“MikroTik” projektu konkursā pieteikts rekordliels projektu skaits

Author
Labs of Latvia

15. janvāris, 2025. gads

zinātnes komunikācija konkurss medicīna

Latvijas Universitātes (LU) fonda dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu projektu konkursā, ko atbalsta “MikroTik”, saņemts rekordliels pieteikumu skaits – 55 projekti. 2024. gada nogalē izsludinātā “MikroTik” projektu konkursā LU zinātnieku projektu īstenošanai ir pieejams viens miljons eiro.

 

Latvijas-Universitate.jpeg

Pieteikto projektu realizēšanai nepieciešamā summa pieejamo finansējumu pārsniedz vairāk nekā trīs reizes.

“Rekordlielais pieteikumu skaits apliecina LU zinātniskā darba intensitāti un vēlmi sasniegt rezultātus ātrāk. Esam pateicīgi un priecīgi, ka pētnieki uzticas LU fondam. Ambiciozi, inovatīvi un kvalitatīvi projekti ir pamats motivēt mecenātus investēt Latvijas zinātnes nākotnē,” teic LU fonda valdes priekšsēdētāja Baiba Ebuliņa.

Projekti aptver plašu jomu loku, tostarp arī kosmosa izpēti, cilvēku un dzīvnieku veselību, farmāciju, lauksaimniecību, skaistumkopšanu u. c. Finansējums lielākoties paredzēts dažādu iekārtu, aprīkojuma, programmatūras iegādei, taču minēti arī tādi mērķi kā dažādu izglītojošu materiālu un grāmatu izdošana, dokumentālas filmas veidošana u. c.

Visvairāk – 22 projektus – konkursam iesniedza LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes pētnieki. 21 projektu iesniedza LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes zinātniskie institūti un pētniecības centri. Pieteikumu vidū ir arī projekti no LU Cietvielu fizikas institūta, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes, LU Humanitāro zinātņu fakultātes un LU Botāniskā dārza.

Komisija un pieaicinātie neatkarīgie eksperti projektu pieteikumus izvērtēs līdz 2025. gada 15. februārim.

Atbalsta gan fundamentālo, gan lietišķo pētniecību

“MikroTik” (SIA “Mikrotīkls”) ir LU fonda mecenāts jau kopš 2011. gada, sniedzot atbalstu studentu stipendijām, kā arī finansējot nozīmīgus pētniecības projektus un pētnieku darbu, tai skaitā iekārtu iegādi. Līdz šim LU fonda mecenāta ziedojumi devuši nozīmīgu ieguldījumu gan fundamentālajā, gan lietišķajā pētniecībā – līdz šim atbalstīti 87 pētniecības projekti vairāk nekā četru miljonu eiro apmērā.

“Atbalsts Latvijas izglītībai ir svarīgs ikvienam, kurš vēlas sekmēt mūsu valsts zinātnes un akadēmiskās vides izaugsmi. Ziedojot LU fondam, man ir iespēja veicināt talantīgāko un ambiciozāko LU studentu un zinātnieku sasniegumus, tādējādi stiprinot arī Latvijas nākotni,” iepriekš norādījis SIA “Mikrotīkls” līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš.

Daži no “MikroTik” atbalstītajiem LU projektiem:

  • Metformīna neirorestoratīvo īpašību izmeklēšana eksperimentālajā Alcheimera slimības modelī. Projekta mērķis ir identificēt šūnas signālceļus, kas ir iesaistīti metformīna neiroprotektīvo efektu veicināšanā sporādiskās Alcheimera slimības tipa dzīvnieku modelī, rakstīja Labs of Latvia.
  • Dabisko galētājšūnu pavairošanas metodoloģijas pielāgošana izmantošanai automatizētā ex vivo šūnu kultivēšana sistēmā. Projekta mērķis ir pielāgot galētājšūnu liela apjoma kultivēšanas metodoloģiju izmantošanai automatizētā kultivēšanas sistēmā.
  • Jaunas diagnostiskās un ārstnieciskās stratēģijas izpēte mazenteriālās išēmijas gadījumā in vivo. Šī projekta mērķis ir izmantojot klīniskajai praksei slimnīcā pietuvinātu eksperimentālo izmēģinājuma dzīvnieku modeli, pētīt organisma kopējo atbildi uz zarnu asinsrites nepietiekamību, simulējot trīs klīniskās situācijas bērnu un pieaugušo medicīnas praksē, rakstīja Labs of Latvia.
  • Urīnpūšļa audzēja terapeitisko un diagnostisko biomarķieru atlase ar inovatīvu aptamēru selekcijas metodi. Projekta mērķis ir atrastu urīnpūšļa audzēja biomarķierus jaunu diagnostikas un terapijas līdzekļu izstrādei, izmantojot inovatīvu aptamēru atlases tehnoloģiju, rakstīja Labs of Latvia

saistītie raksti

medicīna zinātne

Veselības aprūpes iestāžu atkritumi – drauds vai iespēja?

Latvijas Zinātnes padomes administrētais fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas projekts "Aprites ekonomikas risinājumi veselības aprūpes atkritumu apsaimniekošanā vides aizsardzības un sabiedrības veselības mērķu nodrošināšanai (Panacea)", ko īstenoja Rīgas Tehniskā universitāte, izceļas ar …

Latvijas Zinātnes padome

17. janvāris, 2025. gads

medicīna zinātne

Svinīgi atklās Baltijas Biomateriālu ekselences centra jauno ēku

20. janvārī plkst. 12.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Paula Valdena ielā 3, k–1, tiks svinīgi atklāta Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) jaunā ēka, kurā zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēku rezerves daļas …

Rīgas Tehniskās universitāte

16. janvāris, 2025. gads

medicīna pētījumi

Latvijas zinātnieki cenšas pārspēt agresīvu un bīstamu audzēju

Viens no pērnā gada Latvijas zinātnes sasniegumiem ir Latvijas Universitātē (LU) tapusi unikāla iekārta, kas palīdzēs noskaidrot, kā uzlabot adenokarcinomas pacientu ārstēšanu.  Aizkuņģa dziedzera adenokarcinoma ir viens no agresīvākajiem vēža veidiem. Aptuveni 90% pacientu, kuriem tas diag…

Ilze Kuzmina (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente)

13. janvāris, 2025. gads

zinātnes komunikācija

Pasniegti "researchLatvia" vēstneša apliecinājumi "Member of researchLatvia"

"Zinātne Latvijai 2025" atvēršanas svētki pulcēja Latvijas zinātnes un inovāciju kopienu, lai izceltu 12 spilgtas zinātnes personības. Šī pasākuma ietvaros pirmo reizi tika pasniegts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotās zinātnes komunikācijas platformas researchLatvia vēstneša apliecin…

researchLatvia

13. janvāris, 2025. gads