Paragraphs
misija.jpg

Drošības un stratēģiskās pētniecības centrs

Author
Nacionālās aizsardzības akadēmija

1. jūlijs, 2024. gads

Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) Drošības un stratēģiskās pētniecības centrs (DSPC) tika nodibināts 1992. gadā, un tā sākotnējais nosaukums bija Aizsardzības zinātņu pētniecības centrs (AZPC). 2012. gadā tika uzsākta AZPC reforma, un tas tika pārdēvēts par DSPC 2014. gadā. DSPC mērķis ir nodrošināt drošības un aizsardzības zinātnes attīstību Latvijā, kā arī pilnveidot Latvijas sabiedrības izpratni par šiem jautājumiem.

DSPC darbības galvenie uzdevumi ir sekojoši:

  1. aizsardzības un drošības politikas jautājumu pētīšana un rīcībpolitiku rekomendāciju formulēšana;
  2. pētījumu izstrādāšana par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku attīstības dažādiem aspektiem;
  3. integrēšanās starptautiskajā akadēmiskajā un zinātniskajā vidē;
  4. Latvijas sabiedrības izpratnes veidošana par aktuālajiem drošības un aizsardzības jautājumiem, organizējot publiskus pasākumus (seminārus, diskusijas un konferences);
  5. progresīvas, dzīvotspējīgas un dinamiskas akadēmiskās vides NAA veidošana un uzturēšana, tādējādi nodrošinot akadēmijas attīstību un labvēlīgu vidi bruņoto spēku virsniecības izglītības procesam.

Pētniecības virzieni un kompetences

DSPC vienlaikus ir gan akadēmiska institūcija, gan arī aizsardzības nozares domnīca. DSPC pētnieki arī piedalās studiju procesa nodrošināšanā NAA, kur pasniedz studiju kursus un vada kadetu pētnieciskos darbus. DSPC pētnieciskās prioritātes ir sekojošas:

Atturēšana, valstu nodomi. Latvijas ārējā un drošības politika, vara starptautiskajās attiecībās, Krievijas jaunās paaudzes karadarbība (hibrīdkarš), Krievijas militārā doma, ģeopolitika, aizsardzības ekonomika, visaptveroša valsts aizsardzība, patriotisms, stratēģiskā komunikācija, Krievijas stratēģija un komunikācija, transatlantiskās attiecības, Eiropas drošība.

Pētniecības projekti un sasniegumi

DSPC ir pētnieciskais institūts, kura darbība tiek pilnā apmērā finansēta no Aizsardzības nozarei piešķirtajiem līdzekļiem, un DSPC nav iespējams piedalīties pētniecisko projektu konkursos Latvijā un ārvalstīs. Daļa no DSPC pētnieciskās darbības rezultātiem nav pieejama publiski, jo DSPC pilda Aizsardzības ministrijas un NBS pasūtījumus. Tomēr DSPC pētnieki var piedalīties Latvijas un citu valstu pētniecisko institūtu un augstākās izglītības iestāžu īstenotajos pētnieciskajos projektos individuālā kārtā. Laika gaitā DSPC ir izveidojusies cieša sadarbība ar Baltijas jūras reģiona valstu militārajām/aizsardzības akadēmijām un pētnieciskajiem institūtiem, kas nodarbojas ar drošības un aizsardzības jautājumu izpēti.

Pētniecības infrastruktūra

DSPC kā pētnieciskais institūts ir pilnībā integrēts NAA, un līdz ar to DSPC ir pieejamas telpas un tehniskais aprīkojums, ko nodrošina NAA. Visiem DSPC pētniekiem tiek nodrošinātas pilnībā aprīkotas darba vietas, kā arī pieeja NAA bibliotēkā atrodamajiem resursiem – akadēmiskajām datu bāzēm un grāmatām. DSPC pētniekiem tiek nodrošināts finansiālais atbalsts, lai apmeklētu konferences un seminārus ārvalstīs, un iespēja izmantot NBS ietvaros uzkrāto ekspertīzi par valsts aizsardzības jautājumiem. DSPC administratīvos jautājumus kārto institūta metodiķis un NAA administratīvais personāls.

Vadošie zinātnieki

  1. Toms Rostoks, PhD, ORCID - 0000-0001-9758-5866
  2. Ieva Bērziņa, PhD, ORCID – 0000-0003-2199-8212
  3. Jānis Bērziņš, PhD, ORCID – 0000-0002-2406-0265
  4. Sandis Šrāders, PhD, ORCID - 0000-0003-1082-7178
  5. Ilona Baumane-Vītoliņa, PhD, ORCID – 0000-0002-2744-8732

Vairāk informācija: www.naa.mil.lv/lv/petnieciba