Vai zināji, ka ūdens temperatūra ezerā var būt atšķirīga visā tā šķērsgriezumā un mainīties sezonāli? Turpinot aprakstus par dažādiem ūdeni raksturojošiem parametriem, noteikti jāizceļ temperatūra. Atkarībā no tās mainās virkne ķīmisko rādītāju, kā arī temperatūras izmaiņas ietekmē ūdenī dzīvojošos organismus.
Mūsu platuma grādos ūdens temperatūrai ir raksturīgs gada cikls. Vasarā ūdens virsējais slānis sasilst un, pateicoties ūdens blīvuma īpašībām, kļūst vieglāks. Dziļumā esošais ūdens ir auksts, blīvāks un smagāks. Bet pa vidu šiem slāņiem ir ūdens slānis, kurā krasi, no siltākas uz aukstāku, mainās ūdens temperatūra. Un šādu slāni sauc par lēcienslāni vai termoklīnu.
Noslāņošanās jeb stratifikācijas dēļ vasarā apakšējā ūdens slāņa sajaukšanās ar pārējiem slāņiem ir problemātiska. Ūdens siltumietilpība ir liela, un tas nozīmē, ka mainoties gaisa temperatūrai, ūdens temperatūra strauji nemainīsies. Jo lielāks ezers vai dīķis, jo mazākas būs ūdens temperatūras izmaiņas attiecībā pret apkārtējās vides izmaiņām. Rudenī, ūdenim atdziestot, tas kļūst blīvāks un notiek visa ūdens slāņa samaisīšanās. Tā kā rezultātā dažādas vielas, tajā skaitā, skābeklis, izkliedējas visos slāņos.
Ar temperatūras izmaiņām saistīta arī ledus veidošanās. Ūdens ir visblīvākais sasniedzot 4°C temperatūru, bet turpinot atdzist, ūdens atkal kļūst vieglāks līdz sasalst. Šīs īpašības nodrošina to, ka ledus veidojas ūdens virskārtā un nenogrimst. Pavasarī, ledum kūstot un ūdens temperatūrai paaugstinoties, atkal notiek ūdens slāņa samaisīšanās, tāpēc temperatūra ir gandrīz vienāda dažādos ūdenstilpes dziļumos. Tas dod iespēju atkal dažādām vielām vienmērīgi sajaukties ūdens slāņos.
Arī daudzu vielu šķīdība mainās atkarībā no temperatūras. Piemēram, jo ūdens vēsāks jo labāk tajā šķīst dažādas gāzes (t.sk. skābeklis). Latvijā lielākajā daļā ezeru un dīķu ūdens slāņu sajaukšanās notiek divas reizes gadā – pavasarī un rudenī, šādus ezerus sauc par dimiktiskiem ezeriem.
Ūdens temperatūra ietekmē arī zivis, jo zivis kā aukstasiņu organismi ir atkarīgas no temperatūras izmaiņām. Paaugstinoties ūdens temperatūrai, paaugstinās arī zivju vielmaiņas rādītāji, tas ietekmē zivju uzvedību, barošanos, augšanu un vairošanos.
Noslēdzies pirmais gads temperatūras mērījumiem projekta “TRUST ALUM” pilotvietā – Velnezerā. Varam novērot, ka ūdens temperatūras izlīdzināšanās ezerā novērojama tieši rudens un pavasara mēnešos. Šajos mēnešos, ūdens temperatūrai stabilizējoties, augšējā un apakšējā ūdens slāņa temperatūras atšķīrība ir 0.4°C. Savukārt ziemā un vasarā atšķirības starp starp virsējiem un dziļākajiem ūdens slāņiem strauji palielinās, proti, jūlijā ūdens virsējā slāņa temperatūra ir 24,8 °C, bet apakšējā 7,9°C. Ziemā šī parādība izpaužas pretēji – virsējais slānis ir atdzisis līdz 0,9 °C, bet apakšējais 4,4°C.
Foto: Latvijas Hidroekoloģijas institūts