LZA un IZM godina nozīmīgākos sasniegumus zinātnē 2024. gadā 

Author
research Latvia / Latvijas Zinātņu akadēmija

3. marts, 2025. gads

sasniegumi zinātnes komunikācija

2025. gada 28. februārī Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) svinīgā ceremonijā tika apbalvoti zinātnieki un pētnieku kolektīvi, kuru pētījumi atzīti par divpadsmit nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē 2024. gadā.   

LZA Nozīmīgākie sasniegumi zinātnē-05965.jpg
Ieskats Latvijas Zinātņu akadēmijas pasākumā "Nozīmīgākie sasniegumi zinātnē 2024" |  Foto: A. Kaņepe

Uzrunājot 2024. gada laureātus un visus klātesošos, LZA prezidents Ivars Kalviņš atzina, ka “varam būt lepni par to, ka Latvijas zinātnieku sniegums, vērtējot to salīdzinājumā ar tam pieejamo finansējumu, ir patiešām izcils.  

Un vēl – ar katru gadu vairāk attīstās mūsu zinātnieku sadarbība ar kolēģiem ārvalstīs, veidojot spēcīgus starptautiskas pētnieku grupas, kas ne tikai pēta materiālās pasaules uzbūves fundamentālās problēmas, bet arvien vairāk pievēršas arī inovatīviem risinājumiem, kas paver ceļu nākotnes tehnoloģijām un produktiem. 

Priecē, ka lielākā daļa no uzvarētājiem konkursā piedalās ar mērķorientētiem starpdisciplināriem pētījumiem, tostarp arī tādiem, kuru rezultāts ir aprobēts praksē”. 

LZA prezidents pateicās par atbalstu Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) un sadarbības partneriem. 

Jānis Paiders, IZM valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos, savā apsveikumā uzsvēra: “Mūsu valstij ir jāatrod atslēga, lai zinātne sabiedrības acīs būtu prioritāte tādā mērā, ka varētu likt vienādības zīmi starp tautsaimniecību un zinātni kā tās virzītājspēku. Ceru, ka kāda no šodien godinātajām pētnieciskajām idejām pēc kāda laika būs pamatā nozīmīgai, komerciāli veiksmīgi precei vai pakalpojumam un mēs sapratīsim – sakne ir bijusi šeit un tagad. Latvijas zinātnē ir spēks!” 

IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktorei Lanai Frančeskai Dreimanei kā kosmosa jomu pārraugošās ministrijas pārstāvei bija gods sveikt Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta (LKĶI) pētniekus par lietišķo pētījumu “Eiropas nesējraķetes Ariane-6 pirmais lidojums ar Latvijā izstrādātu kriogēnās izolācijas materiālu”.

“2024. gada 9. jūlijs, kad startēja Eiropas jaunākās paaudzes kosmosa nesējraķete Ariane-6, bija zīmīgs datums Latvijas kosmosa nozares pētniecības un industrijas sasniegumu vēsturē. Dekādēm ilga pētniecība ir rezultējusies izcilā pētnieku sadarbībā ar industriju un Eiropas Kosmosa aģentūru. Lai mūsu pētniekiem arī turpmāk tikpat augsts lidojums!” tā LKĶI pētniekiem novēlēja L. F. Dreimane

 

Divpadsmit darbus, kas pārstāv dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijas un medicīnas un veselības zinātnes, humanitārās un sociālās zinātnes, lauksaimniecības zinātnes virzienus, LZA nosaukusi par konkursa uzvarētājiem. 

Paragraphs

saistītie raksti

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

zinātne zinātnes komunikācija

Ar pārliecību par Eiropas zinātnes potenciālu un konkurētspēju - noslēdzas vērienīgais “CAMART2” projekts

2025. gada 28. martā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) notika “CAMART2” projekta noslēguma pasākums, kurā piedalījās Eiropas institūciju, Latvijas ministriju un ārvalstu vēstniecību pārstāvji, projekta partneri no Zviedrijas, kā arī industrijas pārstāvji. Pasākumu a…

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts

3. aprīlis, 2025. gads

medicīna zinātnes komunikācija zinātne

Ar rekordlielu dalībnieku skaitu noslēgusies RSU Zinātnes nedēļa

Piecas starptautiskas konferences, deviņas paralēlas sesijas, gandrīz 1300 referāti no vairāk nekā 40 valstīm, 60 eksperti no 19 valstīm, 8976 dalībnieki no 72 valstīm – šādi skaitļi raksturo šāgada nozīmīgāko zinātnes pasākumu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļu 2025 (Research Week …

Rīgas Stradiņa universitāte

2. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija personība

Aprīlī ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” apskatāma Daugavpils Universitātes telpās 

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” sniedz unikālu iespēju iepazīt 12 Latvijas zinātnes izcilības un viņu ieguldījumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 2. līdz 27. aprīlim šī daudzveidīgā ekspozīcija būs aplūkojama Daugavpils Universitātē…

researchLatvia

1. aprīlis, 2025. gads