tirgū, kā arī kalpos par pamatu nākotnes inovāciju attīstībai,” skaidro projekta vadītājs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) direktora vietnieks Osvalds Pugovičs.

T.Grīnbergs_LU.JPG
Jaunas pētniecības un inovāciju programmas darba uzsākšana. Foto: Toms Grīnbergs / Latvijas Universitāte.

Platformas darbība paredzēta līdz 2032. gadam. Atbalsts zinātnieku iniciatīvām un reakcijām uz komercsektora identificētām zinātņietilpīgām problēmām plānots trijos posmos, no kuriem pirmajā - līdz 2026. gada 30. novembrim - ar Ministru kabineta rīkojumu tieši inovāciju projektu īstenošanai pieejami vairāk nekā 12 miljoni eiro. Teju 5 miljoni eiro tiks atvēlēti zinātnieku inovāciju prasmju pilnveidošanai, t.sk. apmācībām par intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumiem. Ja darbi noritēs sekmīgi, valsts budžeta finansējums tiks piešķirts arī nākamajiem  posmiem līdz pat 2032. gadam.

Līdz 2032. gadam iecerēts radīt 35 jaunas tehnoloģijas, kas sasniegs eksperimentāli pierādītu tehnoloģisko pamatu (TRL 3 līmenis) vai tehnoloģisko validāciju laboratorijas apstākļos (TRL 4 līmenis). Paredzēts, ka vismaz 23 no šīm tehnoloģijām tiks attīstītas līdz validācijai reālos apstākļos (TRL 5 līmenis) vai demonstrācijai pilna mēroga apstākļos (TRL 6 līmenis), savukārt vismaz četras nonāks inovāciju komercializācijas fāzē.

Platformas darbības pirmais posms norisināsies līdz 2026. gada beigām, un tā laikā tiks izsludināti četri inovāciju projektu konkursi. Pirmais uzsaukums sagaidāms jau šī gada februārī un tam varēs pieteikties pētnieki jaunu tehnoloģiju un inovatīvu ideju attīstīšanai biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonikas, viedo materiālu, elektronikas, elektrotehnikas un tehnoloģiju un inženiersistēmu nozarēs. Maksimālais pieejamais finansējums vienas idejas īstenošanai būs 200 tūkstoši eiro, un to realizācijai noteikts 12 mēnešu termiņš.

“BioPhoT” koordinē OSI, to īsteno Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Universitāte (LU), LU Cietvielu fizikas institūts, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”, Rīgas Stradiņa universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte.

Projekts “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” jeb "BioPhoT" tiek īstenots Valsts Pētījumu programmas "Inovāciju fonds – Ilgtermiņa pētījumu programma" ietvaros. Platformas numurs: IVPP-EM-Inovācija-2024/1-0002.

saistītie raksti

zinātne granti

Ilgspīdošu materiālu izpētes iespējas Latvijas Universitātē konkurē pasaules līmenī

Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta (CFI) Spektroskopijas laboratorijas Lexsygresearch TL/OSL analizators papildināts ar Peltjē dzesēšanas elementu, kas ļāvis iegūt būtiskus zinātniskos rezultātus ilgspīdošu materiālu pētījumos. Šī iekārta ir ļāvusi strauji attīstīt va…

LU Cietvielu institūts

3. februāris, 2025. gads

pētījumi

Turpinās darbs pie nulles emisiju ūdeņraža kurināmā elementa piekrastes zvejas kuģa modeļa izstrādes

Gandrīz gadu Vidzemes Augstskolas (ViA), Rīgas Tehniskās Universitātes un Stokholmas Vides institūta Igaunijas Tallinas centra pētnieki, kā arī  uzņēmēji no Latvijas un Francijas strādā pie projekta ”Piekrastes zvejas kuģi, kurus darbina nulles emisijas ūdeņraža kurināmā elementi | H…

Vidzemes Augstskola

29. janvāris, 2025. gads

pētījumi

JVLMA Zinātniskās pētniecības centrs – vieta, kur satiekas zinātne, mūzika un deja

Pētniecība Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) aptver daudzveidīgus virzienus, kas veido pamatu gan Latvijas mūzikas tradīciju saglabāšanai, gan jaunu zināšanu radīšanai starptautiskā līmenī. Atzīmējot JVLMA 105. gadadienu, var droši secināt, ka Mūzikas akadēmijas pētnieciskā darbība i…

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija

27. janvāris, 2025. gads

medicīna pētījumi

Latvijas zinātnieki cenšas pārspēt agresīvu un bīstamu audzēju

Viens no pērnā gada Latvijas zinātnes sasniegumiem ir Latvijas Universitātē (LU) tapusi unikāla iekārta, kas palīdzēs noskaidrot, kā uzlabot adenokarcinomas pacientu ārstēšanu.  Aizkuņģa dziedzera adenokarcinoma ir viens no agresīvākajiem vēža veidiem. Aptuveni 90% pacientu, kuriem tas diag…

Ilze Kuzmina (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente)

13. janvāris, 2025. gads