Izstādē "Skola 2025" jaunieši varēs uzzināt par iespējām zinātnē un Šveices - Latvijas sadarbības programmu "Lietišķā pētniecība"

Author
Latvijas Zinātnes padome

12. februāris, 2025. gads

granti pētījumi

Starptautiskajā izglītības izstādē "Skola 2025" piektdien, 21. februārī, no plkst. 12.00 līdz 15.00 norisināsies Šveices - Latvijas sadarbības programmas "Lietišķā pētniecība" atklāšanas pasākums "NEIESPĒJAMAIS IR IESPĒJAMS". Šis notikums pulcēs jauniešus, zinātniekus un inovāciju veidotājus, lai parādītu, kā zinātne var kļūt par katra jaunieša nākotnes iespēju.

Šveices – Latvijas sadarbības programma ir daļa no Šveices ieguldījuma Eiropas Savienības dalībvalstīs ar mērķi veicināt zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Programmas ietvaros Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai pieejami vairāk nekā 12 miljoni eiro, kas sniegs iespēju īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas  un stiprināt starptautisko sadarbību.

Nāc un atklāj, kā zinātne var mainīt pasauli! Neiespējamais kļūst iespējams.

Lai parādītu, ka zinātne nav tikai teorija, bet arī reāla iespēja ikvienam jaunietim, programmas atklāšanas pasākuma dalībnieki starptautiskās izglītības izstādes “Skola 2025” laikā uzrunās skolu jauniešus, kas šobrīd ir savas nākotnes izvēles priekšā, stāstot par to, ko plānots paveikt programmas projektos, un aicinot savu nākotni saistīt ar zinātni. Pasākums apvienos jauniešiem tuvus formātus: improvizāciju, mūziku un interaktīvas aktivitātes, lai iedvesmotu nākamās paaudzes zinātniekus un inovāciju radītājus. Tas kalpos par platformu, kur zinātne kļūst ne tikai iespējama un saprotama, bet arī iedvesmojoša.

Web_LV_Swiss_atklasana.jpg

Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices Konfederācijas vēstnieks Latvijā Martēns Mišlē (Martin Michelet), Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Amatniece, Šveices – Latvijas sadarbības programmas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Zinātnes padomes (LZP), RigaTechGirls pārstāvji, projektu īstenotāji: Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Elektronikas un datorzinātņu institūta u.c. pārstāvji.

Pasākumu vadīs improvizācijas apvienība “Gandrīz draugi”, tajā uzstāsies populārie mūziķi Edavārdi un Katō, notiks vairāki interaktīvi konkursi par zinātni un ar to saistītām tēmām, kuros jauniešiem būs iespēja laimēt apmācības pie RigaTechGirls, dāvanu kartes zinātnes centra apmeklēšanai un stratēģiskas galda spēles. Pasākumā jauniešiem būs iespēja satikt Šveices –  Latvijas sadarbības programmas projektu īstenotājus un no pašiem zinātniekiem uzzināt, kā starptautiskā sadarbība var palīdzēt efektīvāk un ātrāk atrisināt kompleksas zinātniskas problēmas un tādējādi veicināt arī valsts ekonomisko izaugsmi. Ikviens apmeklētājs varēs iepazītiesarī ar IZM veidoto zinātnes komunikācijas platformu researchLatvia un apskatīt ceļojošo izstādi "Zinātne Latvijai 2025", kas vēsta par 12 iedvesmojošām zinātnes personībām.

SWISS-LV.png

Šveices – Latvijas sadarbības programmu “Lietišķā pētniecība” ievieš IZM un LZP. Tās ietvaros tiek finansēti divi nozīmīgi pētniecības projekti.

Pirmo īstenos RTU sadarbībā ar Šveices partneriem. Projekts veicinās pētniecību un inovācijas materiālu jomā, palielinot asfalta seguma dzīves ciklu un izveidojot jaunus ceļu seguma materiālus, piemēram, 3D drukātu betonu ar vietējiem minerāliem.

Otru projektu ieviesīs LU Cietvielu fizikas institūts sadarbībā ar Šveices un Latvijas partneriem. Tā mērķis ir uzlabot viedos tīklus un enerģijas uzglabāšanu, izmantojot mākslīgā intelekta rīku Baltijas elektrotīkla reāllaika stabilitātes novērtēšanai un nodrošināšanai, kā arī pilnveidojot materiālus ūdeņraža ražošanas katalizatoriem un enerģijas uzglabāšanai akumulatoros. Projekts sekmēs Baltijas valstu neatkarību no ārvalstu fosilā kurināmā, paverot iespējas tīrākas enerģijas iegūšanai.

 

Informācija par pasākumu:

Datums un laiks: 2025. gada 21. februāris, plkst. 12.00 - 15.00.

Norises vieta: Ķīpsalas izstāžu halle, izstādes "Skola 2025" Atvērtā skatuve.

LV_ŠVEICE_programma2.png
478392177_1059277522906436_1614200815987007972_n.jpg

saistītie raksti

kosmoss pētījumi

Latvijas astronoms Baldones observatorijā atklāj jaunu asteroīdu

Asteroīds, ko astronoms Baldones observatorijā fiksēja 2017. gada 29. jūlija naktī, nu oficiāli apstiprināts kā jaunatklājums un iekļauts katalogā ar nosaukumu "LU fonds", informē Latvijas Universitāte (LU). Asteroīds ar numuru 658398 jeb Lufonds = 2017 RE3 nosaukts par godu visiem…

Latvijas Universitāte / Delfi.lv

18. februāris, 2025. gads

zinātne pētījumi

Koksnes ķīmijas institūta pētnieki attīsta jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus

Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (KĶI) un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus. KĶI kopā ar SIA V.L.T. ir izstrādājuši jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma mater…

Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts

14. februāris, 2025. gads

dabaszinātnes pētījumi

DU entomologs jaunatklāto vaboli "Doliops kaupersi" nosauc par godu mūziķim Kauperam

Tradicionāli pieņemts, ka zinātnieks, kurš pirmais apraksta jaunatklātu sugu, iegūst tiesības tai piešķirt nosaukumu. Šī prakse turpināta ar jaunu koksngraužu sugu, kas sastopama Filipīnu arhipelāgā, un tagad nes latīnisko nosaukumu Doliops kaupersi, tā godinot latviešu mūziķi Renāru Kauperu. Ja…

Daugavpils Universitāte / Delfi.lv

13. februāris, 2025. gads

pētījumi

Sievietes zinātnē: kā Eiropas Savienība veicina dzimumu līdztiesību pētniecībā un inovācijās

Starptautiskā sieviešu un meiteņu diena zinātnē, ko ik gadu atzīmē 11. februārī, ir brīnišķīga iespēja atzīmēt pētnieču sasniegumus un uzsvērt nepieciešamību mudināt un atbalstīt vairāk jaunu meiteņu un sieviešu iesaistīties pētniecībā. Katra zinātniskā atklājuma, sasnieguma un inovācijas pamatā…

Eiropas Pētniecības izpildaģentūra

11. februāris, 2025. gads