Dr. oec. Ieva Zemīte, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta asociētā profesore un vadošā pētniece, LKA un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgās maģistra studiju programmas "Radošās industrijas un izaugsmes menedžments" direktore
Lai izdotos, radošajai personībai vienmēr jābūt gana uzņēmīgai, uzņēmējam – radošam, savukārt īstā māksla ir vienmēr rast risinājumu.
Ievas zinātniskā, akadēmiskā un profesionālā darbība ļauj radošo industriju zinātnei Latvijā attīstīties kā jaunam starpdisciplināras pētniecības virzienam. Viņas profesionālo ikdienu veido četru darbības jomu – pētniecība, darbs ar studējošajiem, radošā uzņēmējdarbība un radošo personu interešu pārstāvības politikas veidošana – sinerģija. Viens no Ievas pēdējā laika interesantākajiem pētījumiem saistīts ar radošo industriju nozīmi Latvijas mazpilsētās. Tāpat viņa aktīvi darbojas studentu un jauno uzņēmēju radošās uzņēmējdarbības biznesa inkubatoros.
Jau sākot studijas LKA, Ieva apzinājās, ka vēlas padziļināti izprast un pētīt kultūras jautājumus. Tāpēc studiju laikā ar vēlmi padarīt šīs jomas starpdisciplināras viņa pievērsās kultūras menedžmentam, kas tālāk attīstījās studijās uzņēmējdarbībā un biznesa administrācijā. Izstrādājot doktora disertāciju, ko sākotnēji bija iecerējusi veltīt kultūras ekonomikai, Ieva skaidri formulēja pētniecisko interesi par kultūras uzņēmējdarbību, kurā iespējams apvienot gan uzņēmējdarbības zinības, gan mākslu un radošumu, gan darbu ar māksliniekiem un radošām personībām, studentiem un citus viņai svarīgus jautājumus.
Kopš tā laika Ieva īstenojusi daudzus ar radošajām industrijām saistītus problēmjautājumu pētījumus gan nacionāla, gan starptautiska mēroga projektos, tostarp par kultūras ietekmi un nozīmi mazpilsētās, kultūras un radošās uzņēmējdarbības ilgtspējas jautājumiem reģionos, tā saukto “nedrošo nodarbinātību” un to, kā mazināt tās radītos šķēršļus kultūras un mākslas nozarē.
Nozīmīgs uzdevums, uzskata Ieva, ir izpratnes veicināšana sabiedrībā par kultūras nozares ekonomisko vērtību. Lai gan uz kultūru ierasts skatīties tikai kā radošu izpausmi, skaitļi un dati rāda: kultūras nozare savu tautsaimniecībai pienesto vērtību spēj vairot 2,5 reizes, kas ir sniegums, ar kādu var lepoties ne visas tautsaimniecības nozares. Ievas ieskatā tas ir īpaši svarīgi arī radošās uzņēmējdarbības attīstības kontekstā mazajās Latvijas pilsētās, veicinot šo vietu ekonomisko izaugsmi un tūrismu un cita starpā risinot arī urbanizācijas radītās problēmas un piesaistot iedzīvotājus.
Būtiska pētnieces profesionālās darbības šķautne ir darbs ar studentiem un jaunajiem uzņēmējiem ne vien augstskolas auditorijā, bet arī veicinot radošās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā arī praktiskā veidā – darbojoties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Radošo industriju biznesa inkubatorā un Latvijas Universitātes Studentu biznesa inkubatorā. Ieva ir pārliecināta, ka radošā joma un uzņēmējdarbība nav nemaz tik atšķirīgas un arī radošām personībām sevī jāatrod uzņēmējspēja. Tajā pašā laikā inkubators ir lieliska vieta, kur iemācīties pārvarēt šķēršļus un ap sevi pulcēt pareizo komandu, ja radošajam cilvēkam kāda no veiksmīgam biznesa projektam nepieciešamajiem elementiem trūkst.
Ievas zināšanas par radošo uzņēmējdarbību nav tikai teorijā balstītas – kopš 2017. gada darbojas viņas un mākslinieces Annas Varnases kopīgi izveidotais uzņēmums – stikla dizaina studija "Glass Point", kas nodrošina māksliniecisku stikla priekšmetu izgatavošanu, piedāvā stikla māksliniekiem darbam piemērotas telpas un iekārtas, organizē meistarklases un radošās darbnīcas ikvienam, kuru interesē stikla māksla.
Projekts "Zinātne Latvijai 2024" tiek realizēts ERAF projekta “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā”, Nr. 1.1.1.5/17/I/002, ietvaros.