Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) svinīgi atklās tās veidoto zinātnes kalendāru “Zinātne Latvijai 2025”. Kā nozīmīgs zinātnes komunikācijas instruments šis kalendārs jau astoto reizi apvienos Latvijas pētniekus un pētnieces, kuri ar saviem sasniegumiem veicina valsts zinātnes atpazīstamību starptautiskā mērogā. Paralēli kalendāra atvēršanas svētkiem tiks atklāta arī ceļojošā izstāde, kas turpinās popularizēt Latvijas zinātni plašākai auditorijai.
Pasākums norisināsies 8. janvārī plkst. 16.00 Jāzepa Vītola Latvijas mākslas akadēmijā (JVLMA), K. Barona ielā 1, Rīgā.
Citai citu papildinot, kalendārs “Zinātne Latvijai 2025” apvieno 12 Latvijas vadošās zinātniskās institūcijas. To izcilie sasniegumi pētniecībā apliecina mūsu valsts nozīmīgo lomu kā Eiropas Pētniecības telpā, tā arī pasaules zinātnes arēnā. 12 zinātnes personības – sešas pētnieces un seši pētnieki – ar savu unikālo pētniecisko darbu sniedz ieguldījumu starpdisciplināru nacionāla un pasaules līmeņa zinātnes centru attīstībā.
Šis interaktīvais zinātnes kalendārs ir pieejams kā digitālā, tā klasiskā formātā, tādējādi sniedzot iespēju interesentiem iepazīt iedvesmojošus Latvijas zinātniekus sev pieejamākajā veidā.
2025. gada kalendāra personības pārstāv –
- četras zinātnes universitātes: Dr. phil. Raivis Bičevskis (Latvijas Universitāte), Dr. sc. ing. Sergejs Gaidukovs (Rīgas Tehniskā universitāte), Dr. biol. Renāte Ranka (Rīgas Stradiņa universitāte) un Ph. D. Rūta Ozola-Davidāne (Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte);
- trīs mākslu un kultūras akadēmijas: Dr. art. Diāna Zandberga (JVLMA), Art. D. Ansis Rozentāls (Latvijas Mākslas akadēmija) un Ph. D. Baiba Tjarve (Latvijas Kultūras akadēmija);
- trīs lietišķo zinātņu augstskolas: Dr. sc. pol. Toms Rostoks (Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija), Mg. sc. comp. Karina Šķirmante (Ventspils Augstskola) un Ph. D. Oskars Java (Vidzemes Augstskola);
- lietišķo zinātņu universitāte: Dr. biol. Artūrs Škute (Daugavpils Universitāte);
- savukārt simbolisku zināšanu un kultūras centru jeb Gaismas pili reprezentē Mg. art., Mg. soc. Dagnija Baltiņa (Latvijas Nacionālā bibliotēka).
“Zinātne Latvijai 2025” atvēršanas svētkos 12 kalendārā iekļautajām zinātniskajām institūcijām pirmoreiz tiks pasniegts IZM veidotās zinātnes komunikācijas platformas researchLatvia vēstneša apliecinājums Member of researchLatvia, tā apliecinot to nozīmīgo lomu Latvijas zinātnes attīstībā.
Paralēli JVLMA telpās tiks atklāta un līdz 29. janvārim būs skatāma ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025”. Visa gada garumā tā būs aplūkojama augstākās izglītības iestādēs, kā arī citās sabiedriskajās un kultūrvietās visā Latvijā. Skenējot kvadrātkodus, ikviens interesents varēs noskatīties visus 12 videostāstus.
Lai Gaismas pils, Latvijas zinātnes, mākslu un kultūras, kā arī lietišķo zinātņu universitāšu un augstskolu sniegums turpina mūs visus iedvesmot – meklēt, radīt un augt!
Zinātnes kalendārs ir izstrādāts IZM realizētā projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. Izstrādātāji: SIA “Entuziasti Digital” radošā komanda, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgira un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs.