LU pievienojas Atvērtajam Kvantu institūtam

Author
Latvijas Universitāte

5. septembris, 2024. gads

Latvijas Universitāte (LU) parakstījusi līgumu ar Eiropas Kodolpētniecības organizāciju (European Organization for Nuclear Research) jeb CERN, kā jaunam dalībniekam pievienojoties Atvērtajā Kvantu institūtā (Open Quantum institute - OQI). Šī sadarbība iezīmē nozīmīgu soli kvantu tehnoloģiju attīstībā un pielietošanā, lai risinātu globālus izaicinājumus un veicinātu Apvienoto Nāciju Organizācijas - ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) sasniegšanu.

OQI mērķis ir attīstīt kvantu tehnoloģijas ar praktisku pielietojumu, kas var palīdzēt pārveidot dažādas nozares, piemēram, veselības aprūpi, enerģētiku un transportu, un nodrošināt ilgtspējīgu attīstību globālā mērogā. Ar šo līgumu LU aktīvi piedalīsies šo mērķu īstenošanā, sniedzot savu ieguldījumu kvantu pētniecības un tehnoloģiju jomā.

OQI tika izveidots Ženēvas Zinātnes un Diplomātijas Iniciatora (Geneva Science and Diplomacy Anticipator – GESDA) paspārnē un 2024. gadā uzsāka savu pilotfāzi, kuru rīko CERN ar investīciju bankas UBS atbalstu. Institūts kalpo kā platforma, kas apvieno dažādu valstu vadošos zinātniekus, pētniekus un organizācijas, lai veicinātu kvantu zināšanu un tehnoloģiju apmaiņu, inovāciju izstrādi un to ieviešanu reālajā dzīvē. Tā mērķis ir izveidot globālu sadarbības tīklu, kas palīdzētu risināt sarežģītākos mūsdienu zinātnes un sabiedrības izaicinājumus.

LU ir vairāk nekā divu desmitgažu pieredze kvantu pētniecībā, un tās kvantu pētniecības grupas ir starptautiski atzītas par izcilību šajā jomā. Universitāte šobrīd vada Latvijas Kvantu iniciatīvas projektu, un ir arī Eiropas Kvantu Programmatūras Institūta partneris, kā arī aktīvi piedalās starptautiskās kvantu kopienas attīstībā, stiprinot sadarbību ar citiem vadošajiem institūtiem un universitātēm. Papildus tam, LU ir bijusi līdere bezpeļņas globālā tīkla QWorld izveidē un attīstībā, kas veicina kvantu skaitļošanas un programmēšanas izglītību, nodrošinot apmācību un izglītošanu tūkstošiem studentu no visas pasaules. Jaunā sadarbība ar CERN un citiem OQI partneriem ne tikai sekmēs kvantu tehnoloģiju progresu, bet arī sniegs būtisku ieguldījumu ilgtspējīgas nākotnes veidošanā visai sabiedrībai.

Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments