Latvijas Universitātes (LU) fonda dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu projektu konkursā, ko atbalsta “MikroTik”, saņemts rekordliels pieteikumu skaits – 55 projekti. 2024. gada nogalē izsludinātā “MikroTik” projektu konkursā LU zinātnieku projektu īstenošanai ir pieejams viens miljons eiro.
Pieteikto projektu realizēšanai nepieciešamā summa pieejamo finansējumu pārsniedz vairāk nekā trīs reizes.
“Rekordlielais pieteikumu skaits apliecina LU zinātniskā darba intensitāti un vēlmi sasniegt rezultātus ātrāk. Esam pateicīgi un priecīgi, ka pētnieki uzticas LU fondam. Ambiciozi, inovatīvi un kvalitatīvi projekti ir pamats motivēt mecenātus investēt Latvijas zinātnes nākotnē,” teic LU fonda valdes priekšsēdētāja Baiba Ebuliņa.
Projekti aptver plašu jomu loku, tostarp arī kosmosa izpēti, cilvēku un dzīvnieku veselību, farmāciju, lauksaimniecību, skaistumkopšanu u. c. Finansējums lielākoties paredzēts dažādu iekārtu, aprīkojuma, programmatūras iegādei, taču minēti arī tādi mērķi kā dažādu izglītojošu materiālu un grāmatu izdošana, dokumentālas filmas veidošana u. c.
Visvairāk – 22 projektus – konkursam iesniedza LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes pētnieki. 21 projektu iesniedza LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes zinātniskie institūti un pētniecības centri. Pieteikumu vidū ir arī projekti no LU Cietvielu fizikas institūta, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes, LU Humanitāro zinātņu fakultātes un LU Botāniskā dārza.
Komisija un pieaicinātie neatkarīgie eksperti projektu pieteikumus izvērtēs līdz 2025. gada 15. februārim.
Atbalsta gan fundamentālo, gan lietišķo pētniecību
“MikroTik” (SIA “Mikrotīkls”) ir LU fonda mecenāts jau kopš 2011. gada, sniedzot atbalstu studentu stipendijām, kā arī finansējot nozīmīgus pētniecības projektus un pētnieku darbu, tai skaitā iekārtu iegādi. Līdz šim LU fonda mecenāta ziedojumi devuši nozīmīgu ieguldījumu gan fundamentālajā, gan lietišķajā pētniecībā – līdz šim atbalstīti 87 pētniecības projekti vairāk nekā četru miljonu eiro apmērā.
“Atbalsts Latvijas izglītībai ir svarīgs ikvienam, kurš vēlas sekmēt mūsu valsts zinātnes un akadēmiskās vides izaugsmi. Ziedojot LU fondam, man ir iespēja veicināt talantīgāko un ambiciozāko LU studentu un zinātnieku sasniegumus, tādējādi stiprinot arī Latvijas nākotni,” iepriekš norādījis SIA “Mikrotīkls” līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš.
Daži no “MikroTik” atbalstītajiem LU projektiem:
- Metformīna neirorestoratīvo īpašību izmeklēšana eksperimentālajā Alcheimera slimības modelī. Projekta mērķis ir identificēt šūnas signālceļus, kas ir iesaistīti metformīna neiroprotektīvo efektu veicināšanā sporādiskās Alcheimera slimības tipa dzīvnieku modelī, rakstīja Labs of Latvia.
- Dabisko galētājšūnu pavairošanas metodoloģijas pielāgošana izmantošanai automatizētā ex vivo šūnu kultivēšana sistēmā. Projekta mērķis ir pielāgot galētājšūnu liela apjoma kultivēšanas metodoloģiju izmantošanai automatizētā kultivēšanas sistēmā.
- Jaunas diagnostiskās un ārstnieciskās stratēģijas izpēte mazenteriālās išēmijas gadījumā in vivo. Šī projekta mērķis ir izmantojot klīniskajai praksei slimnīcā pietuvinātu eksperimentālo izmēģinājuma dzīvnieku modeli, pētīt organisma kopējo atbildi uz zarnu asinsrites nepietiekamību, simulējot trīs klīniskās situācijas bērnu un pieaugušo medicīnas praksē, rakstīja Labs of Latvia.
- Urīnpūšļa audzēja terapeitisko un diagnostisko biomarķieru atlase ar inovatīvu aptamēru selekcijas metodi. Projekta mērķis ir atrastu urīnpūšļa audzēja biomarķierus jaunu diagnostikas un terapijas līdzekļu izstrādei, izmantojot inovatīvu aptamēru atlases tehnoloģiju, rakstīja Labs of Latvia