LZA nosauc 2024. gada nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē

Author
Latvijas Zinātņu akadēmija

8. janvāris, 2025. gads

sasniegumi zinātne

Zirnekļa zīda ražošana cilvēku spēkiem, jauna ierīce vēža ārstēšanai un kosmosā palaista nesējraķete, kas pārklāta ar Latvijā ražotu materiālu – tie ir tikai daži no Latvijas zinātnes 2024. gada sasniegumiem, ko īpaši izcēlusi Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA). Labāko Latvijas pētījumu autorus apbalvos februāra beigās.

LZA ik gadu izceļ izcilākos mūsu valsts pētnieku darbus gan teorētiskajā, gan arī praktiskajā zinātnē. Šoreiz apbalvojumu saņems kopumā 12 zinātnieku grupas.

Daži no šiem pētījumiem ilguši un tālāk attīstījušies gadiem. Piemēram, jau pieminētais zirnekļa zīda pētījums reiz jau apbalvots, taču pētījumu tika turpināti un pavirzījušies līdz tam, ka cilvēki spētu atveidot zirnekļa tīklu, ko no pašiem zirnekļiem nav iespējams iegūt to dzīvesveida dēļ ­– šie kukaiņi ir kanibāli, tāpēc nav iespējams izveidot zirnekļu fermas.

Šāds zīds ir noderīgs tāpēc, ka tas ir unikāls materiāls – vienlaikus elastīgs un izturīgs. Turklāt tas ir bioloģiski saderīgs un noārdāms, tāpēc to lieliski varētu izmantot medicīnā un kosmētikā, kā arī citviet. Šis pētījums tapis, sadarbojoties pētniekiem Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, Latvijas Universitātē (LU), Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Karolinskas institūtā Zviedrijā.

Savukārt Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts sadarbojies ar Eiropas Kosmosa aģentūru, un rezultātā šovasar ceļā devās nesējraķete "Ariane – 6", kuras degvielas tvertnes izolācijai izmantots šajā institūtā tapis kriogēnās izolācijas materiāls, kas pasargā degvielas tvertni no Visumā valdošā aukstuma, kas var sasniegt pat -235oC.

Vēl var izcelt LU pētnieku veikumu, izstrādājot jaunu unikālu ierīci aizkuņģa dziedzera vēža ārstēšanai. Tā imitē audzēja un asinsvadu mijiedarbību un palīdz labāk saprast, kā medikamenti ietekmē audzēju, kāda ir asinsvadu caurlaidība, pētīt metastāzes. Rezultātā būs iespējams noteikt katram pacientam individualizētu terapiju.

Tikmēr RTU Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūts kopā ar zinātniekiem no Francijas, Zviedrijas un Ķīnas izstrādājuši augsta ātruma datu pārraides sistēmu, izmantojot kvantu tehnoloģijas.

LZA prezidents Ivars Kalviņš, vērtējot pērn zinātnē paveikto, norādīja: "Es gribētu ar lielu prieku atzīmēt, ka šie pētījumi ir raksturīgi ar to, ka arvien plašāk Latvijas zinātnieki sadarbojas ar saviem kolēģiem ārvalstīs – gan Zviedrijā, gan Vācijā, gan citās valstīs, un veido kopīgus pētījumu projektus, un arī kopīgi strādā pie risinājumiem, kas ir nepieciešami ne tikai fundamentālās zinātnes attīstībai, bet arī kas ir orientēti uz to, lai latvieši radītu kaut kādas jaunas tehnoloģijas ne tikai Latvijas ekonomikas attīstībai."

Kalviņš arī augstu novērtēja to, ka Latvijas zinātnieki ilgstoši, gadiem pēta vienu problēmu, tādējādi no teorijas nonākot līdz praktiskai pielietošanai.  Viņš norādīja – pienesums sabiedrībai parādās tad, kad pētījumos jauniegūtās zināšanas tiek pielietotas.

Kopumā jāsaka, ka izcilie 12 pētījumi nosedz ļoti plašu zinātnes lauku: starp izceltajiem pētījumiem ir arī lauksaimniecības, tiesību zinātnes, vēstures izpēte.

 

Attēlam ir ilustratīva nozīme. Avots: pexels.com.

saistītie raksti

zinātne medicīna

Olu čaumalas pārtop augstas pievienotās vērtības produktos

Katru gadu tiek saražoti desmitiem miljonu tonnu olu no kurām vairākus miljonus tonnu sastāda olu čaumalas. Lai gan olu čaumalas tiek uzskatītas par bezvērtīgām un lielākoties tiek izmestas atkritumos, tās var kalpot par izejmateriālu augstas pievienotās vērtības produktu iegūšanai.   …

Latvijas Zinātnes padome

17. aprīlis, 2025. gads

finansējums zinātne

BioPhoT aicina zinātniekus pieteikties pirmajam inovāciju projektu konkursam

Valsts Pētījumu programmas projekts BioPhoT paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus: viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un …

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

11. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Izsludināts pirmais “BioPhoT” pētniecības un inovāciju projektu konkurss – pieejami 6 miljoni eiro

Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) sadarbībā ar Latvijas vadošajām zinātniskajām institūcijām izsludina pirmo pētniecības un inovāciju projektu (PIP) konkursu platformas “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” (“BioPhoT”) ietvaros. Pieteikumu iesnieg…

Latvijas Universitāte

9. aprīlis, 2025. gads