Latvijā dibinātais tehnoloģiju jaunuzņēmums “Nanocraft” modelē Eiropas Kosmosa aģentūras misijas “Comet Interceptor” kosmiskā aparāta mērķa komētu, tās aktivitāti un iespējamos nolidojumu scenārijus. Šāda misija, kuras mērķa komēta nav zināma, tiek izstrādāta pirmo reizi.
Šajā projektā jaunuzņēmums apņemas nodrošināt “Comet Interceptor” kameru komandas OPIC, MIRMIS un EnVisS ar sintētiskiem fotoreāliem attēliem, kuri atainotu dažādus komētu nolidojumus un iespējamo komētu aktivitāti. “Comet Interceptor” plānots palaist kosmosā 2029. gadā.
“Tā kā misijas mērķa komēta vēl nav zināma, jo tā nāk no Epika–Orta mākoņa tūkstošiem reižu tālāk kā Zeme no Saules, tad ar sintētiskiem attēliem mēs palīdzam izstrādāt un testēt kameras un borta algoritmus,” skaidro “Nanocraft” līdzdibinātājs Andris Slavinskis.
“Nanocraft” ir sācis darbu arī pie “N-Space” misijas dizaina rīka, kurš spētu modelēt kosmosa un Zemei tuvas ainas reāllaikā.
“Mēs redzam, ka kameras ir kļuvušas par galveno navigācijas risinājumu gan droniem, gan bezpilota lidaparātiem un tas pats notiek kosmosa tehnoloģiju jomā. Ar “N-Space” mēs vēlamies attīstīt ērti lietojamu profesionālu programmatūras rīku, kas atbalstītu jauno tehnoloģiju paaudzi. Mēs redzam, ka kamerām ir liela loma lēmumu pieņemšanā un to izstrādātāji aktīvi izmanto sintētiskos attēlus, lai mācītu algoritmus,” paskaidro A. Slavinskis.
Liek lietā līdzšinējo pieredzi
Jaunuzņēmuma dibinātāji Andris Slavinskis, Inese Lībiete un Uldis Locāns ir jauni datorzinātnieki ar pieredzi kosmosa un Zemes pielietojumu tehnoloģiju izstrādē. Viņi vēlas iekarot kosmosa modelēšanas jomu ar modernām trīsdimensiju fotoreālām tehnoloģijām, kuras jau novērtējusi Eiropas Kosmosa aģentūra un sadarbības partneri Somijā un Igaunijā.
Ideja dibināt “Nanocraft” viņiem radās 2023. gada sākumā, jo komandai ir 10 gadu pieredze tehnoloģiju izstrādē un pētniecībā, kā arī vēlme savas spējas likt lietā kosmosa risinājumos. A. Slavinskis “Comet Interceptor” misijā ir darbojies Ālto universitātē Somijā un Tartu Universitātē Igaunijā. Viņš savu draugu lokā uzrunāja līdzdibinātājus I. Lībieti un U. Locānu, kuriem ir plaša pieredze zinātnē un privātajā sektorā.
I. Lībiete maģistra studiju laikā darbojusies Ventspils Starptautiskajā Radioastronomijas centrā un pēc studijām guvusi plašu vadības, informācijas tehnoloģiju projektu un produktu izstrādes pieredzi dažādos privātos uzņēmumos. Šobrīd viņa darbojas Tartu Universitātes “Comet Interceptor” OPIC komandā. U. Locāns ir ieguvis doktora grādu Latvijas Universitātē par darbu Paula Šērera institūtā Šveicē un vēlāk guvis pieredz gan “Intel”, gan “Microsoft”, kur strādā joprojām. Pēc Tartu Universitātes doktora grāda iegūšanas fizikā A. Slavinskis ir strādājis NASA Eimsa pētniecības centrā Kalifornijā, kur attīstīja “Nanocraft” uzņēmumam nepieciešamās spējas kosmosa misijas dizaina jomā.
Sadarbojas ar Ventspils Augstskolu
Lai sāktu sadarbību ar Eiropas Kosmosa aģentūru, “Nanocraft” piedalījās 2023. gada Latvijas nacionālās programmas uzsaukumā, kurš aicināja Latvijā attīstīt jaunas kosmosa tehnoloģiju nozares.
Eiropas Kosmosa aģentūras projekta realizācijā ir iesaistīta Ventspils Augstskola un Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs, kas ir atbildīgi par komētu aktivitāšu modelēšanu, iekļaujot gan komētas atmosfēras, gan komētas astes modelēšanu. Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra pētniece Karina Šķirmante iepriekš ir modelējusi komētu aktivitāti radio frekvenču joslā, lai novērtētu iespējamību novērot komētas ar Irbenes radioteleskopiem. Centra komandas pieredze augstas veiktspējas skaitļošanā un datu apstrādē sniedz iespēju optimizēt izstrādāto modeli uz Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra augstas veiktspējas klasteriem. Jaunais projekts centra komandai sniedz iespēju paplašināt pieredzi un pievienoties “Comet Interceptor” zinātnieku un inženieru komandai, tādējādi paverot jaunas sadarbības iespējas. Ventspils Augstskolas iesaiste nav sakritība, jo tieši tur A. Slavinskis, I. Lībiete un U. Locāns ieguva bakalaura un maģistra grādus datorzinātnēs.
Foto: "Nanocraft”, Mario F. Palos